גלובוס של כוכב הלכת צדק

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גלובוס של כוכב הלכת צדק לבנייה עצמית. צילום: אילן מנוליס.

גלובוס של כוכב הלכת צדק לבנייה עצמית - בדף זה תוכלו למצוא הוראות לבנייה עצמית של גלובוס של כוכב הלכת צדק (ראו תמונה משמאל). על מנת לבנות את הגלובוס יש להדפיס את שלושת המפות המופיעות בתחתית הדף במדפסת צבעונית ולעקוב אחר הוראות ההרכבה. זמן הרכבה משוער יכול לנוע בין שעה לשעתיים, בהתאם לגיל ולמיומנות. ההסברים המופיעים להלן מהווים תמצית של הרעיונות הקשורים בבניית הדגם, ומתאימים בהיקפם לליווי לימודי של הפעילות. להסברים מקיפים יותר, יש לקרוא את המאמרים המורחבים המקושרים מדף זה.


הקדמה

כשאנו מתבוננים בשמיים מאזור חשוך, נגלות לעינינו אלפי נקודות אור. רוב נקודות האור שניתן לראות בשמי הלילה, הן כוכבים: גופים כדוריים ענקיים, הדומים לשמש שלנו, ובליבותיהם מתחוללים תהליכים המפיקים אנרגיה רבה הגורמת להם להאיר. הסיבה לכך שהכוכבים נראים כנקודות אור חלשות, היא מרחקם העצום מאיתנו. לדוגמא, הכוכב הקרוב ביותר לכדור הארץ (מלבד השמש) נקרא פרוקסימה קנטאורי ומרחקו מכדור הארץ גדול פי 270,000 מאשר המרחק של השמש מכדור הארץ. כמעט כל הכוכבים שניתן לראות בעין בלתי מצוידת, כולל השמש שלנו, נמצאים במערכת ענקית, שנקראת גלקסית שביל החלב, ובה כ-400 מיליארד שמשות. בין הכוכבים, ניתן לעיתים לראות מספר קטן של עצמים הקרויים כוכבי לכת (פלנטות, בלעז). עצמים אלו, בדומה לכדור הארץ, מקיפים את השמש שלנו בפרקי זמן של בין מספר חודשים לעשרות שנים. בניגוד לכוכבים (שמשות), אין להם אור עצמי משלהם – הם מחזירים את אור השמש הנופל עליהם. הסיבה לכך שאנו יכולים להבחין בכוכבי הלכת היא שהם מספיק קרובים אלינו. מכיוון שכוכבי הלכת מקיפים את השמש, מיקומם הנראה על כיפת השמים (ביחס לכוכבים מרוחקים) אינו קבוע. מכאן נובע שמם - הם נראים כאילו הם "הולכים" בינות הכוכבים.

מערכת השמש שלנו כוללת את השמש ושמונה כוכבי לכת, שאחד מהם הוא כדור הארץ, ומספר רב של גופים קטנים הקרויים אסטרואידים ושביטים. לחלק מכוכבי הלכת ירחים המקיפים אותם. ירחו של כדור הארץ, הירח, הינו למעשה הגוף האסטרונומי הקרוב ביותר לכדור הארץ והגוף השמימי היחידי (למעט כדור הארץ), שעליו הילכו בני אדם.

כוכב הלכת צדק

כוכב הלכת צדק הינו הגדול מבין כוכבי הלכת במערכת השמש. קוטרו גדול פי 11 בערך מקוטרו של כדור הארץ ומסתו גדולה פי כ-300 מזו של כדור הארץ. צדק הינו כוכב הלכת החמישי במרחקו מהשמש, רדיוס מסלולו סביב השמש הוא כ-780 מיליון ק"מ והוא מקיף את השמש אחת לכ-12 שנה. המבנה של צדק: צדק מורכב מ 75% מימן ו 25% הליום (במסה) וממעט אמוניה, מתאן, מים וסיליקטים. צדק הינו כוכב לכת גזי, וככל הנראה אין לו קרקע מוצקה. עם זאת, יתכן כי לצדק ליבה סלעית שמסתה כ-10 עד 15 מסות ארץ, וטמפרטורת הליבה הינה כ-20,000 קלוין. מעל הליבה הסלעית ישנה מעטפת של מימן מתכתי נוזלי, המשתרעת עד למרחק של כ 59,000 ק"מ מהמרכז, ומעליה משתרעת מעטפת של מימן מולקולרי נוזלי, עד לגובה של 71,400 ק"מ (בקו המשווה). צדק פולט אנרגיה רבה יותר מזו שהוא מקבל מהשמש, שמקורה בקריסה כבידתית.

האטמוספרה של צדק

באטמוספרה של צדק נראות רצועות בעלות צבעים שונים, המייצגות למעשה אזורים בעלי כיוון רוח שונה והרכב מעט שונה. מהירות הרוחות באטמוספרה של צדק נמדדה במהלך משימת החללית גלילאו. כ-13 ק"מ מעל בסיס האטמוספרה נמדדו רוחות במהירות של כ-300 ק"מ לשעה ובעומק של כ-130 ק"מ נמדדו רוחות במהירות של כ 650 ק"מ לשעה.

הכתם האדום

ירחו של צדק: איו כפי שצולם ע"י הגשושית גלילאו. בתמונה נראות שתי התפרצויות הרי געש בצד הלילה של איו. צילום: מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב.

בשנת 1655 גילה האסטרונום האיטלקי ג'ובאני דומניקו קאסיני כתם בצבע אדמדם ברצועה המשוונית הדרומית של צדק. כתם זה עדיין נראה באטמוספרה של צדק כיום, ומכאן שהוא קיים לפחות 300 שנה. לכתם האדום צורה מוארכת, אורכו כ-25,000 ק"מ ורוחבו 12,000 ק"מ. הכתם האדום הינו אזור בעל לחץ גבוה, ופסגת העננים מעליו מתרוממת גבוה יותר מעל האטמוספרה של צדק.

טבעות

לצדק מערכת של טבעות אשר התגלו על ידי החלליות וויאג'ר 1 וויאג'ר 2. הטבעות של צדק דלילות וחיוורות יותר מטבעותיו המפורסמות של שבתאי, ולא ניתן לצפות בהן מכדור הארץ. הן עשויות בעיקר מחלקיקים מיקרוסקופים (בדומה לגרגרי אבק). ההילה (Halo) של צדק היא הטבעת הפנימית ביותר והיא מצויה במרחק של בין 92,000 ק"מ ל 122,500 ק"מ ממרכזו של צדק. מעבר להילה מצויה הטבעת הראשית של צדק (Main Ring) המשתרעת עד למרחק של כ-129,000 ק"מ מצדק. הטבעת החיצונית ביותר, הקרויה טבעת גוסאמר (Gossamer Ring), מורכבת למעשה משתי טבעות בעלות מבנה אחיד.

ירחים

לצדק 63 ירחים ידועים (נכון לאפריל 2005). את ארבעת ירחיו הגדולים ביותר ניתן לראות בקלות באמצעות טלסקופים קטנים. ארבעת הירחים הללו, הקרויים גם הירחים הגליליאנים (איו, אירופה, גנימד וקליסטו), התגלו על ידי גלילאו גליליי בינואר 1610 לאחר שכיוון את אחד הטלסקופים שלו לעבר כוכב הלכת. בשנת 1670 שימשו הירחים את אול רומר למדידת מהירות האור. הירח הפנימי מבין הארבעה, איו, הינו הגוף הפעיל ביותר מבחינה געשית במערכת השמש. פעילות זו נגרמת כתוצאה מכוחות הגאות שמפעיל צדק על איו, הגורמים לחימום האיזורים הפנימיים של ירח זה. ניתן להתרשמם מהפעילות הגעשית בתמונה של איו המופיעה משמאל.


הוראות לבניית הגלובוס

חיבור רצועות הגלובוס לצורת גליל. ראו הוראות הרכבה.
גלובוס של כוכב הלכת צדק לבנייה עצמית - חלק מספר 1. על מנת לקבל את התמונה בהפרדה גבוהה יש להקליק עליה. שימרו את התמונה, הדפיסו אותה באמצעות מדפסת צבעונית ועיקבו אחר הוראות ההרכבה.
גלובוס של כוכב הלכת צדק לבנייה עצמית - חלק מספר 2. על מנת לקבל את התמונה בהפרדה גבוהה יש להקליק עליה. שימרו את התמונה, הדפיסו אותה באמצעות מדפסת צבעונית ועיקבו אחר הוראות ההרכבה.
גלובוס של כוכב הלכת צדק לבנייה עצמית - חלק מספר 3. על מנת לקבל את התמונה בהפרדה גבוהה יש להקליק עליה. שימרו את התמונה, הדפיסו אותה באמצעות מדפסת צבעונית ועיקבו אחר הוראות ההרכבה.

ב-3 התמונות הבאות משמאל ניתן למצוא גלובוס של כוכב הלכת צדק להרכבה עצמית. לבניית הגלובוס:

  • הדפיסו כל אחת מ- 3 המפות בעמודים הבאים על גבי דפי נייר נפרדים.
  • גזרו באמצעות מספריים או חיתכו בסכין חיתוך את קווי המתאר מסביב לכל אחת מהמפות.
  • הדביקו את שלוש המפות זו לזו, בהתאם למספרים המודפסים בשולי המפות (לדוגמא: הדביקו את שני הקצוות המסומנים " 1" זה לזה). תקבלו מעין גליל, המורכב מ 12 רצועות (ראו איור מימין).
  • הדביקו, באמצעות נייר דבק או דבק, את שוליה של כל אחת מ 12 הרצועות לשולי הרצועה הסמוכה, כך שלבסוף תתקבל צורת כדור (רא תמונה בראש הדף).

המפות המופיעות בדף זה הוכנו ע"י צוות האסטרופדיה באמצעות דגימה מחדש של מפת צדק של מכון הסקר הגאולוגי של ארה"ב, כפי שהורכבה מתמונות של הגשושיות קאסיני וויג'אר 1 ו-2.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק, קרן שרון