הבזק אירידיום

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הבזק לווין אירידיום משמי מצפה הכוכבים ע"ש וויז. צילום: אסף ברוולד.

הבזק אירדיום (באנגלית: Iridium Flare) הם הבזקים בהירים שניתן לראות על פני כיפת השמיים למשך מספר שניות. ההבזקים נובעים מהחזר אור השמש ע"י לוויני האירידיום הנמצאים במסלול סביב כדור הארץ.

בתמונה משמאל - שובל האור הבהיר הינו הבזק של לווין אירידיום כפי שצולם מעל מצפה הכוכבים ע"ש וייז. בתמונה הכוכבים מופיעים כפסים מאחר וצמצם המצלמה נשאר פתוח במשך מספר דקות והכוכבים זזו על פני כיפת השמיים כתוצאה מסיבוב כדור הארץ סביב צירו.

לוויני האירידיום

צילום של לווין אירידיום. בתמונה, אחת מאנטנות הלווין פונה לעברנו בעוד שתי האנטנות האחרות נראות בצידי הלווין. כאשר אחת האנטנות מחזירה את אור השמש לעבר הצופה, בהירותו של הלווין עשויה להגיע לכ -8.

לוויני אירידיום (באנגלית: Iridium Satellites) הינם מערכת של 66 לווינים המשמים לתקשורת תאית (טלפון סלולרי) המקיפים את כדור הארץ בגובה של כ 780 ק"מ מעל פני הקרקע.

לוויני האירידיום אינם גדולים במיוחד, אורכם כ-4 מטר ורוחבם כמטר. בדרך כלל בהירותם של לוויני האירידיום הינה 6, וניתן לצפות בהם באמצעות משקפת שדה, אך לעיתים כאשר אחת משלוש האנטנות של לווין אירידיום מחזירה את אור השמש בדיוק לכיוונו של צופה על כדור הארץ, בהירותם יכולה לעלות פי כ-400,000 ולהגיע לבהירות -8 למשך מספר שניות. בהירות כזו הינה גדולה מבהירותם של כל גרמי השמיים למעט השמש והירח (כאשר הוא מלא).

בתמונה משמאל נראה צילום של לווין אירידיום - אחת מאנטנות הלווין פונה לעברנו בעוד שתי האנטנות האחרות נראות בצידי הלווין. כאשר אחת האנטנות מחזירה את אור השמש לעבר הצופה, בהירותו של הלווין עשויה להגיע לכ -8.

כיצד לצפות בהבזקי אירידיום

בממוצע כל לילה צופה על כדור הארץ יכול להבחין בהבזק אירדיום. בד"כ ההבזקים נראים לאחר שקיעת השמש, או לפני זריחתה. הסיבה לכך היא שלוויני האירידיום (כמו לווינים רבים אחרים) מקיפים את כדור הארץ בגובה נמוך מעל פני הקרקע. מאחר וגובה ההקפה הינו רק כעשירית מרדיוס כדור הארץ. על מנת שהלווין יוכל להחזיר לעבר הצופה את אור השמש מבלי שכדור הארץ יסתיר ללווין את השמש, הדבר צריך להעשות בזמן הדימדומים לאחר השקיעה או לפני הזריחה.

בעיקרון הבזקים בהירים במיוחד של לוויני אירידיום ניתן לראות גם באור יום.

הבזק אירדיום של לווין מסוים בזמן מסוים הינו תופעה מקומית על כדור הארץ. צופים שמרוחקים כמה עשרות ק"מ זה מזה, בד"כ לא יראו את אותו ההבזק.

על מנת לצפות בלוויני אירידום עליכם לדעת את הקורדינאטות שלכם על פני כדור הארץ בדיוק של כק"מ אחד (כמאית מעלה). קורדינאטות בדיוק כזה ניתן לקרוא ממפות בקנ"מ נמוך של 1:250,000 או טוב יותר או ממכשירי GPS. תחזיות להבזקי אירדיום עבטר הקורדינאות שלכם תוכלו למצוא באתר:

כמו תחזיות עבור הבזקי אירידיום עבור צופה מת"א ניתן למצוא גם בלוח האירועים של המועדון האסטרונומי.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק