ויקינג

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איור של נחתת הויקינג. כל נחתת נשאה מצלמות, תחנה מטאורולוגית, חיישנים שונים וניסויים לחיפוש חיים.

משימת ויקינג (באנגלי: Viking Mission) - בשנת 1975, שיגרה מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב (NASA), שתי חלליות לעבר מאדים - ויקינג 1 וויקינג 2 . החלליות הגיעו למאדים ב 1976 וכל חללית שיגרה נחתת לעבר הקרקע (ראו איור משמאל) והשאירה מקפת במסלול סביב מאדים. על המקפות והנחתות היו ניסויים רבים, בינהם 3 ניסויים שמטרתן חיפוש חיים על פני המאדים

בטבלה הבאה נתונים כללים על משימות ויקינג:

ויקינג – נתונים כללים:

משימות ויקינג - נתונים כליים
ויקינג 1 ויקינג 2
משקל מקפת 883 ק"ג 883 ק"ג
משקל נחתת 572 ק"ג 572 ק"ג
המראה 20/08/1975 09/09/1975

ניסויים לחיפוש חיים

תמונה פנורמית של קרקע המאדים כפי שצולמה ע"י הנחתת ויקינג 1.
האטמוספרה הדלילה הופכת את השקיעות על המאדים למהירות יחסית (דימדומים קצרים) – בתמונה, שקיעה על מאדים כפי שצולמה על ידי הנחתת ויקינג 1. צילום: מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב.
תמונת מוזאיק שהורכבה מתמונות של המקפות ויקינג 1 וויקינג 2. בתמונה נראה חלק מעמק מארינר הקרוי Candor Chasma. צילום: מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב.


הניסויים שנעשו ע"י נחתות הויקינג לחיפוש חיים פרימיטיביים הם:

  • ניסוי החלפת הגז (Gas Exchange Experiment) – במהלך הניסוי מזון ומים הוספו לדגימת קרקע ונמדד שחרור גזים מהקרקע. במהלך הניסוי אכן השתחררו חמצן ודו תחמוצת הפחמן לסביבת הניסוי, אך ניתן להסביר זאת גם כתוצאה מפירוק טבעי של הקרקע.
  • ניסוי הטמעת הפחמן (Carbon Assimilation Experiment) – במהלך הניסוי שיעור הפחמן בדגימה נמדד ואכן נמדדו שינויים מסויימים. שינויים כאלו יכלו להיגרם גם כתוצאה מפירוק מרכיבי הקרקע.
  • ניסוי הדגימות המסומנות (Labeled Release Experiment) – במהלך הניסוי שוחרר מזון המכיל רכיבים רדיו אקטיביים ונמדד הם אלו מופיעים (לאחר פירוקם על ידי אורגניזם חי) כגז.

ניסויי הטלמטריה

באמצעות תשדורת הרדיו בין נחתות ויקינג לכדור הארץ, נמדד המרחק למאדים בדיוק רב (דיוק של כ 1.5 מטר) במשך מספר שנים. המדידות איפשרו לאשר תחזיות שונות של תורת היחסות הכללית, בינהן עיכוב האור (ראו: עידוש כבידתי), ולפסול תורות כבידה מתחרות.

בנוסף המדידות שימשו להצבת חסמים על שיונים בקבוע הכבידה העולמי. ניסוי זה הראה שהשינוי האפקטיבי כתלות בזמן של קבוע הכבידה אינם עולים על כ 0.2\pm0.4\times10^{-11}~{\rm yr}^{-1}.

כמו כן מדידת זמני ההגעה של תשדורות הרדיו ממאדים שימשו לחישוב מדויק של נטיית הציר של מאדים (ראו גם: מילקה):

\epsilon=\,25.1894^{\circ}\pm0.0001

הקשר העולה של של נטיית הציר שלו ב 1980:

\psi=\,35.4796^{\circ}\pm0.0001

וקצב הפרסציה שלו:

\psi_{0}=\,-7.83\pm0.30^{''}\,{\rm yr}^{-1}

שמתרגם למחזור פרסציה של:

165,000\pm6,000~{\rm yr}

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק