זוהר האוויר

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

זוהר האוויר (באנגלית: Airglow) או קווי שמיים (באנגלית: Sky Emission Lines) הינה פליטה של אור מהאטמוספרה של כדור הארץ הנגרמת כתוצאה משיחבור של יונים (אטומים מיוננים) באטמוספרה של כדור הארץ. היונים הנ"ל נוצרים בזמן היום על ידי קרינת השמש ומשתחברים במשך הלילה. גורם נוסף ליינון אטומים באטמוספרה הוא קרניים קוסמיות וגם קרינה קוסמית מהשמש (ראו גם: אורורה). רוב קווי הפליטה בזוהר האוויר הינם מיונים של חמצן, חנקן והידרוקסיל (OH). רוב זוהר האוויר נפלט בגבהים של כ-100 ק"מ מעל הקרקע. בהירות זוהר האויר משתנה במשך הלילה ומלילה ללילה, אך בהירות השטח האופיינית שלו היא כ 22 דרגות בהירות לשניית קשת רבועה בפילטר V.

ספקטרום זוהר האוויר

ספקטרום של שמי הלילה בתחום האדום של האור הנראה. הציר האופקי מציג את אורך הגל ואילו הציר האנכי את עצמת הקרינה הנפלטת משמי הלילה. הספקטרום נלקח ע"י ערן אופק באמצעות הטלסקופ קק I במצפה הכוכבים ע"ש קק.

ספקטרום השמיים בלילה מכיל מספר רב של קווי פליטה של מולקולות ואטומים שונים. הספקטרום בעיקר עשיר בקווי פליטה חזקים בתחום האדום של הספקטרום החל מאורך גל של כ-5700 אנגסטרם. לעיתים ניתן לעשות שימוש בקווי הפליטה הללו על מנת לכייל את אורך הגל של ספקטרום של עצם שמיימי.

בגרף משמאל ניתן לראות את ספקורום שמי הלילה בתחום האדום של האור הנראה. הציר האופקי מציג את אורך הגל ואילו הציר האנכי את עצמת הקרינה הנפלטת משמי הלילה.

שינויים בזוהר האוויר

עצמת זוהר האוויר עשויה להשתנות במהלך הלילה הן בפרקי זמן קצרים של דקות כתוצאה מזרמי אוויר באטמוספרה והן על פרקי זמן ארוכים כתוצאה משיחבור האטומים והמולקולות שייוננו ע"י קרינת השמש במהלך היום.


בהירות זוהר האוויר כתלות במרחק מהזניט

ביחדות של דרגות בהירות, בקרוב גס התוספת לבהירות שמי הלילה כתוצאה מזוהר האוויר, ביחס לבהירותם בזניט, כתלות במרחק מהזניט ניתן ע"י:

B_{0}+2.5\log_{10}\Big(1+\frac{z^{2}}{6566}\Big)

כאשר B0 היא בהירות השמיים בזניט (ביחידות של דרגות בהירות) ו z הינו המרחק הזוויתי מהזניט במעלות.

זוהר האוויר בכוכבי לכת אחרים

זוהר האוויר נצפה גם בכוכבי לכת אחרים במערכת השמש. לדוגמא בכוכב הלכת נוגה נצפה זוהר האוויר הן מחלליות והן מתצפיות מכדור הארץ.

ראו גם

הרצאות וידאו

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק