כוכב הצפון

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כוכב הצפון (באנגלית: The North Pole Star) או פולריס (באנגלית: Polaris) הינו הכוכב הבהיר הנמצא בסמוך לקוטב השמימי הצפוני על פני כיפת השמיים. כיום כוכב הצפון הוא אלפא בקבוצת הכוכבים דובה קטנה (α UMi), אך בעבר כוכבים אחרים היו בסמוך לקוטב השמיימי הצפוני של כדור הארץ ושימשו כ- "כוכב הצפון".


אלפא עגלה דובה

אלפא בקבוצת דובה קטנה (באנגלית: α UMi) הינו כוכב בבהירות ממוצעת של 2.005 דרגות בהירות (בפילטר V), שכיום נמצא בסמיכות לקוטב השמיימי הצפוני - ומכאן שמו פולריס (קיצור של סטלה פולריס - כוכב הקוטב). פולריס הוא כוכב משתנה מסוג קפאיד (ממחלקת W בקבוצת בתולה) עם זמן מחזור של 3.9696 יום. האמפליטודה של השינוי בכוכב הצפון משתנה עם הזמן וכיום היא קטנה מכעשירית דרגת בהירות.

מרחקו של פולריס מכדור הארץ הוא 133\pm9 פרסק שהם כ- 436 שנות אור. מרחק זה נמדד על-ידי שיטת הפרלקסה. כוכב הצפון הינו הכוכב ה-49 בבהירותו בשמיים ואיננו כוכב בהיר במיוחד (אך הוא הבהיר ביותר בסמוך לקוטב השמיימי הצפוני). בהירותו המוחלטת של כוכב הצפון היא -3.62 (בפילטר V) כלומר בהירותו (Luminosity) גדולה פי יותר מ-2000 מעוצמת ההארה של השמש. סוגו הספקטרלי של פולריס הוא F7 Ib-IIv.

פולריס הינו מערכת מרובת כוכבים שבה ככל הנראה חברים 6 כוכבים. ההפרדה בין שני הכוכבים הקרובים היא רק 0.2 שניות קשת (בהירותו של בן הזוג 4.3 והוא נמצא בזווית מצב (phase angle) של 231 מעלות). הכוכב הבא במרחקו הזוויתי מפולריס התגלה ע"י וויליאם הרשל ומרחקו הזוויתי מפולריס (בשנת 2005) היה 18.6 שניות קשת בזווית מצב (במערכת יחוס J2000.0) של כ 233 מעלות. בין השנים 1781 לשנת 2005 השתנתה זווית המצב בין הכוכבים בשעור של 30 מעלות. מרחק זה בין הכוכבים מתרגם להטל של הפרדה פיסקלית בשיעור של כ 3000 יחידות אסטרונומיות. בהירותו של בן הזוג היא 9.1. יתר החברים בקבוצה הם בבהירויות 12 עד 14 ומצויים במרחקים זוויתים גדולים יותר.

כיצד למצוא את כוכב הצפון

מפת הכוכבים של חצי הכדור הצפוני, כאשר כוכב הצפון ממוקם בדיוק במרכז המפה. גודל הנקודות מציין את בהירות הכוכב, בעוד הצבע שלהן מסמן את הסוג הספקטרלי של הכוכב. על גבי המפה מסומנים מספר קווים שחורים המראים כיצד ניתן למצוא את כוכב הצפון בעזרת קבוצות כוכבים שונות.

באמצעות גרמי השמיים ניתן למצוא את כיווני הרוחות, צפון, דרום, מזרח ומערב. לצופים מחצי הכדור הצפוני (למשל עבור צופה מישראל), שלב חשוב (אם כי לא תמיד הכרחי) במציאת רוחות השמיים הוא מציאת כוכב הצפון. כוכב הצפון, נמצא בהמשך הקו המגדיר את ציר הסיבוב של כדור הארץ. על כן, בעת שכדור הארץ מסתובב סביב צירו וכוכבי השמיים, השמש והירח נראים לנו נעים על פני כיפת השמיים ממזרח למערב, כוכב הצפון נראה לנו כל העת קבוע במקומו. אם נאתר את כוכב הצפון ונוריד קו דמיוני לעבר האופק, הרי שנמצא את כיוון צפון. בעודנו עומדים כאשר פנינו צפונה, המזרח יהיה בצד ימין, דרום בגבנו ומערב מצד שמאל.

לאלו שאינם מכירים את מפת השמיים, הדרך הפשוטה ביותר למציאת כוכב הצפון, היא להתבונן לכיוון צפון בשעות הלילה ובגובה של כ 32 מעלות מעל האופק (לצופה מישראל) ימצא כוכב שאיננו בהיר במיוחד – זהו כוכב הצפון או פולריס (Polaris).

ישנן מספר שיטות למציאת כוכב הצפון המבוססות על קבוצות כוכבים בולטות בשמיים. הידועות שבהן עושות שימוש בקבוצות הכוכבים העגלה הגדולה, קסיופאה ואוריון.

במפת הכוכבים משמאל נראה חצי הכדור הצפוני, כאשר כוכב הצפון ממוקם בדיוק באמצע המפה. גודל הנקודות מציין את בהירות הכוכב, בעוד הצבע שלהן מסמן את הסוג הספקטרלי של הכוכב. על גבי המפה מסומנים מספר קווים שחורים המראים כיצד ניתן למצוא את כוכב הצפון (ראו להלן).

להלן השיטות למציאת כוכב הצפון באמצעות קבוצות כוכבים אחרות:

  • מציאת כוכב הצפון באמצעות העגלה הגדולה – העגלה הגדולה מורכבת מ 3 כוכבים שמהווים את היצול (ידית) ו 4 גלגלים. הגלגלים מסודרים בטרפז. אם נבחר את צמד הגלגלים הרחוקים מהידית ונמשיך את הקו המחבר בינהן כ 5 פעמים בכיוון בסיס הטרפז נגיע לכוכב הצפון (ראו חץ באיור). את קבוצת העגלה הגדולה ניתן לראות בשמיים בחודשי החורף והאביב במחצית הראשונה של הלילה.
  • מציאת כוכב הצפון באמצעות הקסיופאה – קסיופאה מורכבת מ 5 כוכבים בצורת W או M. אם נמתח אנך לבסיס של האות M, ונמשיך אותו כפעם וחצי מגודל בסיס ה-M נגיע לכוכב הצפון (ראו חץ באיור). את קבוצת קסיופאה ניתן לראות בשמיים במהלך חודשי הסתיו.
  • מציאת כוכב הצפון באמצעות אוריון (או חץ הצפון) – קבוצת אוריון הינה בולטת למדי בשמי החורף, ואם נמשיך את הקו המחבר את נדן החרב של אוריון דרך הכוכב האמצעי בחגורת אוריון לאורך של 90 מעלות על פני כיפת השמיים, נגיע לכוכב הצפון (ראו איור, מפת אוריון ותמונה).
  • מציאת כוכב הצפון באמצעות קבוצת פגסוס – כוכבי המרובע של פגסוס הינם חיוורים, אך במידה ואיתרנו אותו אזי ניתן להשתמש בכך ששניים מצלעות המרובע מצביעים בכיוון צפון (ראו איור).

להתמצאות כללית בשמי הלילה ניתן לעשות שימוש במפות השמיים החודשיות וכן במפת הכוכבים המסתובבת (פלניספרה).

כוכבי צפון בעבר ובעתיד

שינוי במקומו של הקוטב השמיימי הצפוני על פני כיפת השמיים כתוצאה מהשפעת הפרסציה.
תמונת תקריב של הכוכבים באזור הקוטב השמיימי הצפוני בין שנת 1000 לשנת 3000. הקו מתאר את מקומו של הקוטב. באיור מוצגים כוכבים עד בהירות 7.5 והצבע מציין את הסוג הספקטרלי של הכוכב. באיור מסומנים הכוכבים אלפא, דלתא ואפסילון ביצול של העגלה הקטנה.

כתוצאה מהפרסציה של כדור הארץ, ציר הסיבוב של כדור הארץ משנה את הכיוון שאליו הוא מצביע במחזוריות של כ 26,000 שנה (ראו פרסציה ונוטציה). במפה הבאה נראה מיקום הקוטב השמימי הצפוני על פני מפת השמיים כתלות בשנה.

כתוצאה מהפרצסיה הקוטב השמיימי הצפוני והקוטב השמיימי הדרומי נעים על פני כיפת השמיים וכוכבי הצפון והדרום מתחלפים בכוכבים אחרים. באיור משמאל נראה מיקומו של הקוטב הצפוני השמיימי כתלות בזמן על רקע הכוכבים באזור הקוטב השמיימי הצפוני. במפה מסומנים כוכבים עד בהירות 5, ככל שכוכב מסומן בעיגול גדול יותר הוא בהיר יותר, והצבע מסמן את הסוג הספקטרלי של הכוכב. ניתן לראות, כי כיום, בתחילת המאה ה-21 (+2000 באיור), כוכב הצפון הינו פולריס המצוי בקצה היצול של העגלה הקטנה. לפני כ-1500 שנה חלף הכוכב כוכב (בטא בקבוצת העגלה הקטנה) בקרבת הקוטב השמיימי הצפוני ולפני כ-5000 שנה היה הכוכב תובן (אלפא בקבוצת דרקון) בקוטב השמיימי הצפוני.

באיור התחתון משמאל ניתן לראות "תמונת תקריב" של הכוכבים באזור הקוטב השמיימי הצפוני ואת מיקומו של הקוטב בין שנת 1000 לשנת 3000. באיור מוצגים כוכבים עד בהירות 7.5 והצבע מציין את הסוג הספקטרלי של הכוכב. באיור מסומנים הכוכבים אלפא, דלתא ואפסילון ביצול של העגלה הקטנה.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק