כוכב חמה

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
SolarSystem1.jpg
כוכב חמה (מרקורי)
Mercury.jpg
כוכב חמה, כוכב הלכת הקרוב ביותר אל השמש.
מידע כללי
סוג עצם: כוכב לכת
מיקום: מסלול סביב השמש
מאפיינים מסלוליים
רדיוס מסלול: 57,909,100 ק"מ
רדיוס מסלול: 0.387 י"א AU
אפהליון: 69,816,900 ק"מ
(0.467 י"א AU)
פריהליון: 46,001,200 ק"מ
(0.307 י"א AU)
אקסצנטריות: 0.205
זמן הקפה: 0.24 שנים, 87.969 ימים
נטיית מסלול: 7.005°
מאפיינים פיזיים
רדיוס בקו המשווה: 2,439.7 ק"מ
צפיפות ממוצעת: 5.427 גרם/סמ"ק
אלבדו: 0.119


כוכב חמה או מרקורי (באנגלית: Mercury) הוא כוכב הלכת הקרוב ביותר לשמש ומצוי במרחק ממוצע מהשמש של כ 58 מיליון ק"מ. קוטרו של כוכב חמה כ- 4,880 ק"מ והוא קטן אפילו מירחו של צדק גנימד וירחו של שבתאי טיטן. צפיפותו של כוכב חמה הינה 5.427 גרם לסמ"ק ומקרב כוכבי הלכת צפיפותו נמוכה רק מזו של כדור הארץ. צפיפות גבוהה זו מעידה על כך שמרקורי מכיל ברזל בשכיחות גבוהה. הטמפרטורה על פני כוכב חמה נעה בין -180 ל-420 מעלות צלזיוס. לכוכב חמה אין אטמוספירה, טבעות או ירחים. כוכב חמה קרוי על שמו של שליח האלים במיתולוגיה הרומית – שמו ניתן לו מפאת מהירותו הזוויתית הגדולה על פני כיפת השמיים. בעברית הוא קרוי כוכב חמה מפאת קירבתו הזוויתית לשמש.


מבנה

צפיפותו הגבוהה יחסית של כוכב חמה (במערכת השמש היא שנייה בגודלה רק לכדור הארץ) מעידה על קיום של ליבת ברזל גדולה שקוטרה מוערך בכ- 3600 עד 3800 ק"מ. מסביב לליבת הברזל מעטפת סיליקטית המכוסה מכתשי פגיעה הנוצרו מהתרסקויות של מטאוריטים. מאחר ואין לכוכב חמה אטמוספירה, אין בלייה ופני השטח אינם מתחדשים. בדומה לירח הבלייה היחידה על כוכב חמה נגרמת מפגיעות חוזרות ונשנות של מיקרו מטאוריטים בפני השטח שגורמות לאדמתו להפוך לאבקתית (רגוליט).

סיבוב

Mercury Mariner10.gif

בגלל שכוכב חמה הינו חסר אטמוספירה (כמעט), ובשל קרבתו לשמש וסיבובו האיטי סביב צירו, התנאים על פניו משתנים בקיצוניות בין יום ללילה, והטמפרטורה על פניו נעה בין 90 מעלות ל-700 מעלות קלווין. היממה של כוכב חמה שווה באורכה בדיוק ל 2/3 מ"השנה" שלו (זמן ההקפה את השמש). היחס הנ"ל נגרם כתוצאה מכוחות הגאות שמפעיל כח המשיכה של השמש על כוכב חמה. הסיבה לכך שהיחס הנ"ל איננו 1:1 נעוצה במסלול האקסצנטרי יחסית של כוכב חמה סביב השמש. מסלולו האקסצנטרי של כוכב חמה בשילוב סיבובו האיטי יחסית סביב צירו גורמים למסלול השמש בשמיים להיות מעט "משונה". במהלך היממה של כוכב חמה השמש מבצעת תנועה אחורית בשמיים.

תצפיות מכ"מ על כוכב חמה מרמזות על קיומו של קרח מים בקרקעית מכתשים באזור הקטבים של כוכב חמה.

שתי החלליות היחידות שהגיעו אל כוכב חמה (אך לא נחתו עליו) הן מארינר 10 (Mariner 10) ומסנג'ר (Messenger).

משמאל תמונה שהורכבה מ- 18 תמונות של כוכב חמה שצולמו ע"י החללית מארינר 10 של סוכנות החלל האמריקאית NASA. התמונות צולמו במרץ 1974. במהלך הביקורים של מארינר 10 בקרבת כוכב חמה, צולמו כ- 45% משטחו של כוכב הלכת.

תצפית בכוכב חמה

בשל קרבתו של כוכב חמה לשמש ובשל העובדה כי מסלולו סביב השמש פנימי לזה של כדור הארץ, הוא נמצא תמיד בקרבה זוויתית לשמש, כך שמרחקו הזוויתי מהשמש איננו עולה לעולם על 28 מעלות. מפאת אקסצנטריות המסלול של כוכב חמה, מרחקו הזוויתי המירבי מהשמש משתנה בין 18 מעלות ל 28 מעלות.

בשל קרבתו של כוכב חמה לשמש ובשל העובדה כי מסלולו סביב השמש פנימי לזה של כדור הארץ, הוא נמצא תמיד בקרבה זוויתית לשמש, כך שמרחקו הזוויתי מהשמש איננו עולה לעולם על 28 מעלות. כפי שנראה באיור, מפאת אקסצנטריות המסלול של כוכב חמה, מרחקו הזוויתי המירבי מהשמש משתנה בין 18 מעלות ל 28 מעלות.

על כן ניתן לצפות בכוכב חמה בשעות הערב או הבוקר כאשר הוא נמצא בריחוק זוויתי מירבי מהשמש. מפאת הגיאומטריה של מסלול כוכב חמה סביב השמש ונטיית ציר הסיבוב של כדור הארץ סביב צירו ישנן, במהלך השנה, תקופות בהן ניתן לצפות בכוכב חמה ביתר קלות. בחצי הכדור הצפוני של כדור הארץ נוח לצפות בכוכב חמה ככוכב ערב כאשר הוא מגיע לריחוק זוויתי מירבי בתקופת האביב ואילו ככוכב בוקר כאשר הוא מגיע לריחוק זוויתי מירבי בתקופת הסתיו.

לכוכב חמה מופעים (פאזות) בדומה למופעי הירח ומפאת תנועתו המהירה סביב השמש מופעיו משתנים יחסית במהירות (מספר שבועות). קוטרו הזוויתי של כוכב חמה, עבור צופה מכדור הארץ, משתנה בין 5 ל 13 שניות קשת, ובהירותו הנראית בזמן הריחוק הזוויתי המירבי היא בסביבות 0.

אפימרידים של כוכב חמה

שימו לב: בטבלת זמני הריחוק הזוויתי המרבי של כוכב חמה מופיעים התאריכים שבהם מתרחש הריחוק המרבי, הנטייה של כוכב חמה בזמן הריחוק המרבי, זווית הריחוק המרבי (אלונגציה מרבית), בהירותו והפאזה שלו. האלונגציה הינה חיובית כאשר הגוף נמצא מזרחית לשמש, קרי ניתן לראותו בערב, ושלילית כאשר הגוף מערבית לשמש וניתן לראותו לפנות בוקר.

ראו גם

קישורים חיצוניים


מחברים


ערן אופק, דוד פולישוק