כיפת השמיים

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כיפת השמיים (באנגלית: Celestial Sphere) הינה כדור דמיוני, בעל רדיוס אינסופי, שהצופה נמצא במרכזו ועל "פניו" ממוקמים העצמים בשמיים.


מעגלים ונקודות מיוחדות על פני כיפת השמיים

כיפת השמיים עבור צופה מקו רוחב דומה לזה של ישראל ועליה מסומנים קווים ונקודות חשובות.

באיור משמאל ניתן לראות קווים ונקודות חשובות על פני כיפת השמיים.

אופק

ברגע נתון, צופה על כדור הארץ יכול לראות כמחצית מכיפת השמיים. האופק (באנגלית: Horizon) הינו בקרוב המעגל הגדול המפריד בין החצי הנראה של השמיים לחצי הלא נראה הינו קו האופק. קו האופק נוצר ע"י חיתוך של המישור המשיק לכדור הארץ בנקודה עליה עומד הצופה יחד עם כיפת השמיים.

בפועל ניתן להגדיר גם אופק טופוגרפי שהוא כיפת השמיים הנראית לאחר שנוקו ממנה כל ההסתרות ע"י תוואי השטח המורכבים (הרים ועמקים) על כדור הארץ וכן כתוצאה מהסתרות ע"י מבנים שונים.

בנוסף כתוצאה משבירת אור באטמוספרה של כדור הארץ אנו מסוגלים לראות עצמים שמימיים בהירים כגון השמש והירח כאשר הם למעשה מתחת לאופק (ראו גם: זריחה, שקיעה ודמדומים).

זניט ונדיר

הזניט (באנגלית: Zenith) הינה הנקודה המצויה בדיוק מעל ראשו של הצופה ואילו הנדיר (באנגלית: Nadir) היא הנקודה אשר מתחתיו.

הזניט והנדיר אינם מוגדרים היטב מאחר וצורתו של כדור הארץ איננה כדור (ראו: קורדינאטות ארציות).

מצהר

מצהר (באנגלית: Meridian) הוא המעגל הגדול שמחבר בין צפון לדרום ועובר דרך הזניט. המצהר מחלק את כיפת השמיים לחלק מערבי וחלק מזרחי.

כשאר עצם שמיימי עובר במצהר, נהוג לאמר כי הוא צוהר (באנגלית: Transiting).

קטבים השמיימים

קטבים שמיימים (באנגלית: Celestial Poles) הם הנקודות בשמיים אשר נמצאות בהמשך ציר סיבוב כדור הארץ סביב צירו. הנקודה שמעל חצי הכדור הצפוני של כדור הארץ נקראת הקוטב השמיימי הצפוני (באנגלית: North Celestial Pole) וזו בדרום נקראת הקוטב השמיימי הדרומי (באנגלית: South Celestial Pole). כוכב הצפון נמצא בקרבת הקוטב השמימי הצפוני של כדור הארץ (ראו גם: נקיפת ציר הסיבוב של כדור הארץ).

חצי כדור צפוני וחצי כדור דרומי

מפת שמיים של חצי הכדור הצפוני.
מפת שמיים של חצי הכדור הדרומי.

חצי כדור צפוני (באנגלית: Northern Celestial Hemisphere) וחצי כדור דרומי (באנגלית: Southern Celestial Hemisphere) הם חצאי כיפת השמיים הנראים לצופה מהקוטב הצפוני והדרומי של כדור הארץ, בהתאמה. צופה מקו המשווה של כדור הארץ יכול לראות את שני חצאי הכדור.

מפות הכוכבים משמאל מראות את חצי הכדור הצפוני וחצי הכדור הדרומי של כיפת השמיים. גודל הנקודות מייצג את בהירות הכוכב. הנקודות הגדולות ביותר מייצגות כוכבים בדרגת בהירות -1 ואילו הנקודות הקטנות ביותר מייצגות כוכבים בדרגת בהירות 5. הצבע של הכוכבים מייצג את הסוג הספקטרלי של הכוכב, כאשר הכוכבים הכחולים הינם מסוג ספקטרלי מוקדם ואילו האדומים הינם מסוג ספקטרלי מאוחר. שביל החלב מסומן בפס אפור. השמות מיצגים את שמות קבוצות הכוכבים.

שטח כיפת השמיים

שטחה של כיפת השמיים הם 4π סטרדיאנים שהם:

4\pi\Big(\frac{180}{\pi}\Big)^{2}=41252.96125 מעלות רבועות.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק