ליקוי חמה

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ליקוי חמה (באנגלית: Solar Eclipse) היא התופעה המתרחשת עבור צופה שעבורו דיסקת הירח מסתירה חלק או את כל דיסקת השמש.

אזהרה – אין להתבונן בשמש ללא אמצעי הגנה מתאים (ראו: כללי בטיחות בתצפית שמש), תצפית שמש ללא אמצעי הגנה מתאימים יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך לעין ואף להתעוורות.


הקדמה

באיור העליון צל הירח "מפספס" את כדור הארץ ואילו באיור התחתון צל הירח חולף על כדור הארץ. באיור נראה רק הצל המלא של הירח (האזור שצופה העומד בתוכו לא רואה אף חלק ממקור האור, קרי השמש), כאשר הצל המלא חולף על כדור הארץ, צופה העומד במסלול הצל המלא רואה ליקוי חמה מלא , קרי השמש מוסתרת לחלוטין ע"י הירח. מסביב לאזור הצל המלא קיים אזור הצל החלקי שצופה העומד בו יראה ליקוי חמה חלקי - עבור צופה המצוי באזור הצל החלקי של הירח רק חלק מהשמש מוסתר ע"י הירח.

הירח מקיף את כדור הארץ אחת לחודש ובמסלולו הוא יכול לחלוף בין כדור הארץ לשמש. ליקוי חמה או ליקוי שמש הינה התופעה המתרחשת כאשר הירח חולף בדיוק בין כדור הארץ לשמש ומסתיר את דיסקת השמש עבור צופה על (או בסביבות) כדור הארץ.

כמו ליקוי ירח, גם ליקוי חמה אינו מתרחש אחת לחודש (חודש סינודי) מאחר ומישור המסלול של הירח סביב כדור הארץ נטוי בזווית של כ- 5 מעלות ביחס למישור שעליו מקיף כדור הארץ את השמש (מישור המילקה).

באיור משמאל נראה במבט צד מסלול הירח סביב כדור הארץ - באיור העליון צל הירח "מפספס" את כדור הארץ ואילו באיור התחתון צל הירח חולף על כדור הארץ. באיור נראה רק הצל המלא של הירח (האזור שצופה העומד בתוכו לא רואה אף חלק ממקור האור, קרי השמש), כאשר הצל המלא חולף על כדור הארץ, צופה העומד במסלול הצל המלא רואה ליקוי חמה מלא , קרי השמש מוסתרת לחלוטין ע"י הירח. מסביב לאזור הצל המלא קיים אזור הצל החלקי שצופה העומד בו יראה ליקוי חמה חלקי - עבור צופה המצוי באזור הצל החלקי של הירח רק חלק מהשמש מוסתר ע"י הירח.

קוטרו הזוויתי של הירח בשמיים משתנה בין כ 29.5 ל 32.5 דקות קשת ואילו קוטרה הזוויתי של השמש נע בין כ- 31.5 ל 32.5 דקות קשת (השינויים נובעים מהמסלול האליפטי של הגופים). כפי שניתן לראות קוטרו הזוויתי של הירח דומה לקוטרה הזוויתי של השמש (כחצי מעלה) ולכן הירח מסתיר כמעט בדיוק את השמש. מסלולו של הירח סביב הארץ אקצנטרי מעט ועל כן הוא לעיתים קרוב יותר לכדור הארץ ולעיתים רחוק יותר מכדור הארץ (כמו כן מסלולו של כדור הארץ סביב השמש אקצנטרי מעט, וגם לכך השפעה על אורך הצל של הירח או לחילופין הקוטר הזוויתי של השמש בשמיים). כאשר הירח רחוק מכדור הארץ יתכן מצב שבו קוטרו הזוויתי של הירח קטן מזה של השמש והוא לא יכסה את השמש באופן מושלם. ליקוי כזה, שבו הירח אומנם עובר בדיוק בין הצופה לבין השמש, אך קוטרו הזוויתי קטן מזה של השמש נקרא ליקוי חמה מלא טבעתי או ליקוי טבעתי מרכזי (באנגלית: Annular Total Solar Eclipse) וזאת מאחר והשמש במצב זה נראית כטבעת.

למרות ששכיחותם של ליקוי חמה דומה לזו של ליקוי ירח, כ- 2.38 ליקויים בשנה בממוצע, ליקוי חמה מנקודה מסוימת על כדור הארץ הינם נדירים הרבה יותר מאחר ותופעת ליקוי החמה הינה תופעה מקומית – רק צופה העומד בצל של הירח יראה ליקוי (בעוד כאשר מתרחש ליקוי ירח, כל צופה שרואה את הירח רואה ליקוי).

מחזוריות ליקויי החמה

עוד הבבלים גילוי שליקויי חמה ולבנה מתרחשים במחזוריות מסוימת – מחזוריות זו נובעת משילוב האורכים של החודש הדרקוני, החודש האנומליסטי והחודש הסינודי ונקראת סארוס. מחזור הסארוס הינו בן 18 שנה 11 ושליש יום (ראו מאמר מורחב בנושא: מחזור הסארוס).

סטטיסטיקה של ליקויי חמה

כל שנה מתרחשים בין 2 ל-5 ליקויי חמה (בממוצע 2.38 ליקויי חמה בשנה). שנים שבהם מתרחשים שני ליקויי חמה הם שכיחות למדי (72.5%) לעומת זאת רק ב 0.5% מהשנים מתרחשים 5 ליקויי חמה. 35.3% מליקויי החמה הינם ליקויים חלקיים, 33.2% טבעתיים, 26.7% מלאים ו 4.8% הם ליקויים מעורבים (ליקוי שמאזורים מסוימים לאורך המסלול המרכזי נראה טבעתי ומאחרים מלא). האורך המירבי של ליקוי מלא הינו כ- 7 דקות וחצי.

ראו גם

הרצאות וידאו


קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק