מדעים פלנטריים

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מדעים פלנטריים או מדעי מערכת השמש (באנגלית: Planetary Science) הינו ענף מדעי העוסק בחקר מערכת השמש. ענף זה חוקר את הדינמיקה של הגופים המקיפים את השמש או זה את זה; את האבולוציה התרמית שלהם; את האינטראקציה ביניהם; את האטמוספירות ואת הטבעות שלהם; ואת תהליכי יצירתם. מאז סוף המאה העשרים, החלו מדענים פלנטריים לעסוק גם במחקר השוואתי של מערכות שמש זרות ביחס למערכת השמש המקומית שלנו.

המדעים הפלנטריים הוא ענף רב תחומי בו נעשה שימוש בשיטות מדעיות מגוונות ובכלל זה שיטות גיאולוגיות, גיאופיזיקליות ומטאורולוגיות בנוסף לפיזיקה, כימיה ואסטרונומיה. בחצי המאה האחרונה, נעשה שימוש במדידות מקומיות ("לא-אסטרונומיות") בתחום המדעים פלנטריים, כאשר חלליות מחקר הגיעו, הקיפו ונחתו על גופים שונים במערכת השמש.

תחומי מחקר עכשוויים במדעים פלנטריים

  • אסטרונומיה: תצפיות בגופים הקטנים במערכת השמש ואלו הרחוקים מהארץ כמו: ירחים, אסטרואידים, שביטים וגופים טרנס-נפטוניים (TNOs). תצפיות אלו נועדו לגלות גופים חדשים, לחשב את מסלוליהם, וללמוד על תכונותיהם כמו גודל, צורה, סיבוב עצמי, הרכב פני השטח ועוד. בעשרים השנים האחרונות החלו מדענים להשתמש בשיטות אסטרונומיות שונות כדי לזהות כוכבי לכת המקיפים שמשות רחוקות.
  • פיזיקה: עוסק לרוב בחקר היווצרות מערכת השמש וכוכבי הלכת, משוואות מצב וצפיפות של כוכבי הלכת. ענף נוסף עוסק בתהליכים גרעיניים בליבת השמש, בפעילות השמש, בשדות מגנטיים במערכת ובאינטראקציה בין פעילות השמש לשדות מגנטיים אלו.
  • גיאולוגיה: מתמקד בעיקר בשכנים המוצקים של כדור-הארץ: הירח, מאדים ונגה. חקר ההיסטוריה הגיאולוגית והגיאופיזיקלית, סוגי סלעים, פעילות וולקנית, פעילות טקטונית, תהליכי בלייה ועוד.
  • מטאורולוגיה: לגופי מערכת השמש אטמוספירות שונות ומגוונות: חגורות העננים של צדק, הרוחות המהירות של נפטון, האטמוספירה הצפופה של נגה ותופעת החממה, האטמוספירה הדלילה של מאדים, אטמוספירת המתאן של טיטן ועוד.
  • ביולוגיה: תחום זה עושה ניסיון לחפש ולמצוא צורות ביולוגיות בגופים שונים במערכת השמש כמו מאדים, טיטן וירחי הקרח של צדק. במסגרת השוואתית נחקרים חיים במקומות קיצוניים על כדור-הארץ כמו באנטרקטיקה, במעמקי האוקיינוסים ובשכבות גבוהות של האטמוספירה.

מדעים פלנטריים בישראל ובעולם

מתוקף היות המדעים הפלנטריים מדע רב-תחומי הם נמצאים לרוב בכפיפה אחת עם תחומי הגיאולוגיה וחקר האטמוספרה או עם תחום האסטרופיסיקה והאסטרונומיה במסגרות אוניברסיטאיות שונות.

בישראל ובעולם הרחב קיימים חוגים אקדמאיים ומכוני מחקר העוסקים במדעים הפלנטריים - להלן רשימה חלקית של חלק ממכונים אלו:

ראו גם

הרצאות וידאו


קישורים חיצוניים


ספרות מקצועית

מחברים


דוד פולישוק