מצפה הכוכבים ג'מיני

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מצפה הכוכבים ג'מיני דרום, צילום: בני טרכטנברוט, אוניברסיטת תל אביב.

מצפה הכוכבים ג'מיני (באנגלית: Gemini Observatory) כולל שני טלסקופים בקוטר של 8.1 מטר, בעלי תכנון זהה. הטלסקופים מצויים משני עבריו של קו המשווה, על מנת ליצור כיסוי מיטבי של כיפת השמיים. הטלסקופ הצפוני ממוקם בהוואי והדרומי בצ'ילה.

הטלסקופים של מצפה הכוכבים ג'מיני הם בין הגדולים והמתקדמים ביותר בתחומי האור הניראה והתת-אדום. מצפה הכוכבים ג'מיני צפון ראה אור ראשון בשנת 1999 ואילו מצפה הכוכבים ג'מיני דרום ראה אור ראשון בשנת 2000. בשנים האחרונות נטלו צמד הטלסקופים חלק בתגליות רבות, כמעט בכל תחומי האסטרונומיה.

לבניתו ותפעולו של מצפה הכוכבים ג'מיני שותפים ארצות הברית, אנגליה, קנדה, צ'ילה, ברזיל, ארגנטינה ואוסטרליה.

מיקום

ג'מיני צפון

מצפה הכוכבים ג'מיני צפון, צילום: יאיר הרכבי, מכון וייצמן למדע.

ג'מיני צפון (Gemini North) ממוקם על ההר מאונה-קאה (Mauna Kea) בהוואי בגובה 4200 מטר מעל פני הים. אתר זה הוא בין האיכותיים ביותר על-פני כדור-הארץ, וניתן למצוא בו טלסקופים רבים נוספים, דוגמת המצפה ע"ש קק, טלסקופ סובארו ועוד.

ג'מיני דרום

ג'מיני דרום (Gemini South) ממוקם על ההר פצ'ון (Cerro Pachón) שבצפון צ'ילה, בגובה של כ 2700 מטר מעל פני הים. האוויר היבש וכיסוי העננים הנמוך באתר זה מהווים תנאי מזג אוויר כמעט אופטימלים לתצפיות. באתר זה ממוקם גם הטלסקופ החדשני SOAR, והוא אף נבחר לשמש את הטלסקופ העתידי LSST. במרחק לא רב מהאתר נמצא מצפה הכוכבים הגדול CTIO.

מיכשור

על הטלסקופים של ג'מיני מורכב מיכשור מדעי רב. חלק מהמיכשור זהה בין שני הטלסקופים (למשל ספקטרוסקופ מרובה עצמים ומצלמה בתחום האור הנראה), אולם מרבית המכשירים המתקדמים ביותר הם ייחודיים. לדוגמא, בטלסקופ הצפוני קיים מכשיר ספקטרוסקופ למיפוי אזורים נרחבים (IFS), בעוד שבטלסקופ הדרומי קיימת מצלמה חדשנית לצילום ישיר של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש. בנוסף, כל אחד מהטלסקופים כולל מערכת אופטיקה מסתגלת.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


סמדר נאוז, בני טרכטנברוט