מרקורי ונגה מככבים בשמי הערב (אפריל 2010)

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המיקום של נגה וכוכב חמה ביחס לאופק עבור צופה מישראל בשעה 19:45 (זמן מקומי). הציר האופקי מציין את זווית האזימוט במעלות כפי שנמדדת מהצפון מזרחה (270 מעלות הינו כיוון מערב ואילו 315 מעלות כיוון צפון-מערב). הציר האנכי מציין גובה זוויתי מעל האופק במעלות. המפה מראה את מיקום כוכבי הלכת מה-31 במרץ ועד ה-15 באפריל 2010. בעוד נגה מסומן בצבע כחול, כוכב חמה מסומן באדום. כל נקודה מראה את מיקום כוכב הלכת ביום מסוים בשעה 19:45 ומספר תאריכים נבחרים מסומנים על המפה.

בלילות אלו, בשעות הערב המוקדמות לאחר שקיעת החמה, ניתן להבחין בכוכבי הלכת נוגה וכוכב חמה. כוכב הלכת נגה ניתן לאיתור בקלות מפאת בהירותו הגדולה. נגה הינו העצם השמיימי הבהיר ביותר על פני כיפת השמיים אחרי השמש והירח. למעשה בהירותו של נגה כה גדולה עד כי באתרים חשוכים במיוחד ניתן להבחין שהוא גורם לעצמים להטיל צל.

הן כוכב חמה והן נגה מקיפים את השמש במסלולים פנימים לזה של כדור הארץ. על כן עבור צופה מכדור הארץ הם תמיד נמצאים בסמיכות זוויתית לשמש. מרחקו הזוויתי המירבי של נגה מהשמש מגיע עד 47 מעלות ואילו זה של כוכב חמה איננו עולה על 28 מעלות.

מאחר וכוכב חמה איננו בהיר במיוחד ומאחר והוא תמיד נמצא בסמוך לשמש קשה יחסית לראותו. החודש קיימת הזדמנות מיוחדת לאתר את כוכב חמה בקלות מאחר והוא ימצא בסמוך לנגה שאותו כאמור ניתן למצוא בנקל.

במפה משמאל מסומן המיקום של נגה וכוכב חמה ביחס לאופק עבור צופה מישראל בשעה 19:45 (זמן מקומי, כ 45 דקות לאחר שקיעת השמש). הציר האופקי מציין את זווית האזימוט במעלות כפי שנמדדת מהצפון מזרחה (270 מעלות הינו כיוון מערב ואילו 315 מעלות כיוון צפון-מערב). הציר האנכי מציין גובה זוויתי מעל האופק במעלות. המפה מראה את מיקום כוכבי הלכת מה-31 במרץ ועד ה-15 באפריל 2010. בעוד נגה מסומן בצבע כחול, כוכב חמה מסומן באדום. כל נקודה מראה את מיקום כוכב הלכת ביום מסוים בשעה 19:45 ומספר תאריכים נבחרים מסומנים על המפה. ב 4 באפריל 2010 בשעות הערב הם יהיו בקרבה הזוויתי המזערית בשיעור של כ 3 מעלות.

בתחילת החודש בהירותו של כוכב חמה תיהיה -0.9 והחלק המואר שלו יהיה כ 70%. ב 7 באפריל בהירותו תיהיה -0.2 והחלק המואר שלו יהיה כ 50% ואילו ב 15 באפריל בהירותו תיהיה 1.2 דרגות בהירות בלבד וחלקו המואר יהיה כ 20%. משמעות הדבר היא כצופים שיעשו שימוש בטלסקופים עם הגדלה חזקה יוכלו לראות אותו בצורת חרמש. נציין רק כי ב 15 באפריל קוטרו הזוויתי של כוכב חמה יהיה 9 שניות קשת בלבד.

ב 15 באפריל יצתרף לריקוד השמיימי גם הירח ובשעות הערב, כשעה לאחר השקיעה, יהיה ניתן לראותו כ 3.8 מעלות מכוכב חמה. למחרת, ב 16 באפריל יהיה ניתן לראות את נגה כ 4.4 מעלות מהירח.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק