עצמי הרביג-הארו

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עצם הרביג-הארו מספר 47. צילום: טלסקופ החלל ע"ש האבל של מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב.

עצמי הרביג-הארו (באנגלית: Herbig Haro Objects) מהווים סוג של ערפיליות פליטה הנוצרות כתוצאה מסילונים של חומר שמקורם בתהליך יצירת כוכבים, ולכן מופיעות בדרך כלל באזורי יצירת כוכבים.

בשנות ה-50 של המאה ה-20, גילו האסטרונומים גורג' הרביג (George Herbig) וגולרמו הארו (Guillermo Haro) ערפיליות קומפקטיות שנמצאו בסביבותיהן של ערפיליות כהות, הקשורות באזורי יצירת כוכבים בגלקסית שביל החלב (ראה ערפילית כהה). הערפיליות הללו הראו ספקטרום פליטה מורכב הנובע מגלי הלם. כיום ידוע שהערפיליות הללו מעוררות על ידי התנגשות של סילונים הנפלטים במהירות של כ-100 עד 1000 ק"מ לשנייה מדיסקת ספיחה שבה נוצר כוכב, עם התווך הבין כוכבי. מקור הערפיליות והסילונים הוא בתהליך הספיחה של של חומר בעת יצירת כוכב. הסילונים בעצמי הרביג-הארו עשויים מחומר בריוני והצפיפויות האופייניות בהם נעות בין 102 ל- 105 חלקיקים לס"מ מעוקב. בחלק מהמקרים ניתן גם להבחין בתנועה העצמית של הערפילית כתוצאה מהמהירות שבה היא נעה.

בתמונה משמאל ניתן לראות את עצם הרביג-הארו מספר 47, ולהבחין בסילוני חומר הנפלטים מעצם מרכזי.

מאפיינים ספקטרלים

ספקטרום עצמי הרביג-הארו בדרך כלל נשלט ע"י קוי פליטה של מימן מסדרת באלמר. בנוסף נראים בספקטרום קוים עם אנרגיית עירור נמוכה כגון חמצן נייטרלי (OI), גופרית מיוננת פעם אחת (SII), חנקן נייטרלי (NI) וברזל מיונן פעם אחת (FeII). קוי הפליטה של חמצן מיונן פעמיים (OIII) בד"כ חלשים מאד. הספקטרום של עצמי הרביג הארו שונה מהספקטרום של ערפיליות שבהם הפליטה נוצרת כתוצאה מינון ע"י קרינה.

בתחום האולטרא סגול עצמי הרביג-הארו מראים לעיתים ספקטרום רצף העוקב אחר חוק חזקה מהטיפוס: f_{\lambda}\propto \lambda^{-n}, כאשר n טיפוסי נע בין 2.0 ל 2.9.

בד"כ לקוי הפליטה יש מהירות רדיאלית שלילית של כ -100 ק"מ לשנייה. המהירויות השליליות מוסברות כאפקט בחירה שגורם לנו לראות בעיקר מערכות ביננו ובין הערפילית הכהה (ועל כן נפלטים מכיוונה) ולא מערכות ברקע.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית

מחברים


ערן אופק