קטגוריה:מצפה כוכבים

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מצפה כוכבים (באנגלית: Observatory) הינו אתר או מתקן המשמש לתצפיות אסטרונומיות בגרמי שמיים ותופעות אסטרופיזיקליות.

הקדמה

מצפי כוכבים קיימים מתקופות עתיקות והם שימשו בעיקר למדידת מיקום גרמי השמיים (ללא טלסקופים ולקביעת תאריכים ועונות. דוגמאות מעת העתיקה כוללות מקדשים ממצרים הפרעונית, שערי שמש בתרבויות אינדיאניות באמריקה (למשל: טיאונאקו בבוליביה), או האתר הארכיאולוגי בסטונהג'ד, אנגליה. דוגמה מודרנית יותר מתום ימי הביניים הינה "טירת השמים" – מצפה סטז'רנבורג של האסטרונום הדני טיכו ברהה), שהשתמש במכשירי מדידה שונים כגון האסטרולב והסקסטנט.

עם המצאת הטלסקופ האופטי בראשית המאה ה-17 על ידי לוטשי עדשות הולנדים, "נולדו" מצפי כוכבים המצוידים בטלסקופים. בראשית היו מצפי הכוכבים ממוקמים בראש מגדל במשרדו או ביתו של האסטרונום כמו במקרה של גלילאו גליילי, המדען הראשון שהשתמש בטלסקופ לתצפיות אסטרונומיות. במהלך המאות ה-18 וה-19 גדלו הטלסקופים ואיתם מצפי הכוכבים שיצאו מהערים אל אחוזות כפריות כמו מצפה הכוכבים של האסטרונום האמגלי הנודע ויליאם הרשל. בראשית המאה העשרים הוקמו מצפי כוכבים במקומות מבודדים על מנת להימנע מזיהום אור, ועל הרים גבוהים כדי להקטין את כמות אדי המיים באטמוספרה מעל הטלסקופ. בנוסף, נבחרים אתרים בהם הראות האסטרונומי טובה יותר, האקלים יבש, והארץ יציבה מבחינה גיאולוגית. מצפי הכוכבים הגדולים ביותר כיום נמצאים בהוואי, על הר המאונה קיאה שגובהו 4 ק"מ, ובצפונה של צ'ילה, על הרי האנדים במקום היבש ביותר בעולם.

כיום, מצפי כוכבים אינם מוגבלים לתצפית באור נראה. קימיים מצפי כוכבים הצופים בתחומים שונים של הקרינה האלקטרומגנטית החל ממצפי קרינת גמה קשה ועד טלסקופי רדיו. כמו כן, קיימים מצפים שכלל אינם צופים בקרינה אלקטרומגנטית אלא בסוגים אחרים של קרינה או חלקיקים המגיעים מן החלל כגון חלקיקי נויטרינו (כמו הקמיוקנדה הגדול ביפן), קרינה קוסמית (כמו מצפה פייר אוג'ה בארגנטינה), וגלי כבידה.

המיקום האידיאלי של מצפה הכוכבים, שמונע הפרעות אטמוספריות לתצפיות (למשל כאשר האטמוספרה של כדור הארץ בולעת את אורך הגל שבו אנו מעונינים לצפות או כאשר היא מטשטת את הדמות, וראו: ראות אסטרונומית) ממוקם מצפה הכוכבים בחלל, מחוץ לאטמוספרה של כדור הארץ. דוגמאות לכך הם טלסקופ החלל ע"ש האבל וטלסקופ החלל ע"ש ספיצר.

מצפי כוכבים בישראל

בישראל, קיים רק מצפה כוכבים אחד המוקדש למחקר מדעי: מצפה הכוכבים ע"ש וייז. מצפים נוספים משמשים בעיקר למטרות חינוכיות, והם מהווים כר להפצת הידע המדעי בקרב בני נוער וקהלים נוספים. המצפים החינוכיים שייכים לרוב למוסדות חינוכיים, עמותות של חובבים ולגופים פרטיים. הכניסה למצפים אלו היא לרוב בתשלום. הבולטים שבהם הינם: