שאלה:האם יש חדשות לגבי האנרגיה האפלה והחומר האפל?

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שאלה: האם יש חדשות (ע"פ טלסקופ האבל ולוינים חדשים) לגבי טיבו של החומר האפל והאנרגיה האפלה? ומתי נדע מהן תפקודיו ומשמעותיו של האנרגיה האפלה המהווה את רוב צפיפות האנרגיה של היקום?

שם השואל/ת: ניסים רייטן

תאריך: 21-03-2010

תשובה

כיום עדין איננו יודעים מהו טיבן של החומר האפל והאנרגיה האפלה ועדין אין חדשות משמעותיות בנושא. קיימים ניסוים רבים (ומתוכננים ניסויים נוספים) העושים שימוש בטלסקופים על הקרקע ובחלל המנסים לאפיין טוב יותר הן את החומר האפל והן את האנרגיה האפלה. בנוסף קיימים ניסויים קרקעים המנסים לגלות באופן ישיר את החלקיק המסתורי של החומר האפל. ניסויום אלא מתבססים על מודלים תיאורתים שונים המוצעים להסביר את טבעו של החומר האפל.

חומר אפל

חומר אפל הינו חומר שטיבו עדיין איננו ברור, ועל קיומו מסיקים משיקולים תצפיתיים ותיאורטים, ההערכה כיום היא שכרבע מצפיפות האנרגיה של היקום, הינה החומר האפל. על קיומו של החומר האפל אנו למדים מכמה תצפיות בלתי תלויות שהחשובות שבהן:

טבע החומר האפל: המודלים המובילים כיום, משערים כי החומר האפל הוא סוג אקזוטי ולא ידוע עדיין של חלקיקים, לא בריונים, יציבים. חומר בריוני הינו חומר העשוי מחלקיקים הנקראים בריונים ועשויים משלושה קוורקים – דוגמאות לחלקיקים בריונים הנמצאים יציבים בחומר הינם פרוטונים ונויטרונים. משיקולים תצפיתיים הקשורים במודל המפץ הגדול והיווצרות היסודות בטבע אנו יודעים כי החומר האפל אינו יכול להיות חומר בריוני. כיום משערים כי החומר האפל הוא סוג אקזוטי ולא ידוע עדיין של חלקיקים (לא בריונים) יציבים. דוגמאות אפשריות לחלקיקים כאלו שטרם התגלו אך קיומם נחזה ע"י תורות מסוימות הינן: אקסיונים (Axions), ניוטרילינו (Neutralino) ויימפ (wimp ) ועוד.

אנרגיה אפלה

אנרגיה אפלה היא שם לרכיב אנרגיה תיאורטי המצוי ביקום, ואשר נתמך ע"י מספר תצפיות קוסמולוגיות ביניהן, האצת התפשטות היקום בעידן הנוכחי ותכונותיה של קרינת הרקע הקוסמית בגלי מיקרו. טבעה של האנרגיה האפלה איננו ברור. על קיומה של האנרגיה האפלה אנו למדים בעיקר מתצפיות ב:

טבע אנרגיה האפלה: טבעה של האנרגיה האפלה עדין לא ברור, וקיימים כיום שני מודלים מובילים. לשני המודלים הללו יש מכנה משותף והוא שהם מספקים ליקום מעין לחץ שלילי ועל כן דוחפים את המרחב להאיץ את קצב התפשטותו.

מחברים


סמדר נאוז, ערן אופק