תוצאות ראשונות מקפלר

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קפלר הוא טלסקופ חלל של נאס"א שמטרתו למצוא כוכבי לכת (פלנטות) הדומים לכדור הארץ, בשיטת הליקויים.

בראשון בפברואר 2011 פרסמה נאס"א את כל המדידות שנלקחו ע"י טלסקופ החלל ע"ש קפלר במהלך הרבעון השני של המשימה. הנתונים כוללים מדידות פוטומטריות רציפות של כ 160,000 כוכבים במהלך 93 ימים. מדידות אלה מתווספות למדידות הרבעון הראשון, שנמשך 34 ימים, אותן פרסמה נאס"א ביוני 2010. כל המדידות הללו זמינות כעת לכל האסטרונומים בעולם, ולמעשה, לכל אחד המעוניין בכך.

בנוסף לפרסום המדידות, האסטרונומים השותפים בפרוייקט פרסמו מספר מאמרים המתארים את 1,200 המועמדים לפלנטות מלקות שנמצאו עד כה. למרות שמרבית המועמדים האלו טרם אושרו כפלנטות - תהליך שיימשך זמן מה, ככל הנראה מספר שנים - ההערכה היא שמרבית המועמדים הם אכן פלנטות. המדגם הגדול, בהשוואה ל 100 הפלנטות המלקות שידועות עד היום (ו 400 נוספות שאינן מלקות), מאפשר להתחיל לענות על שאלות יסודיות באשר לטבען של פלנטות:

  • כאשר מתחשבים בסיכוי הגיאומטרי לליקוי וביכולת הגילוי של פלנטות בגדלים שונים סביב כוכבים בבהירות שונה, מקבלים שכשליש מן הכוכבים הדומים לשמש מוקפים לפחות בפלנטה אחת בעלת זמן הקפה (שנה) של עד 125 ימים.
  • פלנטות קטנות יותר הינן שכיחות יותר. התפלגות הגודל עולה ככל שהפלנטות נהיות קטנות יותר, עד בערך לגודל של 3 רדיוסי ארץ, שם יכולת הגילוי יורדת. אפיון מדוייק יותר של ההתפלגות עבור פלנטות קטנות יתאפשר בעתיד ע"י מדידות נוספות של קפלר.
  • מערכות מולטי-פלנטריות, עם יותר מפלנטה אחת, הינן נפוצות. כשישית מן המערכות הפלנטריות הן מולטי פלנטריות, וכשליש מן המועמדים נמצאים במערכות מולטי-פלנטריות. המערכת המשופעת ביותר בפלנטות שהתגלתה עד כה היא קפלר-11, המכילה 6 פלנטות מלקות (כל השישה כבר אושרו כפלנטות).
  • 54 מן המועמדים נמצאים באזור "תומך חיים", (Habitable Zone), כלומר במרחק מכוכב האם המאפשר קיום מיים נוזליים על פני הפלנטה. מועמדים אלו זוכים ל"תשומת לב" מיוחדת ע"י האסטרונומים על מנת לבדוק האם אלו אכן פלנטות ולחקור אותן ביסודיות.

קפלר ממשיך לעקוב אחר אותם הכוכבים לתקופה של לפחות 3.5 שנים, במטרה לגלות כוכבי לכת הדומים לכדור הארץ ברדיוס, מסה, מסלול וכוכב אם.

קישורים חיצוניים


מחברים


אבי שפורר