גלקסית שביל החלב

מתוך אסטרופדיה
(הופנה מהדף The Milky Way Galaxy)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גלקסית שביל החלב (באנגלית: The Milky Way Galaxy) היא הגלקסיה בה נמצאת מערכת השמש. זהו אוסף של כ-400 מיליארד כוכבים (שמשות), גז, אבק ומסה אפלה. גלקסית שביל החלב הינה גלקסיה ספירלית מסוג (Sb). מסתה כ 1012 מסות שמש וקוטרה כ-100 אלף שנות אור. למעט 4 עצמים שמיימים, כל העצמים שניתן לראות בעין בלתי מצוידת נמצאים בגלקסית שביל החלב.

המילה "גלקסיה" לתאור גלקסיות בכלל נגזרה לשימוש נרחב מהגלקסיה שלנו - שביל החלב. מקור השם גלקסית שביל החלב הוא במילה היוונית גלה ("gala") אשר משמעותה חלב. כך תיארו היוונים העתיקים את רצועת האור המשתרעת על פני שמי הלילה. בפועל רצועת אור זו היא בעצם מישור הגלקסיה המכילה חלק מהזרועות ואת מרכז הגלקסיה. שם מקובל בעברית לגלקסיית שביל החלב הינו נהר די-נור, אם כי שם זה לא נמצא בשימוש נרחב.

מישור גלקסית שביל החלב. התמונה צולמה בתחום הרדיו (קו 21 ס"מ של מימן נייטרלי) אינפרא אדום קרוב וקרינת גמא (מלמעלה למטה). התמונות צולמו באמצעות סקר השמיים של ליידן-דווינגלו (Leiden-Dwingeloo) וסקר השמיים של פרקס (תחום קרינת הרדיו), סקר השמיים בתחום ה-2 מיקרון (2MASS) של סוכנות החלל האמריקאית NASA (אינפרא אדום) וע"י הלווין קומפטון (Compton Gamma Ray Observatory) בתחום קרינת הגמא

בגלל מיקום מערכת השמש בגלקסיה, קשה לראות את צורתה של גלקסית שביל החלב. המראה שנשקף בלילה הינו רצועת אור אשר מכילה את מרכז הגלקסיה וחלק מהזרועות הספירליות. בתמונה המצורפת משמאל ניתן לראות כי מישור הגלקסיה הוא האיזור הכי בוהק בשלושת אורכי הגל המוצגים כאן, ובפרט, מרכז הגלקסיה (האיזור המרכזי בתמונות) הוא הבוהק ביותר.


מבנה הגלקסיה

שרטוט סכמתי (ולא בסקלה הנכונה) של גלקסיה ספירלית בכלל וגלקסית שביל החלב בפרט

במבנה טיפוסי לגלקסיה ספירלית, הגלקסיה שלנו מורכבת מתפיחה מרכזית, ודיסקה המכילה את הזרועות הספירליות. מבנה זה ממוקם בתוך הילה מעט פחוסה (ראו איור משמאל). בעוד התפיחה המרכזית עשירה בכוכבים ובעיקר בכוכבים זקנים (אוכלוסיהֹII), הזרועות הספירליות עשירות בכוכבים צעירים (אוכלוסיה I), גז ואבק. הזרועות הספירליות הן למעשה אזורים בגלקסיה בהם צפיפות הגז והאבק גדולים מהממוצע. מאחר והגז והאבק הם החומרים מהם נוצרים כוכבים, אזי חלק הארי של הכוכבים בדיסקה נולדים בזרועות הספירליות. הזרועות הספירליות הן למעשה גלי צפיפות המתקדמים בדיסקת הגלקסיה ומהירות התנועה שלהם שונה ממהירות הכוכבים.

זרועות ספירליות

בגלל מיקומנו בגלקסיה לא ניתן לדעת בודאות כמה זרועות ספירליות יש בגלקסיה וכיצד הן נראות (הרי אף אחד לא יצא מתחומי הגלקסיה וחזר לספר). מחקרים רבים נעשו בנושא, וכיום ידוע שלגלקסיה שלנו יש זרועות ספירליות, שהן גל של צפיפות הנע במישור הגלקסיה. הכוכבים והגז נכנסים ויוצאים מהזרועות השונות. הזרועות עצמן (כלומר גל הצפיפות) נעות במהירות מסוימת, שונה מזו של הכוכבים והגז במישור הגלקטי.

ככל הנראה, לגלקסיה שני סטים שונים של זרועות ספירליות. ב"סט" הכוונה היא בסדרה של זרועות, הנעות ביחד באותה מהירות, וככל הנראה נובעות מאותה הפרעה כבידתית. לשביל החלב סט אחד מהיר ומרכזי יותר מהשני. השאלה אם בסך הכל יש שש זרועות (סט של ארבע וסט של שתיים) או חמש (סט של שלוש וסט של שתיים) נתונה עדין לויכוח מדעי. ויכוח זה מתרחש כי ככל הנראה אחת הזרועות שרואים כיום מורכבת למעשה משתי זרועות שונות. מערכת השמש עוברת בזרוע של הסט הדומיננטי במחזור של כ-150 מיליון שנה. איזור התפיחה המרכזי (bulge), העשיר באבק וגז (שאטומים לסוגי קרינה שונים), הופך את התצפיות על הצד השני של הגלקסיה לכמעט בלתי אפשריות. אף על פי כן, תצפיתנים יכולים לזהות כ-4 זרועות נפרדות. הזרוע הבולטת ביותר היא זרוע קנטאורוס (Centaurus arm) שככל הנראה מורכבת משילוב של שתי זרועות מסטים שונים. הזרועות האחרות השייכות לסט הדומיננטי הן: זרוע ברבור (Cygnus arm), זרוע פרסאוס (Peseus arm) זרוע קשת (Sagittarius arm). זרוע אוריון (Orion arm) הינה מעין זרועונת (armlet) ושייכת לסט השני. מחקר שנעשה לאחרונה מרמז שישנה אפשרות שלמעשה יש לגלקסיה מבנה פנימי יותר של זרועות ואילו הזרועות הללו מהוות סט חיצוני.

לגלקסית שביל החלב כ-20 גלקסיות קטנות המלוות אותה, בינהן הענן המגלני הגדול והענן המגלני הקטן, אותן ניתן לראות בעין בלתי מצוידת מחצי הכדור הדרומי. לפי תאוריות מקובלות, יתכן שגלקסיות לוויניות אלו הן האחראיות להפרעה הגרבטציונית שגורמת לזרועות הספירליות.

מערכת השמש שוכנת כיום בקרבת זרוע אוריון. השמש מקיפה את מרכז גלקסית שביל החלב במהירות של כ-220 ק"מ לשנייה ומשלימה הקפה אחת סביב מרכז הגלקסיה אחת לכרבע מיליארד שנה.

ההילה

"מעל ומתחת" לדיסקת הגלקסיה נמצאת ההילה הגלקטית (ראו שרטוט). הילה זו היא בקירוב טוב כדורית ומאוכלסת בדלילות ע"י צבירי כוכבים כדוריים וכוכבים. הכוכבים בהילה הגלקטית מקורם בהתנגשויות של גלקסיות קטנות בגלקסית שביל החלב "שהשתכנו" בהילה הגלקטית. יצירת כוכבים מתרחשת בדיסקת הגלקסיה, שם נמצא רוב האבק והגז. אבק וגז אלה מפריעים לתצפיות, אך בהילה הגלקטית יש כה מעט מהם כך שניתן לבצע תצפיות נרחבות של הצבירים הכדוריים והכוכבים.

מרכז הגלקסיה

האבק הרב לאורך קו הראיה אל מרכז הגלקסיה מקשה מאוד על המחקר : התצפיות ע"י אור ניראה, אולטרה-סגול, קרני X רכים הן כמעט או לגמרי בלתי אפשריות באמצעים הטכנולוגיים הזמינים היום. למעשה חוקרים את מרכז הגלקסיה ע"י תצפיות ברדיו, אינפרה אדום, קרני-גמא ורני X קשים.

ככל הנראה במרכז הגלקסיה נמצא בר (מעין מוט) - איזור צפוף מאוד של גז ואבק. לפי תאוריות מקובלות יתכן ומוט זה, בשילוב עם הגלקסיות הלוויניות אחראים להפרעה הגרביטציונית שגורמת לזרועות הספירליות.

במרכזה של התפיחה המרכזית של גלקסית שביל החלב, כמו בגלקסיות רבות אחרות המוכרות היום, שוכן חור שחור מסיבי מאוד, שמסתו מוערכת ב-4 מליון מסות שמש (ראו מאמר מורחב החור השחור במרכז הגלקסיה). החור השחור העל-מסיבי זוהה ו"נשקל" ע"י תצפית בכוכבים בודדים המקיפים אותו, שמדידת מהירותם ביחס לצופה (מהירות רדיאלית, ראו גם אפקט דופלר) ותנועתם על פני כיפת השמיים בשילוב חוקי ניוטון מאפשר את מדידת המסה שלו.

מיקום

גלקסית שביל החלב הינה חלק ממערכת שנקראת הקבוצה המקומית (באנגלית: Local group) שמכילה בין 40 ל-50 גלקסיות הקשורות זו לזו כבידתית. הקבוצה המקומית היא חלק מתוך צביר העל בתולה (באנגלית: Virgo Supercluster). הגלקסיה הכי קרובה לשביל החלב היא גלקסית אנדרומדה. למעשה גלקסית שביל החלב ואנדרומדה נמצאות במסלול התנגשות, הן נעות זו לעומת זו במהירות של 120 ק"מ לשניה ובעוד כחמישה מיליארד שנה הן יתמזגו ביחד ליצירת גלקסיה אחת.

צפייה בשביל החלב

כתוצאה מזיהום האור לא ניתן להבחין בפס האור של שביל החלב מאזורים רבים בסביבת יישובים ומקורות אור אחרים (תחנות כוח, כבישים וכו'). על מנת לראות את הגלקסיה והשמיים בכלל במלוא הדרם, יש לצאת לאזורים מבודדים, בהם השמיים חשוכים במיוחד.

כאמור, ניתן לראות את מישור הגלקסיה שלנו כפס אור בשמי הלילה. פס האור הנ"ל יוצר מעגל גדול סביבנו, ולכן ניתן לראות את הגלקסיה כל ימות השנה. במאמר על מפות שמיים חודשיות תוכלו למצוא מפות שמיים שבהם מסומן מיקום הגלקסיה.

האזורים של גלקסית שביל החלב לכיוון מרכז הגלקסיה הם בהירים יותר ומרשימים יותר ועל כן קלים יותר לצפייה. את הצד של שביל החלב לכיוון מרכז הגלקסיה ניתן לראות בחודשי הקיץ, במחצית הראשונה של הלילה - אז האזורים הבהירים ביותר של הגלקסיה עוברים מעל לראש הצופה (בחצי כדור צפוני). לעומת זאת בחודשי החורף ניתן לראות את הצד של שביל החלב הפונה לעבר החלקים החיצוניים של הגלקסיה. צד זה כאמור עמום יותר וקשה יותר לצפייה.

מרכז הגלקסיה נמצא בתחומי קבוצת הכוכבים קשת. על כן באזור זה שביל החלב נראה רחב יותר (כתוצאה מהתפיחה המרכזית) ובהיר יותר.

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים: ערן אופק, סמדר נאוז