אלגול

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־04:52, 8 בפברואר 2010 מאת Eran (שיחה | תרומות) (דף חדש: '''אלגול''' (באנגלית: '''''') אלגול הינו כוכב כפול לוקה מפורסם שניתן לראותו בעין בלתי מצוידת. אלגול מצוי בק...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

'אלגול (באנגלית: ')


אלגול הינו כוכב כפול לוקה מפורסם שניתן לראותו בעין בלתי מצוידת. אלגול מצוי בקבוצת הכוכבים פרסאוס וניתן לראותו בשעות הערב המוקדמות בחודשי הסתיו והחורף. אלגול מצוי במרחק של כ 90 שנות אור מהשמש. לאלגול שמות רבים נוספים, בינהם: בטא בקבוצת פרסאוס וכוכב השד. המערכת מורכת משני כוכבים המקיפים זה את זה במחזור של 2.867 יום. הכוכב הראשי במערכת, הקרוי אלגול A, מסתו כ 3.6 מסות שמש ובן זוגו, אלגול B, מסתו כ 0.8 מסות שמש. למעשה, אלגול הינה מערכת של שלושה כוכבים. הכוכב השלישי במערכת, אלגול C, מצוי במרחק גדול מבני הזוג הקרובים והוא מסתובב סביב מרכז הכובד של המערכת אחת ל 680 יום. כאמור כדור הארץ נמצא בסמיכות רבה למישור הסיבוב של שני בני הזוג הסמוכים, אלגול A ו B. על כן צופה מכדור הארץ מבחין בליקויים של בני הזוג המתרחשים במחזור של 2.867 יום. בכל מחזור מתרחשים שני ליקויים, הראשון כאשר אלגול A מסתיר את אלגול B והשני כאשר מתרחשת ההסתרה ההפוכה.

מאחר ובני הזוג אלגול A ו B אינם כוכבים זהים אזי הליקויים אינם זהים. בפועל אלגול A בהיר פי כ 30 מאלגול B אבל קוטרו של אלגול B גדול ב 30% מזה של אלגול A. התוצאה הסופית היא כי בכל מחזור הקפה מתרחש ליקוי ראשי שבו עוצמת האור הכללית של המערכת יורדת פי 3.2 (1.3 מגניטוד) וליקוי משני חלש יותר שבו עוצמת האור הכללית של המערכת דועכת בכ 20% בלבד. בהירותה של המערכת מחוץ לליקוי הוא 2.1 מגניטוד ובשעת שיא הליקוי הראשי 3.4 מגניטוד.