הבדלים בין גרסאות בדף "אפימרידים"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(דף חדש: '''אפימרידים''' (באנגלית: '''Ephemerides''' וביחיד '''Ephemeris''') היט טבלה המציינת מיקום של גוף...)
 
(ראו גם)
 
(24 גרסאות ביניים של אותו משתמש אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
'''אפימרידים''' (באנגלית: '''Ephemerides''' וביחיד '''Ephemeris''') היט טבלה המציינת [[קורדינאטות שמיימיות|מיקום]] של גוף או גופים שמיימים על פני [[כיפת השמיים]]. מקור המילה מיוונית ופרושה "יומי".
+
'''אפימרידים''' (באנגלית: '''Ephemerides''' וביחיד '''Ephemeris''') היא טבלה המציינת [[קורדינאטות שמימיות|מיקום]] של גוף או גופים שמיימים על פני [[כיפת השמיים]]. מקור המילה מיוונית ופרושה "יומי". בפרשנות רחבה יותר אפימרידים מתיחחסים גם לתופעות אסטרונומיות כגון התקבצויות (ראו: [[יחסים גאוצנטריים]], [[התכסויות כוכבים בירח]], [[התקבצויות והתכסויות הדדיות של כוכבי הלכת]], [[התכסויות כוכבים בכוכבי לכת]], [[ירחי צדק - תצפית בהתכסויות, ליקויים, תופעות הדדיות ומיקום]], [[ליקוי חמה]], [[ליקוי ירח]], [[טרנזיט]] ועוד).
 +
 
 +
==אפימרידים וזמן==
 +
 
 +
ראו מאמר מורחב בנושא: [[מערכות זמן]].
 +
 
 +
חישוב מיקום של גופים אסטרופיזיקלים מבוסס על פיתרון של משוואות התנועה. במשוואות התנועה מופיע הזמן כמשתנה בלתי תלוי. הזמן במשוואות התנועה הינו גודל התלוי במערכת היחוס (ראו: [[תורת היחסות הפרטית]] ו[[תורת היחסות הכללית]]) ובנוסף הוא לא בהכרח זורם באותו הקצב שבו מתקדמים [[מערכות זמן|שעונים]] אחרים שבהם אנו עושים שימוש. לדוגמא, בעבר השעונים התקניים שהיו בשימוש בין לאומי היו מבוססים על סיבוב [[כדור הארץ]] סביב צירו. אך מאחר וקצב סיבוב כדור הארץ סביב צירו איננו קבוע בזמן (ראו: [[יממה כוכבית]]) אזי הדבר עשוי לגרום לסטייה בין ארועים המצוינים על פי שעון המבוסס על סיבוב כדור הארץ סביב צירו לבין ארועים שהזמן שלהם מצוין ע"פ משתנה הזמן במשוואות התנועה. דוגמא נוספת היא המעבר בין מערכות יחוס שונות - הזמן במערכת היחוס של מרכז כדור הארץ שונה מהזמן במערכת היחוס של מרכז הכובד של [[מערכת השמש]].
 +
 
 +
הזמן עליו מבוססים תחזיות אסטרונומיות שונות נקרא זמן דינמי והוא יכול להיות מצוין במערכות יחוס שונות. לדוגמא [[מערכות זמן|זמן דינמי ארצי]] (TDT) ניתן במערכת היחוס של כדור הארץ ולעומתו [[מערכות זמן|זמן דינמי בריצנטרי]] (TDB) ניתן במערכת היחוס של מרכז הכובד של מערכת השמש.
 +
 
 +
הראליזציה הטובה ביותר שיש לנו לזמן הדינמי ניתנת ע"י שעונים מדויקים מאד כגון שעונים אטומים וסטנדרטים מדויקים אחרים. על מנת להעביר את השעונים הנ"ל ממערכת יחוס אחת לאחרת יש להפעיל עליהם טרנספורציות מתמטיות.
 +
 
 +
===הזמן הדינמי הארצי והזמן העולמי המתואם===
 +
 
 +
בדרך כלל תחזיות אסטרונומיות מחושבות או מומרות לזמן הדינמי הארצי ומשם מומרות לשעונים אחרים על פי הצורך.
 +
 
 +
השעון האזרחי שבו נעשה שימוש נרחב ע"י בני אדם הוא [[מערכות זמן|השעון העולמי המתואם]] (UTC). שעון זה מבוסס על שעונים אטומים המפוזרים ברחבי כדור הארץ ועל הגדרת [[מערכות זמן|שניית ה SI]].
 +
 
 +
על מנת ששעון זה יתאים את עצמו לזמן השמשי (ראו: [[יממה שמשית]]) או ליתר דיוק על מנת שזמן [[כיפת השמיים|צהירת]] השמש (הזמן שהשמש מגיעה לשיא גובה בשמיים) בגריניץ' יהיה קרוב ככל האפשר ל 12:00 בצהריים יש לבצע בשעון זה התאמות תקופתיות ע"י הוספת או גריעת שנייה אחת משעון ה UTC ביחס לשעון האטומי הבין לאומי. שינויים אלו גורמים לכך שקיים הפרש לא זניח בין השעון הדינמי הארצי ובין השעון העולמי המתואם. בנוסף הפרש זה משתנה עם הזמן. כיום ההפרש הנ"ל עומד על קצת יותר מדקה אחת. מקורות להפרש הזמנים הנ"ל ניתן למצוא במאמר המורחב בנושא: [[מערכות זמן]].
  
 
==אפימרידים של גופים במערכת השמש==
 
==אפימרידים של גופים במערכת השמש==
  
==אפימרידים של גופים מחוץ למערכת השמש==
+
===רמת הדיוק===
 +
 
 +
חישוב מעשי של אפימרידים תלוי ברמת הדיוק בו אנו מעוניינים. לדוגמא לצרכים אסטרופיזיקליים מסוימים כגון [[רדיו טלסקופ|אינטרפרומטרית רדיו]], חישוב ליקויים והתכסויות או תכנון משימות חלל במערכת השמש יש צורך בחישובים ברמת דיוק גבוהה במיוחד.
 +
 
 +
האפימרדים המדויקים ביותר עבור גופים במערכת השמש מבוססים על פתרון קונסיסטנטי של משוואות התנועה בו-זמנית של גופים רבים ב[[מערכת השמש]] כגון [[השמש]], [[כוכב לכת|כוכבי הלכת]], הירחים הגדולים וה[[אסטרואידים]] הגדולים. אפימרידים כאלו הם ברמת דיוק של כמאית [[יחידות פיזיקליות#שניית קשת|שניית קשת]], ואף טוב מזה, במיקומם של הגופים.
 +
 
 +
 
 +
אפימרידים ברמת דיוק נמוכה פחות מבוססים לעיתים על שימוש ב[[אלמנטים של מסלול]] ממוצעים של גוף מסוים ופיתרון של [[משוואת קפלר]] בהזנחת ההפרעות הכבידתיות של גופים אחרים במערכת השמש. שימוש בשיטה זו מקנה דיוקים של בין כדקת קשת לכ-10 דקות קשת עבור כוכבי הלכת ודיוקים נמוכים יותר עבור [[הירח]].
 +
 
 +
לסירוגין קיימים קירובים אנליטים המבוססים על התאמת טורי חזקות או טורי פורייה למיקום הגופים במערכת השמש. שימוש בקרובים מסוג זה מצריך בעצם את הצבת משתנה הזמן בטורים ארוכים וקבלת תוצאה באופן ישיר. קרובים מסוג זה ניתן לפתח לרמות דיוק שונות. ככל שמספר האברים בטורים גדול יותר, כך בדרך כלל, המיקום מדויק יותר. דוגמא לטור פשוט מסוג זה ניתנת למשל במאמר על [[אפימרידים של השמש]].
 +
 
 +
===חישוב מעשי של אפימרידים===
 +
 
 +
חישוב מעשי של אפימרידים מצריך בדרך כלל חישובים מתמטים רבים ועל כן קל לבצע אותו באמצעות תוכנת מחשב.
 +
אלגוריתמים שונים לחישוב אפימרידים מוצגים במאמר המורחב: [[אלגוריתמים לחישוב אפימרידים]].
 +
 
 +
===מקורות לאפימרידים===
 +
 
 +
באינטרנט ניתן למצוא מקורות רבים המספקים אפימרידים של גופים במערכת השמש.
 +
 
 +
* מיקום של גופים במערכת השמש מכל מקום על כדור הארץ (או כפי שנראה מכוכבי לכת אחרים) ברמת דיוק גבוהה מאד ניתן לחולל באמצעות [http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi  מערכת Horizons של המעבדות להינע סילוני].
 +
* [http://pds-rings.seti.org/tools/  מיקום ירחי כוכבי הלכת והטבעות שלהם]
 +
* [http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemerides/Comets/  רשימת שביטים שניתן לצפות בהם]
 +
* תחזיות עבור התכסות אסטרואידים בכוכבים: [http://www.asteroidoccultation.com/  האתר של סטיב פרסטון], [http://www.poyntsource.com/New/index.htm  האתר של דרק בריט], [http://hea.iki.rssi.ru/~denis/brightocc3.html  התכסויות של כוכבים בהירים],  [http://astrosurf.com/eaon/  הרשת האירופאית להתכסויות אסטרואידים].
 +
* [http://eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html  דף ליקויי החמה, ליקויי הירח והטרנזיטים של מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב].
 +
 
 +
כמו כן באתר [[המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א]] ניתן למצוא אפימרידים עבור גופים במערכת השמש ומחוצה לה:
 +
 
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/board/  לוח הארועים של המועדון האסטרונומי] - כולל רשימת ארועים אסטרונומים נבחרים.
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/Daily/  אלמנך שמיים יומי] - כולל אפימרידים של השמש, הירח וכוכבי הלכת וכן זמני [[זריחה, שקיעה ודמדומים|זריחתם ושקיעתם]], [[מפת שמיים חודשית|מפות שמיים חודשיות]] ו[[מטאורים ומטרות מטאורים|מטרות מטאורים]] פעילים.
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/Meteors/  תחזית למטרות מטאורים עבור צופים מישראל]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/EarthClock/  שעונים, זמן כוכבים ומצב הירח]
 +
* [http://wise-obs.tau.ac.il/~eran/Wise/wise_calen.html  לוח שנה חודשי הכולל זמני זריחה שוקיעה של השמש והירח, שמן כוכבים ויום יוליאני]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/LunarOcc/Stars/  התכסויות כוכבים בירח עבור צופים מישראל]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/LunarOcc/Planets/  התכסויות כוכבי לכת על ידי הירח עבור צופים מישראל]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/LunarOcc/PlanetsConj/  התקבצויות כוכבי לכת עם הירח עבור צופים מישראל]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/PlanetsConj/  התקבצויות והתכסויות הדדיות של כוכבי לכת]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/AsteroidsPlanetsConj/  התקבצויות אסטרואידים גדולים עם כוכבי הלכת]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/PlanetsGC/  התקבצויות כוכבי הלכת עם צבירים כדוריים]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/Jupiter/  מצב ירחי צדק ואפימרידים פיזקליים של צדק]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/JovSatOcc/  התכסויות, ליקויים ומעברים של ירחי צדק]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/Saturn/  מצב טבעות שבתאי]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/ephem/VisualDoubleStars/  מפות של מיקום יחסי של כוכבים כפולים נראים כתלות בזמן]
 +
* [http://astroclub.tau.ac.il/skymaps/monthly/  מפות שמיים חודשיות]
  
 
==ראו גם==
 
==ראו גם==
  
* [[קורדינאטות שמיימיות]]
+
* [[אלגוריתמים לחישוב אפימרידים]]
 +
* [[קורדינאטות שמימיות]]
 
* [[נקיפת ציר הסיבוב]]
 
* [[נקיפת ציר הסיבוב]]
 
* [[עיוות כבידתי של מסלול קרני האור]]
 
* [[עיוות כבידתי של מסלול קרני האור]]
שורה 13: שורה 75:
 
* [[שבירת אור באטמוספרה של כדור הארץ]]
 
* [[שבירת אור באטמוספרה של כדור הארץ]]
 
* [[תנועה עצמית]]
 
* [[תנועה עצמית]]
 +
* [[מערכות זמן]]
 +
* [[יממה כוכבית]]
 +
* [[אלמנטים של מסלול]]
 
* [[אפימרידים של השמש]]
 
* [[אפימרידים של השמש]]
 +
 +
==הרצאות וידאו==
 +
 +
==קישורים חיצוניים==
 +
 +
==ספרות מקצועית==
 +
 +
* [http://adsabs.harvard.edu/abs/1992exaa.book.....S  הסברים ותוספות לאלמנך האסטרונומי] - (1992) Seidelmann
 +
 +
 +
[[קטגוריה:זמן]]
 +
[[קטגוריה:מכניקה שמיימית]]
 +
[[קטגוריה:חובבי אסטרונומיה]]
 +
 +
'''מחברים'''
 +
----
 +
[[צוות האסטרופדיה#ערן אופק|ערן אופק]]

גרסה אחרונה מ־06:27, 9 בדצמבר 2009

אפימרידים (באנגלית: Ephemerides וביחיד Ephemeris) היא טבלה המציינת מיקום של גוף או גופים שמיימים על פני כיפת השמיים. מקור המילה מיוונית ופרושה "יומי". בפרשנות רחבה יותר אפימרידים מתיחחסים גם לתופעות אסטרונומיות כגון התקבצויות (ראו: יחסים גאוצנטריים, התכסויות כוכבים בירח, התקבצויות והתכסויות הדדיות של כוכבי הלכת, התכסויות כוכבים בכוכבי לכת, ירחי צדק - תצפית בהתכסויות, ליקויים, תופעות הדדיות ומיקום, ליקוי חמה, ליקוי ירח, טרנזיט ועוד).

אפימרידים וזמן

ראו מאמר מורחב בנושא: מערכות זמן.

חישוב מיקום של גופים אסטרופיזיקלים מבוסס על פיתרון של משוואות התנועה. במשוואות התנועה מופיע הזמן כמשתנה בלתי תלוי. הזמן במשוואות התנועה הינו גודל התלוי במערכת היחוס (ראו: תורת היחסות הפרטית ותורת היחסות הכללית) ובנוסף הוא לא בהכרח זורם באותו הקצב שבו מתקדמים שעונים אחרים שבהם אנו עושים שימוש. לדוגמא, בעבר השעונים התקניים שהיו בשימוש בין לאומי היו מבוססים על סיבוב כדור הארץ סביב צירו. אך מאחר וקצב סיבוב כדור הארץ סביב צירו איננו קבוע בזמן (ראו: יממה כוכבית) אזי הדבר עשוי לגרום לסטייה בין ארועים המצוינים על פי שעון המבוסס על סיבוב כדור הארץ סביב צירו לבין ארועים שהזמן שלהם מצוין ע"פ משתנה הזמן במשוואות התנועה. דוגמא נוספת היא המעבר בין מערכות יחוס שונות - הזמן במערכת היחוס של מרכז כדור הארץ שונה מהזמן במערכת היחוס של מרכז הכובד של מערכת השמש.

הזמן עליו מבוססים תחזיות אסטרונומיות שונות נקרא זמן דינמי והוא יכול להיות מצוין במערכות יחוס שונות. לדוגמא זמן דינמי ארצי (TDT) ניתן במערכת היחוס של כדור הארץ ולעומתו זמן דינמי בריצנטרי (TDB) ניתן במערכת היחוס של מרכז הכובד של מערכת השמש.

הראליזציה הטובה ביותר שיש לנו לזמן הדינמי ניתנת ע"י שעונים מדויקים מאד כגון שעונים אטומים וסטנדרטים מדויקים אחרים. על מנת להעביר את השעונים הנ"ל ממערכת יחוס אחת לאחרת יש להפעיל עליהם טרנספורציות מתמטיות.

הזמן הדינמי הארצי והזמן העולמי המתואם

בדרך כלל תחזיות אסטרונומיות מחושבות או מומרות לזמן הדינמי הארצי ומשם מומרות לשעונים אחרים על פי הצורך.

השעון האזרחי שבו נעשה שימוש נרחב ע"י בני אדם הוא השעון העולמי המתואם (UTC). שעון זה מבוסס על שעונים אטומים המפוזרים ברחבי כדור הארץ ועל הגדרת שניית ה SI.

על מנת ששעון זה יתאים את עצמו לזמן השמשי (ראו: יממה שמשית) או ליתר דיוק על מנת שזמן צהירת השמש (הזמן שהשמש מגיעה לשיא גובה בשמיים) בגריניץ' יהיה קרוב ככל האפשר ל 12:00 בצהריים יש לבצע בשעון זה התאמות תקופתיות ע"י הוספת או גריעת שנייה אחת משעון ה UTC ביחס לשעון האטומי הבין לאומי. שינויים אלו גורמים לכך שקיים הפרש לא זניח בין השעון הדינמי הארצי ובין השעון העולמי המתואם. בנוסף הפרש זה משתנה עם הזמן. כיום ההפרש הנ"ל עומד על קצת יותר מדקה אחת. מקורות להפרש הזמנים הנ"ל ניתן למצוא במאמר המורחב בנושא: מערכות זמן.

אפימרידים של גופים במערכת השמש

רמת הדיוק

חישוב מעשי של אפימרידים תלוי ברמת הדיוק בו אנו מעוניינים. לדוגמא לצרכים אסטרופיזיקליים מסוימים כגון אינטרפרומטרית רדיו, חישוב ליקויים והתכסויות או תכנון משימות חלל במערכת השמש יש צורך בחישובים ברמת דיוק גבוהה במיוחד.

האפימרדים המדויקים ביותר עבור גופים במערכת השמש מבוססים על פתרון קונסיסטנטי של משוואות התנועה בו-זמנית של גופים רבים במערכת השמש כגון השמש, כוכבי הלכת, הירחים הגדולים והאסטרואידים הגדולים. אפימרידים כאלו הם ברמת דיוק של כמאית שניית קשת, ואף טוב מזה, במיקומם של הגופים.


אפימרידים ברמת דיוק נמוכה פחות מבוססים לעיתים על שימוש באלמנטים של מסלול ממוצעים של גוף מסוים ופיתרון של משוואת קפלר בהזנחת ההפרעות הכבידתיות של גופים אחרים במערכת השמש. שימוש בשיטה זו מקנה דיוקים של בין כדקת קשת לכ-10 דקות קשת עבור כוכבי הלכת ודיוקים נמוכים יותר עבור הירח.

לסירוגין קיימים קירובים אנליטים המבוססים על התאמת טורי חזקות או טורי פורייה למיקום הגופים במערכת השמש. שימוש בקרובים מסוג זה מצריך בעצם את הצבת משתנה הזמן בטורים ארוכים וקבלת תוצאה באופן ישיר. קרובים מסוג זה ניתן לפתח לרמות דיוק שונות. ככל שמספר האברים בטורים גדול יותר, כך בדרך כלל, המיקום מדויק יותר. דוגמא לטור פשוט מסוג זה ניתנת למשל במאמר על אפימרידים של השמש.

חישוב מעשי של אפימרידים

חישוב מעשי של אפימרידים מצריך בדרך כלל חישובים מתמטים רבים ועל כן קל לבצע אותו באמצעות תוכנת מחשב. אלגוריתמים שונים לחישוב אפימרידים מוצגים במאמר המורחב: אלגוריתמים לחישוב אפימרידים.

מקורות לאפימרידים

באינטרנט ניתן למצוא מקורות רבים המספקים אפימרידים של גופים במערכת השמש.

כמו כן באתר המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א ניתן למצוא אפימרידים עבור גופים במערכת השמש ומחוצה לה:

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית

מחברים


ערן אופק