אפימרידים

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־20:27, 4 במרץ 2009 מאת Eran (שיחה | תרומות) (אפימרידים וזמן)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אפימרידים (באנגלית: Ephemerides וביחיד Ephemeris) היא טבלה המציינת מיקום של גוף או גופים שמיימים על פני כיפת השמיים. מקור המילה מיוונית ופרושה "יומי". בפרשנות רחבה יותר אפימרידים מתיחחסים גם לתופעות אסטרונומיות כגון התקבצויות (ראו: יחסים גאוצנטריים, התכסויות כוכבים בירח, התקבצויות והתכסויות הדדיות של כוכבי הלכת, התכסויות כוכבים בכוכבי לכת, ירחי צדק - תצפית בהתכסויות, ליקויים, תופעות הדדיות ומיקום, ליקוי חמה, ליקוי ירח, טרנזיט ועוד).

בעריכה

אפימרידים וזמן

ראו מאמר מורחב בנושא: מערכות זמן.

חישוב מיקום של גופים אסטרופיזיקלים מבוסס על פיתרון של משוואות התנועה. במשוואות התנועה מופיע הזמן כמשתנה בלתי תלוי. הזמן במשוואות התנועה הינו גודל התלוי במערכת היחוס (ראו: תורת היחסות הפרטית ותורת היחסות הכללית) ובנוסף הוא לא בהכרח זורם באותו הקצב שבו מתקדמים שעונים אחרים שבהם אנו עושים שימוש. לדוגמא, בעבר השעונים התקניים שהיו בשימוש בין לאומי היו מבוססים על סיבוב כדור הארץ סביב צירו. אך מאחר וקצב סיבוב כדור הארץ סביב צירו איננו קבוע בזמן (ראו: יממה כוכבית) אזי הדבר עשוי לגרום לסטייה בין ארועים המצוינים על פי שעון המבוסס על סיבוב כדור הארץ סביב צירו לבין ארועים שהזמן שלהם מצוין ע"פ משתנה הזמן במשוואות התנועה. דוגמא נוספת היא המעבר בין מערכות יחוס שונות - הזמן במערכת היחוס של מרכז כדור הארץ שונה מהזמן במערכת היחוס של מרכז הכובד של מערכת השמש.

הזמן עליו מבוססים תחזיות אסטרונומיות שונות נקרא זמן דינמי והוא יכול להיות מצוין במערכות יחוס שונות. לדוגמא זמן דינמי ארצי (TDT) ניתן במערכת היחוס של כדור הארץ ולעומתו זמן דינמי בריצנטרי (TDB) ניתן במערכת היחוס של מרכז הכובד של מערכת השמש.

הראליזציה הטובה ביותר שיש לנו לזמן הדינמי ניתנת ע"י שעונים מדויקים מאד כגון שעונים אטומים וסטנדרטים מדויקים אחרים. על מנת להעביר את השעונים הנ"ל ממערכת יחוס אחת לאחרת יש להפעיל עליהם טרנספורציות מתמטיות.

הזמן הדינמי הארצי והזמן העולמי המתואם

בדרך כלל תחזיות אסטרונומיות מחושבות או מומרות לזמן הדינמי הארצי ומשם מומרות לשעונים אחרים על פי הצורך.

השעון האזרחי שבו נעשה שימוש נרחב ע"י בני אדם הוא השעון העולמי המתואם (UTC). שעון זה מבוסס על שעונים אטומים המפוזרים ברחבי כדור הארץ ועל הגדרת שניית ה SI. על מנת ששעון זה יתאים את עצמו...

הקושי הוא

אפימרידים של גופים במערכת השמש

מקורות לאפימרידים

חישוב אפימרידים

אפימרידים של גופים מחוץ למערכת השמש

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית