הבדלים בין גרסאות בדף "אריס"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 20: שורה 20:
 
}}
 
}}
  
'''אריס''' (באנגלית: '''Eris''') הוא גוף פלנטרי המקיף את [[השמש]] במסלול הנמצא מעבר למסלולו של [[נפטון]], ברצועה המכונה [[מערכת השמש#הדסקה המפוזרת|הדסקה המפוזרת]] שבה גופים שפוזרו מ[[חגורת קייפר]]. כיום, אריס מוגדר [[הגדרה של כוכב לכת|ככוכב לכת ננסי]], כמו [[פלוטו]] ו[[קרס]], והוא הגדול מביניהם. על-סמך צפיפותו (1.8±0.5 גרם לסמ"ק) אריס עשוי מסלע וקרח כאשר האטמוספרה שלו דלילה ועשויה ממתאן שמתאדה ובורח מפני השטח. מרחקו הרב מ[[השמש]] מביא לטמפרטורה נמוכה של כ-56 מעלות [[יחידות פיזיקליות|קלווין]]. בגלל מסלולו ה[[חתכים חרוטיים|אקסטנצרי]] (השוו לזו של [[כדור הארץ]]: 0.016), הטמפרטורה בחורף יורדת עד לכדי 30 מעלות קלווין והמתאן על-פני השטח קופא. זהו כנראה המקור ל[[אלבדו]] הגבוה של אריס שהוא ערך האלבדו הגבוה ביותר ב[[מערכת השמש]]. לאריס ירח קטן בשם דיסנומיה. אריס התגלה ב-2005, ע"י צוות אסטרונומים מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה (CalTech) בראשותו של מייק בראון. במשך תקופה מסוימת נחשב אריס ככוכב הלכת העשירי, שכן הוא גדול ומסיבי יותר מפלוטו, עד שארגון האסטרונומיה הבינלאומי (IAU) החליט ב-2006 להגדיר את אריס ופלוטו ככוכבי לכת ננסיים. אריס נקרא ע"ש אלת אי ההסכמה והמריבה במיתולוגיה היוונית. במשך תקופת מה כונה אריס ע"י הצוות המגלה בשם '''זינה''' על-שמה של גיבורת סדרת הטלביזיה: זינה הנסיכה הלוחמת.
+
'''אריס''' (באנגלית: '''Eris''') הוא גוף פלנטרי המקיף את [[השמש]] במסלול הנמצא מעבר למסלולו של [[נפטון]], ברצועה המכונה [[מערכת השמש#הדסקה המפוזרת|הדסקה המפוזרת]] שבה גופים שפוזרו מ[[חגורת קייפר]]. כיום, אריס מוגדר [[הגדרה לכוכבי הלכת|ככוכב לכת ננסי]], כמו [[פלוטו]] ו[[קרס]], והוא הגדול מביניהם. על-סמך צפיפותו (1.8±0.5 גרם לסמ"ק) אריס עשוי מסלע וקרח כאשר האטמוספרה שלו דלילה ועשויה ממתאן שמתאדה ובורח מפני השטח. מרחקו הרב מ[[השמש]] מביא לטמפרטורה נמוכה של כ-56 מעלות [[יחידות פיזיקליות|קלווין]]. בגלל מסלולו ה[[חתכים חרוטיים|אקסטנצרי]] (השוו לזו של [[כדור הארץ]]: 0.016), הטמפרטורה בחורף יורדת עד לכדי 30 מעלות קלווין והמתאן על-פני השטח קופא. זהו כנראה המקור ל[[אלבדו]] הגבוה של אריס שהוא ערך האלבדו הגבוה ביותר ב[[מערכת השמש]]. לאריס ירח קטן בשם דיסנומיה. אריס התגלה ב-2005, ע"י צוות אסטרונומים מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה (CalTech) בראשותו של מייק בראון. במשך תקופה מסוימת נחשב אריס ככוכב הלכת העשירי, שכן הוא גדול ומסיבי יותר מפלוטו, עד שארגון האסטרונומיה הבינלאומי (IAU) החליט ב-2006 להגדיר את אריס ופלוטו ככוכבי לכת ננסיים. אריס נקרא ע"ש אלת אי ההסכמה והמריבה במיתולוגיה היוונית. במשך תקופת מה כונה אריס ע"י הצוות המגלה בשם '''זינה''' על-שמה של גיבורת סדרת הטלביזיה: זינה הנסיכה הלוחמת.
  
  

גרסה מ־07:49, 17 בנובמבר 2009

SolarSystem1.jpg
אריס
Eris and Dysnomia.jpg
אריס
מידע כללי
סוג עצם: כוכב לכת ננסי
מיקום: מסלול סביב השמש
מאפיינים מסלוליים
רדיוס מסלול: 10,120,000,000 ק"מ
רדיוס מסלול: 67.67 י"א AU
אפהליון: 14,600,000,000 ק"מ
(97.56 י"א AU)
פריהליון: 5,650,000,000 ק"מ
(37.77 י"א AU)
אקסצנטריות: 0.442
זמן הקפה: 557 שנים, 203,600 ימים
נטיית מסלול: 44.187°
מאפיינים פיזיים
בהירות: ערך מרבי 18.7
רדיוס בקו המשווה: 1,300±100 ק"מ
צפיפות ממוצעת: 1.8±0.5 גרם/סמ"ק
אלבדו: 0.86±0.07


אריס (באנגלית: Eris) הוא גוף פלנטרי המקיף את השמש במסלול הנמצא מעבר למסלולו של נפטון, ברצועה המכונה הדסקה המפוזרת שבה גופים שפוזרו מחגורת קייפר. כיום, אריס מוגדר ככוכב לכת ננסי, כמו פלוטו וקרס, והוא הגדול מביניהם. על-סמך צפיפותו (1.8±0.5 גרם לסמ"ק) אריס עשוי מסלע וקרח כאשר האטמוספרה שלו דלילה ועשויה ממתאן שמתאדה ובורח מפני השטח. מרחקו הרב מהשמש מביא לטמפרטורה נמוכה של כ-56 מעלות קלווין. בגלל מסלולו האקסטנצרי (השוו לזו של כדור הארץ: 0.016), הטמפרטורה בחורף יורדת עד לכדי 30 מעלות קלווין והמתאן על-פני השטח קופא. זהו כנראה המקור לאלבדו הגבוה של אריס שהוא ערך האלבדו הגבוה ביותר במערכת השמש. לאריס ירח קטן בשם דיסנומיה. אריס התגלה ב-2005, ע"י צוות אסטרונומים מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה (CalTech) בראשותו של מייק בראון. במשך תקופה מסוימת נחשב אריס ככוכב הלכת העשירי, שכן הוא גדול ומסיבי יותר מפלוטו, עד שארגון האסטרונומיה הבינלאומי (IAU) החליט ב-2006 להגדיר את אריס ופלוטו ככוכבי לכת ננסיים. אריס נקרא ע"ש אלת אי ההסכמה והמריבה במיתולוגיה היוונית. במשך תקופת מה כונה אריס ע"י הצוות המגלה בשם זינה על-שמה של גיבורת סדרת הטלביזיה: זינה הנסיכה הלוחמת.


ראו גם


מחברים


דוד פולישוק