הבדלים בין גרסאות בדף "ברוכים הבאים"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 9: שורה 9:
 
<font size="5" > <font color= #0000FF>ברוכים הבאים לאסטרופדיה - האנציקלופדיה לאסטרונומיה, אסטרופיזיקה ומדעי החלל. </font>  </font>
 
<font size="5" > <font color= #0000FF>ברוכים הבאים לאסטרופדיה - האנציקלופדיה לאסטרונומיה, אסטרופיזיקה ומדעי החלל. </font>  </font>
 
{{תמונה_שמאלית|
 
{{תמונה_שמאלית|
|שם=תמונת החודש - יולי
+
|שם=תמונת החודש - אוגוסט
|תמונה=[[תמונה:M31 WISE Sat.jpg|600px]]
+
|תמונה=[[תמונה:Lutetia asteroid.jpg|600px]]
 
|כתובית=
 
|כתובית=
בתמונה: [[גלקסיה|גלקסיית]] אנדרומדה M31 כפי שצולמה ע"י [[טלסקופ]] החלל WISE. (ראו [[תמונות ראשונות מטלסקופ החלל WISE - סוקר השמיים באינפרא אדום]]) צילום: מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב.
+
בתמונה: תשעה [[אסטרואידים]] וארבעה [[שביט|שביטים]] שחלליות חלפו לידם או נחתו על-פניהם, מוצגים בקנה-מידה. האסטרואידים הינם: לוטטיה (החללית רוזטה), אידה וירחו דקטיל (גלילאו), סטיינס (רוזטה), אנה פראנק (סטאר דאסט), ברייל (דיפ ספייס 1), ארוס (ניר-שומכר), איטוקאווה (היאבוסה), מתילדה (ניר-שומכר), גאספרה (גלילאו). שביטים: האלי (וגה 2), ווילד 2 (סטאר דאסט), טמפל 1 (דיפ אימפקט), בורלי (דיפ ספייס 1). תמונות: סוכנויות החלל האמריקנית, האירופית והיפנית. קולאז': Emily Lakdawalla
  
[[גלקסיה|גלקסיית]] אנדרומדה היא בין  שכנינו הקרובים ביותר, והיא למעשה [[גלקסיה#גלקסיה ספירלית|הגלקסיה הספירלית]] הקרובה אלינו ביותר. מרחקה מאיתנו הוא כ-2,500,000 [[יחידות|שנות אור]], והיא נצפית על פני כיפת השמים ב[[קבוצות כוכבים]] אנדרומדה, ואף ניתן לצפות בה בעין בלתי מזויינת, מאזור חשוך במיוחד. גלקסיה זו חברה יחד עם [[גלקסית שביל החלב]] בקבוצה המקומית (באנגלית: ''' Local group''') שמכילה בין 40 ל-50 גלקסיות הקשורות כבידתית זו לזו. [[גלקסית שביל החלב]] ואנדרומדה מתקרבות זו לזו במהירות של בין 100 ל 140 [[יחידות|קילומטר לשניה]]. מודלים תיאוריטים מנבאים כי הן תתנגשנה זו בזו בעוד כ- 2.5 מליארד שנה.
+
'''[[אסטרואידים]]''' (באנגלית: '''Asteroids''') הינם גופים קטנים, מוצקים, הסובבים את [[השמש]] שלנו. האסטרואידים הם חלק מקבוצת '''הפלנטות הקטנות''' ('''Minor Planets'''), המוגדרת כפועל יוצא של שאר חלקי [[מערכת השמש]]: הגופים קטנים משמונת [[כוכב לכת|כוכבי הלכת]], ואינם סובבים סביבן (כלומר הם אינם [[מערכת השמש#ירחים|ירחים]]). כיום מוכרים מאות אלפי אסטרואידים והערכה היא שקיימים מעל למיליון גופים כאלו הגדולים מכ-ק"מ.
 
 
''סוקר השמיים באינפרא אדום'' (ראו [[תמונות ראשונות מטלסקופ החלל WISE - סוקר השמיים באינפרא אדום]]) (באנגלית: '''Wide Field Infrared Survey Explorer''' או בקיצור '''WISE''') הינו [[טלסקופ]] חלל ששוגר ע"י מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב (נאס"א) ב 14 בדצמבר 2009.  WISE ייצר [[מפת כוכבים|מפה של כל השמיים]] בתחום האור האינפרא אדום. מפה זו תהיה עמוקה (כלומר תכיל עצמים חיוורים יותר) משמעותית יותר מהמפות שיש בידנו כיום.
 
WISE יאפשר, בין היתר, מחקר של [[גלקסיה|גלקסיות]] ביקום הקרוב, [[כוכב|כוכבים]] קרים בגלקסיית [[שביל החלב]] כגון [[ננס חום|ננסים חומים]] ואף [[אסטרואידים]] קטנים ב[[מערכת השמש]].
 
  
 +
'''[[שביט|שביטים]]''' (באנגלית: '''Comets''') הינם גופים קטנים (בקוטר ממוצע של 10 ק"מ) העשירים בחומרים נדיפים הנמצאים במצב קפוא כאשר הם רחוקים מ[[השמש]]. רוב השביטים מקיפים את השמש במסלולים [[חתכים חרוטיים|אליפטיים]] כך שהם מבלים את רוב זמנם הרחק מהשמש (ראו: [[חוקי קפלר]]) וחלק קטן מזמנם בקרבת השמש. כאשר שביט מתקרב לשמש, הוא מתחמם, חלק מהקרח על פניו מתאדה, ואבק שכלוא בו משתחרר, ויוצר הילה גדולה בקוטר של כ-10,000 ק"מ וזנב שאורכו מעל למיליון ק"מ.
  
 
ראו: [[תמונות קודמות|תמונות החודש קודמות]].}}
 
ראו: [[תמונות קודמות|תמונות החודש קודמות]].}}
 
 
  
  

גרסה מ־03:27, 2 באוגוסט 2010

האסטרופדיה העברית הינה מיזם אנציקלופדי של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א ומטרתה לספק מידע באסטרונומיה ואסטרופיזיקה בפרט, ובמדעים מדויקים בכלל, ללא תשלום, לכל דורש. מאמרי האסטרופדיה נכתבים ע"י אסטרופיזיקאים ופיזקאים המומחים בתחומם. בנוסף תורמים לאסטרופדיה חובבי אסטרונומיה בעלי ניסיון רב (ראו צוות האסטרופדיה). מאמרי האסטרופדיה עוברים עריכה מדעית קפדנית שמטרתה למנוע טעויות ואי-דיוקים. במידה ונתקלתם בשגיאה נודה לכם אם תדווחו לנו עליה. האתר אינו פתוח לעריכה ע"י הקהל הרחב.אנו ממליצים להתעדכן בחידושים באתר שיתווספו עם הזמן.ברוכים הבאים לאסטרופדיה - האנציקלופדיה לאסטרונומיה, אסטרופיזיקה ומדעי החלל.

תמונת החודש - אוגוסט
Lutetia asteroid.jpg
בתמונה: תשעה אסטרואידים וארבעה שביטים שחלליות חלפו לידם או נחתו על-פניהם, מוצגים בקנה-מידה. האסטרואידים הינם: לוטטיה (החללית רוזטה), אידה וירחו דקטיל (גלילאו), סטיינס (רוזטה), אנה פראנק (סטאר דאסט), ברייל (דיפ ספייס 1), ארוס (ניר-שומכר), איטוקאווה (היאבוסה), מתילדה (ניר-שומכר), גאספרה (גלילאו). שביטים: האלי (וגה 2), ווילד 2 (סטאר דאסט), טמפל 1 (דיפ אימפקט), בורלי (דיפ ספייס 1). תמונות: סוכנויות החלל האמריקנית, האירופית והיפנית. קולאז': Emily Lakdawalla

אסטרואידים (באנגלית: Asteroids) הינם גופים קטנים, מוצקים, הסובבים את השמש שלנו. האסטרואידים הם חלק מקבוצת הפלנטות הקטנות (Minor Planets), המוגדרת כפועל יוצא של שאר חלקי מערכת השמש: הגופים קטנים משמונת כוכבי הלכת, ואינם סובבים סביבן (כלומר הם אינם ירחים). כיום מוכרים מאות אלפי אסטרואידים והערכה היא שקיימים מעל למיליון גופים כאלו הגדולים מכ-ק"מ.

שביטים (באנגלית: Comets) הינם גופים קטנים (בקוטר ממוצע של 10 ק"מ) העשירים בחומרים נדיפים הנמצאים במצב קפוא כאשר הם רחוקים מהשמש. רוב השביטים מקיפים את השמש במסלולים אליפטיים כך שהם מבלים את רוב זמנם הרחק מהשמש (ראו: חוקי קפלר) וחלק קטן מזמנם בקרבת השמש. כאשר שביט מתקרב לשמש, הוא מתחמם, חלק מהקרח על פניו מתאדה, ואבק שכלוא בו משתחרר, ויוצר הילה גדולה בקוטר של כ-10,000 ק"מ וזנב שאורכו מעל למיליון ק"מ.

ראו: תמונות החודש קודמות.


חדשות
גילוי ראשון של כוכב כפול לוקה המורכב משני ננסים לבנים - חוקרים באוניברסיטת קליפורניה, סנטה ברברה (UCSB) גילו את הכוכב הכפול הלוקה הראשון המורכב משני ננסים לבנים מופרדים. חשיבות הגילוי היא בכך שהוא מאפשר את מדידת הרדיוס והמסה של שני הננסים, שאחד מהם הוא מסוג נדיר וגודלו טרם נמדד ישירות.

התגלה סוג חדש של סופרנובה - במאמר שעומד להתפרסם בכתב העת Nature מראים אסטרונומים כי הסופרנובה SN2005E, שהופיעה במרחק חריג של כ-23 קילו-פרסק מהגלקסיה שלה, הכילה כמויות סידן העולות פי חמש עד עשר על אלה שנמצאו בסופרנובות אחרות.

מפות שמיים חודשיות לשנת 2011 - מפות שמיים חודשיות לשנת 2011 הכוללות את מיקום כוכבי הלכת ומתאימות לצופה מישראל.

מפות שמיים חודשיות לשנת 2010 - מפות שמיים חודשיות לשנת 2010 הכוללות את מיקום כוכבי הלכת ומתאימות לצופה מישראל.


ערכים חדשים
קרינת עצר או קרינת ברמשטרלונג היא קרינה אלקטרומגנטית הנפלטת כאשר אלקטרונים חופשיים מואצים בשדה החשמלי של יונים ...

חגורת קייפר היא אזור המצוי מעבר למסלולו של נפטון, במרחק של בין כ 30 לכ 50 יחידות אסטרונומיות מהשמש. ...

מפת שמיים חודשית הינה מפת כוכבים המציגה את כל השמיים הניתנים לצפייה ממקום מסוים על כדור הארץ, בזמן מסוים. (במאמר מופיעות מפות שמיים חודשיות "רב שנתיות" המתאימות לצופה מישראל) ...

ערפילית היא שם כללי עבור עצם שמיימי שיש בו גז או/ו אבק המחזירים או פולטים קרינה אלקטרומגנטית. קיימים ...

כוכב הבזק הוא סוג של כוכב משתנה שמאופיין ב"התפרצוית" תכופות דמויות אבוקות שמש. ...


ההמלצה החודשית - יולי
גלקסיה (באנגלית: Galaxy) הינה אוסף של כוכבים, גז, אבק וחומר אפל. בגלקסיה טיפוסית כמו גלקסית שביל החלב חיים כמה מאות מיליארדי כוכבים (שמשות), שמסביב לחלקם יכולים להיות כוכבי לכת. גודל אופייני של גלקסיה כגון שביל החלב הינו כ-100,000 שנות אור מקצה לקצה. בסוגים מסוימים של גלקסיות (ראו להלן) יש גם גז ואבק. חלק מהגז והאבק מתרכזים בערפיליות שבהן נוצרים כוכבים חדשים כל העת. קצב יצירת הכוכבים בגלקסיות מסוימות יכול להגיע למאות כוכבים חדשים בשנה. בגלקסית שביל החלב נוצר בממוצע כוכב אחד חדש בשנה....