הבדלים בין גרסאות בדף "ברוכים הבאים"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 9: שורה 9:
 
<font size="5" > <font color= #0000FF>ברוכים הבאים לאסטרופדיה - האנציקלופדיה לאסטרונומיה, אסטרופיזיקה ומדעי החלל. </font>  </font>
 
<font size="5" > <font color= #0000FF>ברוכים הבאים לאסטרופדיה - האנציקלופדיה לאסטרונומיה, אסטרופיזיקה ומדעי החלל. </font>  </font>
 
{{תמונה_שמאלית|
 
{{תמונה_שמאלית|
|שם=תמונת החודש - אוגוסט
+
|שם=תמונת החודש - ספטמבר
|תמונה=[[תמונה:Lutetia asteroid.jpg|600px]]
+
|תמונה=[[תמונה:Tycho.jpg|600px]]
 
|כתובית=
 
|כתובית=
בתמונה: תשעה [[אסטרואידים]] וארבעה [[שביט|שביטים]] שחלליות חלפו לידם או נחתו על-פניהם, מוצגים בקנה-מידה. האסטרואידים הינם: לוטטיה (החללית רוזטה), אידה וירחו דקטיל (גלילאו), סטיינס (רוזטה), אנה פראנק (סטאר דאסט), ברייל (דיפ ספייס 1), ארוס (ניר-שומכר), איטוקאווה (היאבוסה), מתילדה (ניר-שומכר), גאספרה (גלילאו). שביטים: האלי (וגה 2), ווילד 2 (סטאר דאסט), טמפל 1 (דיפ אימפקט), בורלי (דיפ ספייס 1). תמונות: סוכנויות החלל האמריקנית, האירופית והיפנית. קולאז': Emily Lakdawalla
+
בתמונה: [[ערפילית]] [[ערפילית שארית סופרנובה|ושאריות הסופרנובה]]  טיכו  [[קרינה אלקטרומגנטית|בקרינת X]] [[קרינה אלקטרומגנטית|ובתת אדום]], שהינה ערפילית שנוצרה בעקבות פיצוץ סופרנובה טיכו ( B Cassiopeiae או SN 1572) בשנת 1957.
 +
[[סופרנובה]] זו היא אחת משמונה סופרהנובות אשר ניראו בעין בלתי מזויינת והיא היתה בהירה כ[[נגה]] למשך כשנתיים,   והיא ידועה לעיתים גם כסופרנובה טיכו בגלל התצפיות המרובות והמפורטות שביצע, אף כי לא היה היחיד.
  
'''[[אסטרואידים]]''' (באנגלית: '''Asteroids''') הינם גופים קטנים, מוצקים, הסובבים את [[השמש]] שלנו. האסטרואידים הם חלק מקבוצת '''הפלנטות הקטנות''' ('''Minor Planets''') ב[[מערכת השמש]]: הגופים קטנים משמונת [[כוכב לכת|כוכבי הלכת]], ואינם סובבים סביבן (כלומר הם אינם [[מערכת השמש#ירחים|ירחים]]). כיום מוכרים מאות אלפי אסטרואידים והערכה היא שקיימים מעל למיליון גופים כאלו הגדולים מכ-ק"מ.
+
ערפילית שארית הסופרנובה התגלתה רק בשנת 1952 בתצפית רדיו. הערפילית קורנת גם באור ניראה תת אדום וקרני X.
 +
סופרנובה זו היתה [[סופרנובה]] מסוג 1a שבו [[ננס לבן]] במערכת בינארית ספח חומר מהכוכב הנוסף והתפוצץ לאחר שהגיע למסה הקריטית (הידועה כמסת צ'נדרסקר)
 +
בשנת 2004 התגלה כוכב בערפילית שככל הנראה הווה את הכוכב הנוסף במערכת. כוכב זה נע במהירות הגדולה פי ארבע משאר הכוכבים בסביבתו, וככל הנראה מהירותו היא תוצאה מ"דחיפה" ע"י הסופרנובה.
  
'''[[שביט|שביטים]]''' (באנגלית: '''Comets''') הינם גופים קטנים (בקוטר ממוצע של 10 ק"מ) העשירים בחומרים נדיפים הנמצאים במצב קפוא כאשר הם רחוקים מ[[השמש]]. רוב השביטים מקיפים את השמש במסלולים [[חתכים חרוטיים|אליפטיים]] כך שהם מבלים את רוב זמנם הרחק מהשמש (ראו: [[חוקי קפלר]]) וחלק קטן מזמנם בקרבת השמש. כאשר שביט מתקרב לשמש, הוא מתחמם, חלק מהקרח על פניו מתאדה, ואבק שכלוא בו משתחרר, ויוצר הילה גדולה בקוטר של כ-10,000 ק"מ וזנב שאורכו מעל למיליון ק"מ.
+
קרדיט צילום: מנהל רשות התעופה ארה"ב.
  
 
ראו: [[תמונות קודמות|תמונות החודש קודמות]].}}
 
ראו: [[תמונות קודמות|תמונות החודש קודמות]].}}
 
  
 
{{טבלה צבע 3|
 
{{טבלה צבע 3|

גרסה מ־20:09, 2 בספטמבר 2010

האסטרופדיה העברית הינה מיזם אנציקלופדי של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א ומטרתה לספק מידע באסטרונומיה ואסטרופיזיקה בפרט, ובמדעים מדויקים בכלל, ללא תשלום, לכל דורש. מאמרי האסטרופדיה נכתבים ע"י אסטרופיזיקאים ופיזקאים המומחים בתחומם. בנוסף תורמים לאסטרופדיה חובבי אסטרונומיה בעלי ניסיון רב (ראו צוות האסטרופדיה). מאמרי האסטרופדיה עוברים עריכה מדעית קפדנית שמטרתה למנוע טעויות ואי-דיוקים. במידה ונתקלתם בשגיאה נודה לכם אם תדווחו לנו עליה. האתר אינו פתוח לעריכה ע"י הקהל הרחב.אנו ממליצים להתעדכן בחידושים באתר שיתווספו עם הזמן.ברוכים הבאים לאסטרופדיה - האנציקלופדיה לאסטרונומיה, אסטרופיזיקה ומדעי החלל.

תמונת החודש - ספטמבר
Tycho.jpg
בתמונה: ערפילית ושאריות הסופרנובה טיכו בקרינת X ובתת אדום, שהינה ערפילית שנוצרה בעקבות פיצוץ סופרנובה טיכו ( B Cassiopeiae או SN 1572) בשנת 1957.

סופרנובה זו היא אחת משמונה סופרהנובות אשר ניראו בעין בלתי מזויינת והיא היתה בהירה כנגה למשך כשנתיים, והיא ידועה לעיתים גם כסופרנובה טיכו בגלל התצפיות המרובות והמפורטות שביצע, אף כי לא היה היחיד.

ערפילית שארית הסופרנובה התגלתה רק בשנת 1952 בתצפית רדיו. הערפילית קורנת גם באור ניראה תת אדום וקרני X. סופרנובה זו היתה סופרנובה מסוג 1a שבו ננס לבן במערכת בינארית ספח חומר מהכוכב הנוסף והתפוצץ לאחר שהגיע למסה הקריטית (הידועה כמסת צ'נדרסקר). בשנת 2004 התגלה כוכב בערפילית שככל הנראה הווה את הכוכב הנוסף במערכת. כוכב זה נע במהירות הגדולה פי ארבע משאר הכוכבים בסביבתו, וככל הנראה מהירותו היא תוצאה מ"דחיפה" ע"י הסופרנובה.

קרדיט צילום: מנהל רשות התעופה ארה"ב.

ראו: תמונות החודש קודמות.


חדשות
גילוי ראשון של כוכב כפול לוקה המורכב משני ננסים לבנים - חוקרים באוניברסיטת קליפורניה, סנטה ברברה (UCSB) גילו את הכוכב הכפול הלוקה הראשון המורכב משני ננסים לבנים מופרדים. חשיבות הגילוי היא בכך שהוא מאפשר את מדידת הרדיוס והמסה של שני הננסים, שאחד מהם הוא מסוג נדיר וגודלו טרם נמדד ישירות.

התגלה סוג חדש של סופרנובה - במאמר שעומד להתפרסם בכתב העת Nature מראים אסטרונומים כי הסופרנובה SN2005E, שהופיעה במרחק חריג של כ-23 קילו-פרסק מהגלקסיה שלה, הכילה כמויות סידן העולות פי חמש עד עשר על אלה שנמצאו בסופרנובות אחרות.

מפות שמיים חודשיות לשנת 2011 - מפות שמיים חודשיות לשנת 2011 הכוללות את מיקום כוכבי הלכת ומתאימות לצופה מישראל.

מפות שמיים חודשיות לשנת 2010 - מפות שמיים חודשיות לשנת 2010 הכוללות את מיקום כוכבי הלכת ומתאימות לצופה מישראל.


ערכים חדשים
קרינת עצר או קרינת ברמשטרלונג היא קרינה אלקטרומגנטית הנפלטת כאשר אלקטרונים חופשיים מואצים בשדה החשמלי של יונים ...

חגורת קייפר היא אזור המצוי מעבר למסלולו של נפטון, במרחק של בין כ 30 לכ 50 יחידות אסטרונומיות מהשמש. ...

מפת שמיים חודשית הינה מפת כוכבים המציגה את כל השמיים הניתנים לצפייה ממקום מסוים על כדור הארץ, בזמן מסוים. (במאמר מופיעות מפות שמיים חודשיות "רב שנתיות" המתאימות לצופה מישראל) ...

ערפילית היא שם כללי עבור עצם שמיימי שיש בו גז או/ו אבק המחזירים או פולטים קרינה אלקטרומגנטית. קיימים ...

כוכב הבזק הוא סוג של כוכב משתנה שמאופיין ב"התפרצוית" תכופות דמויות אבוקות שמש. ...


ההמלצה החודשית - ספטמבר
עידוש כבידתי (באנגלית: Gravitational Lensing) הוא

מגוון של תופעות אסטרופיזיקליות הקשורות ב"עיקום" מסלול קרני האור של עצם מרוחק (למשל, קוואזר, כוכב או גלקסיה) כתוצאה משדה כבידה של מסה או מסות כלשהן המצויות בין המקור לצופה (למשל, צביר גלקסיות, כוכב, גלקסיה). המסות המעדשות נקראות עדשות כבידה (באנגלית: Gravitational Lens). עדשת כבידה יכולה לגרום למגוון תופעות החל מהסטת המיקום של דמות שנמצאת מאחורי העדשה, יצירת מספר דמויות של אותו המקור, עיכוב בזמן ההגעה של קרני האור המגיעות מהמקור, הגברת הבהירות הכללית של המקור, עיוות הדמות של המקור ועוד...