הבדלים בין גרסאות בדף "ברוכים הבאים"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 12: שורה 12:
 
|תמונה=[[תמונה:Tycho.jpg|600px]]
 
|תמונה=[[תמונה:Tycho.jpg|600px]]
 
|כתובית=
 
|כתובית=
בתמונה: [[ערפילית]] [[ערפילית שארית סופרנובה|ושאריות הסופרנובה]]  טיכו [[קרינה אלקטרומגנטית|בקרינת X]] [[קרינה אלקטרומגנטית|ובתת אדום]], שהינה ערפילית שנוצרה בעקבות פיצוץ סופרנובה טיכו ( B Cassiopeiae או SN 1572)  בשנת 1957.
+
בתמונה: [[ערפילית שארית סופרנובה|ערפילית שארית הסופרנובה]]  טיכו [[קרינה אלקטרומגנטית|בקרינת X]] [[קרינה אלקטרומגנטית|ובתת אדום]]. ערפילית זו נוצרה בעקבות פיצוץ [[סופרנובה]] שנראתה על [[כדור הארץ]] בשנת 1572 וידועה בשם הסופרנובה של טיכו [[סופרנובה]] זו ניראתה ב[[העין האנושית וראיית לילה|עין]] בלתי מזויינת במשך כ[[שנה|שנתיים]]. בשיאה היא היתה בהירה ככוכב הלכת [[נגה]]. היא קרויה על שמו של האסטרונום טיכו בראה בגלל התצפיות המרובות שביצע והניסיונות שלו למדוד את המרחק לעצם זה באמצעות שיטת ה[[פרלקסה]]. הערפילית מאירה כתוצאה מאינטראקציה של החומר שהועף מהסופרנובה עם ה[תווך הבין כוכבי]].
[[סופרנובה]] זו היא אחת משמונה סופרהנובות אשר ניראו בעין בלתי מזויינת והיא היתה בהירה כ[[נגה]] למשך כשנתיים,  והיא ידועה לעיתים גם כסופרנובה טיכו בגלל התצפיות המרובות והמפורטות שביצע, אף כי לא היה היחיד.
 
  
 
ערפילית שארית הסופרנובה התגלתה רק בשנת 1952 בתצפית רדיו. הערפילית קורנת גם באור ניראה תת אדום וקרני X.
 
ערפילית שארית הסופרנובה התגלתה רק בשנת 1952 בתצפית רדיו. הערפילית קורנת גם באור ניראה תת אדום וקרני X.
סופרנובה זו היתה [[סופרנובה]] מסוג 1a שבו [[ננס לבן]] במערכת בינארית ספח חומר מהכוכב הנוסף והתפוצץ לאחר שהגיע למסה הקריטית (הידועה כמסת צ'נדרסקר). 
+
סופרנובה זו היתה [[סופרנובה]] מסוג 1a שנגרמת כתוצאה מפיצוץ של [[ננס לבן]] ככל הנראה ב[[כוכב כפול|מערכת בינארית]].  
בשנת 2004 התגלה כוכב בערפילית שככל הנראה הווה את הכוכב הנוסף במערכת. כוכב זה נע במהירות הגדולה פי ארבע משאר הכוכבים בסביבתו, וככל הנראה מהירותו היא תוצאה מ"דחיפה" ע"י הסופרנובה.
 
  
קרדיט צילום: מנהל רשות התעופה ארה"ב.
+
צילום: מנהלת התעופה והחלל של ארה"ב.
  
 
ראו: [[תמונות קודמות|תמונות החודש קודמות]].}}
 
ראו: [[תמונות קודמות|תמונות החודש קודמות]].}}

גרסה מ־02:18, 3 בספטמבר 2010

האסטרופדיה העברית הינה מיזם אנציקלופדי של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א ומטרתה לספק מידע באסטרונומיה ואסטרופיזיקה בפרט, ובמדעים מדויקים בכלל, ללא תשלום, לכל דורש. מאמרי האסטרופדיה נכתבים ע"י אסטרופיזיקאים ופיזקאים המומחים בתחומם. בנוסף תורמים לאסטרופדיה חובבי אסטרונומיה בעלי ניסיון רב (ראו צוות האסטרופדיה). מאמרי האסטרופדיה עוברים עריכה מדעית קפדנית שמטרתה למנוע טעויות ואי-דיוקים. במידה ונתקלתם בשגיאה נודה לכם אם תדווחו לנו עליה. האתר אינו פתוח לעריכה ע"י הקהל הרחב.אנו ממליצים להתעדכן בחידושים באתר שיתווספו עם הזמן.ברוכים הבאים לאסטרופדיה - האנציקלופדיה לאסטרונומיה, אסטרופיזיקה ומדעי החלל.

תמונת החודש - ספטמבר
Tycho.jpg
בתמונה: ערפילית שארית הסופרנובה טיכו בקרינת X ובתת אדום. ערפילית זו נוצרה בעקבות פיצוץ סופרנובה שנראתה על כדור הארץ בשנת 1572 וידועה בשם הסופרנובה של טיכו סופרנובה זו ניראתה בעין בלתי מזויינת במשך כשנתיים. בשיאה היא היתה בהירה ככוכב הלכת נגה. היא קרויה על שמו של האסטרונום טיכו בראה בגלל התצפיות המרובות שביצע והניסיונות שלו למדוד את המרחק לעצם זה באמצעות שיטת הפרלקסה. הערפילית מאירה כתוצאה מאינטראקציה של החומר שהועף מהסופרנובה עם ה[תווך הבין כוכבי]].

ערפילית שארית הסופרנובה התגלתה רק בשנת 1952 בתצפית רדיו. הערפילית קורנת גם באור ניראה תת אדום וקרני X. סופרנובה זו היתה סופרנובה מסוג 1a שנגרמת כתוצאה מפיצוץ של ננס לבן ככל הנראה במערכת בינארית.

צילום: מנהלת התעופה והחלל של ארה"ב.

ראו: תמונות החודש קודמות.


חדשות
גילוי ראשון של כוכב כפול לוקה המורכב משני ננסים לבנים - חוקרים באוניברסיטת קליפורניה, סנטה ברברה (UCSB) גילו את הכוכב הכפול הלוקה הראשון המורכב משני ננסים לבנים מופרדים. חשיבות הגילוי היא בכך שהוא מאפשר את מדידת הרדיוס והמסה של שני הננסים, שאחד מהם הוא מסוג נדיר וגודלו טרם נמדד ישירות.

התגלה סוג חדש של סופרנובה - במאמר שעומד להתפרסם בכתב העת Nature מראים אסטרונומים כי הסופרנובה SN2005E, שהופיעה במרחק חריג של כ-23 קילו-פרסק מהגלקסיה שלה, הכילה כמויות סידן העולות פי חמש עד עשר על אלה שנמצאו בסופרנובות אחרות.

מפות שמיים חודשיות לשנת 2011 - מפות שמיים חודשיות לשנת 2011 הכוללות את מיקום כוכבי הלכת ומתאימות לצופה מישראל.

מפות שמיים חודשיות לשנת 2010 - מפות שמיים חודשיות לשנת 2010 הכוללות את מיקום כוכבי הלכת ומתאימות לצופה מישראל.


ערכים חדשים
קרינת עצר או קרינת ברמשטרלונג היא קרינה אלקטרומגנטית הנפלטת כאשר אלקטרונים חופשיים מואצים בשדה החשמלי של יונים ...

חגורת קייפר היא אזור המצוי מעבר למסלולו של נפטון, במרחק של בין כ 30 לכ 50 יחידות אסטרונומיות מהשמש. ...

מפת שמיים חודשית הינה מפת כוכבים המציגה את כל השמיים הניתנים לצפייה ממקום מסוים על כדור הארץ, בזמן מסוים. (במאמר מופיעות מפות שמיים חודשיות "רב שנתיות" המתאימות לצופה מישראל) ...

ערפילית היא שם כללי עבור עצם שמיימי שיש בו גז או/ו אבק המחזירים או פולטים קרינה אלקטרומגנטית. קיימים ...

כוכב הבזק הוא סוג של כוכב משתנה שמאופיין ב"התפרצוית" תכופות דמויות אבוקות שמש. ...


ההמלצה החודשית - ספטמבר
עידוש כבידתי (באנגלית: Gravitational Lensing) הוא

מגוון של תופעות אסטרופיזיקליות הקשורות ב"עיקום" מסלול קרני האור של עצם מרוחק (למשל, קוואזר, כוכב או גלקסיה) כתוצאה משדה כבידה של מסה או מסות כלשהן המצויות בין המקור לצופה (למשל, צביר גלקסיות, כוכב, גלקסיה). המסות המעדשות נקראות עדשות כבידה (באנגלית: Gravitational Lens). עדשת כבידה יכולה לגרום למגוון תופעות החל מהסטת המיקום של דמות שנמצאת מאחורי העדשה, יצירת מספר דמויות של אותו המקור, עיכוב בזמן ההגעה של קרני האור המגיעות מהמקור, הגברת הבהירות הכללית של המקור, עיוות הדמות של המקור ועוד...