הבדלים בין גרסאות בדף "ברוכים הבאים"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 12: שורה 12:
 
|תמונה=[[תמונה:Tle2010 hetlage900c.jpg|600px]]
 
|תמונה=[[תמונה:Tle2010 hetlage900c.jpg|600px]]
 
|כתובית=
 
|כתובית=
בתמונה: בתמונה ניראה [[ליקוי ירח|ליקוי הירח]] שהתרחש ב-21 לדצמבר 2010, אשר הינו [[עונות השנה על כדור הארץ#היום הקצר בשנה|היום הקצר ביותר בשנה]].
+
בתמונה: בתמונה נראה [[ליקוי ירח|ליקוי הירח]] שהתרחש ב-21 לדצמבר 2010, אשר הנו [[עונות השנה על כדור הארץ#היום הקצר בשנה|היום הקצר ביותר בשנה]].
  
 
'''[[ליקוי ירח|ליקוי הירח]]''' או '''ליקוי לבנה''' (באנגלית: '''Lunar Eclipse''') היא התופעה המתרחשת כאשר [[הירח]] נכנס לחרוט הצל של [[כדור הארץ]].  
 
'''[[ליקוי ירח|ליקוי הירח]]''' או '''ליקוי לבנה''' (באנגלית: '''Lunar Eclipse''') היא התופעה המתרחשת כאשר [[הירח]] נכנס לחרוט הצל של [[כדור הארץ]].  
גם בעת ליקויירח מלא אין הירח נעלם לחלוטין וניתן להבחין בו [[העין האנושית וראיית לילה|בעין בלתי מזוינת]], וצבעו חום אדמדם כפי שניתן לראות בתמונה. הסיבה לכך היא [[שבירת אור באטמוספרה של כדור הארץ]]. בעוד האור הכחול  מתפזר באטמוספרה (ומכאן צבעם הכחול של השמיים) האור האדום חודר ביתר קלות את האטמוספרה של כדור הארץ אך הוא יוצא מהאטמוספרה לאחר שכיוונו השתנה בכמעלה (כלפי כדור הארץ). מאחר וזווית הקודקוד של הצל המלא של כדור הארץ הינה כחצי מעלה, אזי האור האדום שנשבר באטמוספרה מאיר חלקים נרחבים של חרוט הצל המלא של כדור הארץ ומכאן צבעו האדמדם של הירח בעת ליקוי מלא.  
+
גם בעת ליקוי ירח מלא אין הירח נעלם לחלוטין וניתן להבחין בו [[העין האנושית וראיית לילה|בעין בלתי מזוינת]], וצבעו חום אדמדם כפי שניתן לראות בתמונה. הסיבה לכך היא [[שבירת אור באטמוספרה של כדור הארץ]]. בעוד האור הכחול  מתפזר באטמוספרה (ומכאן צבעם הכחול של ה[[כיפת השמיים|שמיים]]) האור האדום חודר ביתר קלות את האטמוספרה של כדור הארץ אך הוא יוצא מהאטמוספרה לאחר שכיוונו השתנה בכמעלה (כלפי כדור הארץ). מאחר וזווית הקודקוד של הצל המלא של כדור הארץ הינה כחצי מעלה, אזי האור האדום שנשבר באטמוספרה מאיר חלקים נרחבים של חרוט הצל המלא של כדור הארץ ומכאן צבעו האדמדם של הירח בעת ליקוי מלא.  
 
 
  
 
התמונה ערוכה באופן דיגיטלי, תמונה בחשיפה ארוכה, שנועדה לחשוף את אור הכוכבים, הוספה כמסגרת לתמונת ליקוי הלבנה
 
התמונה ערוכה באופן דיגיטלי, תמונה בחשיפה ארוכה, שנועדה לחשוף את אור הכוכבים, הוספה כמסגרת לתמונת ליקוי הלבנה

גרסה מ־07:35, 2 בינואר 2011

האסטרופדיה העברית הינה מיזם אנציקלופדי של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א ומטרתה לספק מידע באסטרונומיה ואסטרופיזיקה בפרט, ובמדעים מדויקים בכלל, ללא תשלום, לכל דורש. מאמרי האסטרופדיה נכתבים ע"י אסטרופיזיקאים ופיזקאים המומחים בתחומם. בנוסף תורמים לאסטרופדיה חובבי אסטרונומיה בעלי ניסיון רב (ראו צוות האסטרופדיה). מאמרי האסטרופדיה עוברים עריכה מדעית קפדנית שמטרתה למנוע טעויות ואי-דיוקים. במידה ונתקלתם בשגיאה נודה לכם אם תדווחו לנו עליה. האתר אינו פתוח לעריכה ע"י הקהל הרחב.אנו ממליצים להתעדכן בחידושים באתר שיתווספו עם הזמן.ברוכים הבאים לאסטרופדיה - האנציקלופדיה לאסטרונומיה, אסטרופיזיקה ומדעי החלל.

תמונת החודש - ינואר
Tle2010 hetlage900c.jpg
בתמונה: בתמונה נראה ליקוי הירח שהתרחש ב-21 לדצמבר 2010, אשר הנו היום הקצר ביותר בשנה.

ליקוי הירח או ליקוי לבנה (באנגלית: Lunar Eclipse) היא התופעה המתרחשת כאשר הירח נכנס לחרוט הצל של כדור הארץ. גם בעת ליקוי ירח מלא אין הירח נעלם לחלוטין וניתן להבחין בו בעין בלתי מזוינת, וצבעו חום אדמדם כפי שניתן לראות בתמונה. הסיבה לכך היא שבירת אור באטמוספרה של כדור הארץ. בעוד האור הכחול מתפזר באטמוספרה (ומכאן צבעם הכחול של השמיים) האור האדום חודר ביתר קלות את האטמוספרה של כדור הארץ אך הוא יוצא מהאטמוספרה לאחר שכיוונו השתנה בכמעלה (כלפי כדור הארץ). מאחר וזווית הקודקוד של הצל המלא של כדור הארץ הינה כחצי מעלה, אזי האור האדום שנשבר באטמוספרה מאיר חלקים נרחבים של חרוט הצל המלא של כדור הארץ ומכאן צבעו האדמדם של הירח בעת ליקוי מלא.

התמונה ערוכה באופן דיגיטלי, תמונה בחשיפה ארוכה, שנועדה לחשוף את אור הכוכבים, הוספה כמסגרת לתמונת ליקוי הלבנה צילום: מנהלת התעופה והחלל של ארה"ב.

ראו: תמונות החודש קודמות.


חדשות
גילוי ראשון של כוכב כפול לוקה המורכב משני ננסים לבנים - חוקרים באוניברסיטת קליפורניה, סנטה ברברה (UCSB) גילו את הכוכב הכפול הלוקה הראשון המורכב משני ננסים לבנים מופרדים. חשיבות הגילוי היא בכך שהוא מאפשר את מדידת הרדיוס והמסה של שני הננסים, שאחד מהם הוא מסוג נדיר וגודלו טרם נמדד ישירות.

התגלה סוג חדש של סופרנובה - במאמר שעומד להתפרסם בכתב העת Nature מראים אסטרונומים כי הסופרנובה SN2005E, שהופיעה במרחק חריג של כ-23 קילו-פרסק מהגלקסיה שלה, הכילה כמויות סידן העולות פי חמש עד עשר על אלה שנמצאו בסופרנובות אחרות.

מפות שמיים חודשיות לשנת 2011 - מפות שמיים חודשיות לשנת 2011 הכוללות את מיקום כוכבי הלכת ומתאימות לצופה מישראל.

מפות שמיים חודשיות לשנת 2010 - מפות שמיים חודשיות לשנת 2010 הכוללות את מיקום כוכבי הלכת ומתאימות לצופה מישראל.


ערכים חדשים
קרינת עצר או קרינת ברמשטרלונג היא קרינה אלקטרומגנטית הנפלטת כאשר אלקטרונים חופשיים מואצים בשדה החשמלי של יונים ...

חגורת קייפר היא אזור המצוי מעבר למסלולו של נפטון, במרחק של בין כ 30 לכ 50 יחידות אסטרונומיות מהשמש. ...

מפת שמיים חודשית הינה מפת כוכבים המציגה את כל השמיים הניתנים לצפייה ממקום מסוים על כדור הארץ, בזמן מסוים. (במאמר מופיעות מפות שמיים חודשיות "רב שנתיות" המתאימות לצופה מישראל) ...

ערפילית היא שם כללי עבור עצם שמיימי שיש בו גז או/ו אבק המחזירים או פולטים קרינה אלקטרומגנטית. קיימים ...

כוכב הבזק הוא סוג של כוכב משתנה שמאופיין ב"התפרצוית" תכופות דמויות אבוקות שמש. ...


ההמלצה החודשית - ספטמבר
עידוש כבידתי (באנגלית: Gravitational Lensing) הוא

מגוון של תופעות אסטרופיזיקליות הקשורות ב"עיקום" מסלול קרני האור של עצם מרוחק (למשל, קוואזר, כוכב או גלקסיה) כתוצאה משדה כבידה של מסה או מסות כלשהן המצויות בין המקור לצופה (למשל, צביר גלקסיות, כוכב, גלקסיה). המסות המעדשות נקראות עדשות כבידה (באנגלית: Gravitational Lens). עדשת כבידה יכולה לגרום למגוון תופעות החל מהסטת המיקום של דמות שנמצאת מאחורי העדשה, יצירת מספר דמויות של אותו המקור, עיכוב בזמן ההגעה של קרני האור המגיעות מהמקור, הגברת הבהירות הכללית של המקור, עיוות הדמות של המקור ועוד...