גלקסית שביל החלב

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בית של חלק מאיתנו

 הדף הזה נמצא כרגע בהעלאה נא לא לערוך אותו עד שתוסר הודעה זו - תודה - סמדר

גלקסית שביל החלב (באנגלית: The Milky Way Galaxy)

הגלקסיה שבה נמצאת מערכת השמש. גלקסית שביל החלב הינה אוסף של כ 400 מיליארד כוכבים (שמשות), גז, אבק ומסה אפלה. גלקסית שביל החלב הינה גלקסיה ספירלית מסוג (Sb). מסתה כ 10^12 מסות שמש, קוטרה כ 100,000 שנות אור. למעט 4 עצמים, כל העצמים שניתן לראות בעין בלתי מצוידת נמצאים בגלקסית שביל החלב.

המילה "גלקסיה" ליתאור גלקסיות בכלל נגזרה לשימוש נירחב מהגלקסיה שלנו- שביל החלב. מקור השם גלקסית שביל החלב הוא במילה היוונית גלה ("gala") אשר משמעותה חלב. כך תיארו היוונים העתיקים את רצועת האור המשתרעת על פני שמי הלילה. רצועת אור זו היא בעצם מישור הגלקסיה המכילה חלק מהזרועות ואת מרכז הגלקסיה.

מישור גלקסית שביל החלב. התמונה צולמה בתחום הרדיו (ק1 21 ס"מ) אינפרא אדום קרוב וקרינת גמא (מלמעלה למטה). התמונות צולמו באמצעות סקר השמיים של ליידן-דווינגלו (Leiden-Dwingeloo) וסקר השמיים של פרקס (תחום קרינת הרדיו), סקר השמיים בתחום ה- 2 מיקרון (2MASS) של סוכנות החלל האמריקאית NASA (אינפרא אדום) וע"י הלווין קומפטון (Compton Gamma Ray Observatory) בתחום קרינת הגמא

בגלל מיקומינו בגלקסיה (כלומר מיקומה של מערכת השמש) קשה לראות את צורתה של גלקסית שביל החלב. המראה שנשקף של פני השמים בלילה הינו רצועת אור אשר מכליה את מרכז הגלקסיה וחלק מהזרועות הספירליות. שלושת התמונות מראות את מישור גלקסית שביל החלב כפי שנראה מכדור הארץ בתחום הרדיו (קו ה 21 ס"מ של מימן ניטרלי), אינפרא אדום קרוב וקרינת גמא (מלמעלה למטה). התמונות צולמו באמצעות סקר השמיים של ליידן-דווינגלו (Leiden-Dwingeloo) וסקר השמיים של פרקס (תחום קרינת הרדיו), סקר השמיים בתחום ה- 2 מיקרון (2MASS) של סוכנות החלל האמריקאית NASA (אינפרא אדום) וע"י הלווין קומפטון (Compton Gamma Ray Observatory) בתחום קרינת הגמא. ניתן ליראות כי מישור הגלקסיה הוא האיזור הכי בוהק בכל שלושלת אורכי הגל הללו, ובפרט מרכז הגלקסיה (האיזור המרכזי בתמונות) הוא הבוהק ביותר.


מבנה הגלקסיה

סירטטו סכמתי - לא בסקאלה הנכונה - של גלקסיה ספירלית בכלל וגלקסית שביל החלב בפרט.

ככל גלקסיה ספירלית הגלקסיה שלנו מורכבת מתפיחה מרכזית, ודיסקה המכילה את הזרועות הספירליות. מבנה זה נמצא בהילה (כפי שניראה בסירטוט עבור גלקסיה ספירלית בכלל ושביל החלב בפרט).

זרועות ספירליות

ראו ערך מורחב זרועות ספירליות

בגלל מיקומנו בגלקסיה לא ניתן לדעת בודאות כמה זרועות ספירליות יש בגלקסיה וכיצד הן ניראות (הרי אף אחד לא יצא מתחומי הגלקסיה וחזר לספר). מחקרים רבים נעשו בנושא, וכיום ברור של לגלקסיה שלנו יש זרועות ספירליות שהן גל של צפיפות הנע במישור הגלקסיה. הכוכבים והגז נכנסים ויוצאים מהזרועות השונות. הזרועות עצמן (כלומר גל הצפיפות) נעות במהירות מסוימת, אחרת מזו של הכוכבים והגז במישור הגלקטי.

ככל הנראה, לגלקסיה שני סטים שונים של זרועות ספירליות. סט אחד מהיר ומרכזי יותר מהשני. בין אם סכ"ה יש שש (סט של ארבע וסט של שתיים) זרועות או חמש (סט של שלוש וסט של שניים) נתון עדין לויכוח מדעי. ויכוח זה מתרחש כי ככל הניראה זרוע אחת כיום מורכבת למעשה משתי זרועות שונות. מערכת השמש עוברת בזרוע של הסט הדומיננטי כל 150 מיליון שנים. בגלל איזור התפיחה המרכזי (bulge ) אבק וגז מפרעים וגורמים לכך שתצפיות של הצד השני של הגלקסיה כמעט בלתי אפשריות. אף על פי כן תצפיתנים יכולים לזהות כ 4 זרועות נפרדות. הזרוע הבולטת ביותר היא זרוע קנטאורוס (Centaurus arm) שככל הנראה מורכבת מקומבינציה של שתי זרועות מסטים שונים. הזרועות האחרות השייכות לסט הדומיננתי הן: זרוע ברבור (Cygnus arm), זרוע פרסאוס (Peseus arm) זרוע קשת (Sagittarius arm). זרוע אוריון (Orion arm) הינה מעין זרועונת (armlet) . מערכת השמש שוכנת בקרבת זרוע אוריון. השמש מקיפה את מרכז גלקסית שביל החלב במהירות של כ 220 ק"מ לשנייה ומשלימה הקפה אחת סביב מרכז הגלקסיה אחת לכרבע מיליארד שנה. מחקר שנעשה לאחרונה מרמז שישנה אפשרות שלמעשה יש לגלקסיה מבנה פנימי יותר של זרועות ואילו הזרועות הללו מהוות סט חיצוני.

ההילה

"מעל ומתחת" לדיסקת הגלקסיה נמצאת ההילה הגלקטית (ראו סירטוט). הילה זו היא בקירוב טוב כדורית ומאוכלסת בדלילות ע"י צבירים כדורים וכוכבים – הכוכבים בהילה הגלקטית מקורם בהתנגשויות של גלקסיות קטנות בגלקסית שביל החלב "שהתאקלמו" בהילה הגלקטית. הווצרות כוכבים מתרחש בדיסקת הגלקסיה, שם נמצא רוב האבק והגז. אבק וגז זה מפריע לתצפיות, אך בהילה הגלקטית יש כה מעט כך שניתן לבצע תצפיות נרחבות של הצבירים הכדוריים והכוכבים.


לגלקסיית שביל החלב כ 20 גלקסיות קטנות המלוות אותה, בינהן הענן המגלני הגדול והענן המגלני הקטן שאותן ניתן לראות בעין בלתי מצוידת מחצי הכדור הדרומי. לפי תאוריות מקובלות יתכן וגלקסיות לוויניות אילו אחראיות להפרעה הגרווטציונית שגורמת לזרועות הספירליות.

מרכז הגלקסיה

בגלל האבק הרב לאורך קו הריאה לא ניתן לחקור את מרכז הגלקסיה ע"י אור ניראה, אולטרה-סגול, קרני X רכים. למעשה חוקרים את מרכז הגלקסיה ע"י תצפיות ברדיו, אינפרה אדום, קרני-גמא ורני X קשים.

ככל הנראה במרכז הגלקסיה נמצא בר (מעין מוט) איזור צפוף מאוד. לפי תאוריות מקובלות יתכן ומוט זה בשילוב על הגלקסיות הלוויניות אחראים להפרעה הגרווטציונית שגורמת לזרועות הספירליות.

במרכזה של התפיחה המרכזית של גלקסית שביל החלב, כמו כמעט בכל הגלקסיות, שוכן חור שחור מסיבי שמסתו כ 6 מליון מסות שמש (ראו מאמר מורחב החור השחור במרכז הגלקסיה). החור השחור המסיבי זוהה ו"נשקל" ע"י תצפית בכוכבים בודדים המקיפים אותו, שמדידת מהירותם ביחס לצופה (מהירות רדיאלית, ראו גם אפקט דופלר) ותנועתם על פני כיפת השמיים בשילוב חוקי ניוטון מאפשר את מדידת המסה שלו.

מיקום

גלקסית שביל החלב הינה חלק ממערכת שנקראת הקבוצה המקומית (באנגלית: Local group) שמכילה בין 40 ל 50 גלקסיות הקשורות זו לזו באופן גרווטציוני. הקבוצה המקומית היא חלק מתוך צביר העל וירגו (באנגלית: Virgo Supercluster). הגלקסיה הכי קרובה אילנו היא גלקסית אנדרומידה. למעשה גלקסית שביל החלב ואנדרומידה נמצאות במסלול התנגשות, הן נעות זו לעומת זו במהירות של 120 ק"מ לשניה. ובעוד שחמש מיליארד שנה הן יתמזגו ביחד ליצור גלקסיה אחת.


ראו גם


הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועיתמחברים


ערן אופק, סמדר נאוז