האברציה של האור

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־06:09, 9 בדצמבר 2009 מאת Eran (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האברציה של האור (באנגלית: Aberration of Light) היא תופעה יחסותית שגורמת לשינוי הכיוון שבו נראה מקור אור עבור צופה נע.

הדגמה סכמטית לתופעה האברציה של האור. כדור הארץ מקיף את השמש במהירות של כ-30 ק"מ לשנייה, ואילו האור נע במהירות של 299,792.458 ק"מ לשנייה (ראו: מהירות האור). כמו טיפות גשם הנופלות בזווית על חלונה של מכונית נוסעת, כך גם נופל האור בזווית על כדור הארץ.

במאה ה- 18 גילה האסטרונום האנגלי ג'יימס בראדלי (James Bradley ) כי מיקומם הנראה של הכוכבים בשמיים משתנה באופן מחזורי במהלך השנה, בשיעור של כ-40 שניות קשת. תופעה זו, הקרויה האברציה של האור (Light Aberration), מקורה בתנועה היחסית בין כדור הארץ לבין קרני האור המגיעות מהכוכבים. כדור הארץ מקיף את השמש במהירות של כ-30 ק"מ לשנייה, ואילו האור נע במהירות של 299,792.458 ק"מ לשנייה (ראו: מהירות האור). כמו טיפות גשם הנופלות בזווית על חלונה של מכונית נוסעת, כך גם נופל האור בזווית על כדור הארץ (ראו איור).


האברציה גורמת לכך שעצם שמיימי הנמצא במאונך לכיוון תנועת כדור הארץ יוסט ממקומו "האמיתי" בשיעור של כ-20 שניות קשת:

{\rm arcsin}(30/300000)

ואילו עצם שמיימי שנמצא בכיוון אליו כדור הארץ נע, או בכיוון ההפוך, יראה במקומו "האמיתי". האברציה גורמת לכוכבים הנמצאים בקטבים של מישור המילקה לנוע במהלך השנה בעיגולים שרדיוסם כ-20 שניות קשת. כוכבים הנמצאים על המילקה נעים על קווים שחצי אורכם כ-20 שניות קשת ואילו בקווי רוחב אקליפטיים אחרים הכוכבים נעים באליפסה שחצי הציר הארוך שלה הוא כ-20 שניות קשת וחצי הציר הקצר שלה הינו כ-20 שניות קשת כפול קוסינוס קו הרוחב האקליפטי.

נהוג לחלק את האברציה לאברציה הנגרמת כתוצאה מסיבוב הארץ סביב השמש: אברציה שנתית (באנגלית: Annual Aberration) ולאברציה כתוצאה מסיבוב הארץ סביב צירו: אברציה יומית (באנגלית: Diurnal Aberration). האמפליטודה של זו האחרונה אינה עולה על כשליש שניית קשת.


ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק