הבדלים בין גרסאות בדף "הטלסקופ הגדול מאד"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 1: שורה 1:
[[תמונה:VLT_trigger.jpg|שמאל|250px|ממוזער|]]
+
[[תמונה:VLT_trigger.jpg|שמאל|250px|ממוזער|הכיפות של ארבעת הטלסקופים וכן כיפות של שלושה טלסקופים קטנים יותר המשמשים לתצפיות אינטרפרומטריות. צילום: המצפים האירופאים הדרומיים.]]
  
 
'''הטלסקופ הגדול מאד''' (באנגלית: '''The Very Large Telescope''') הוא
 
'''הטלסקופ הגדול מאד''' (באנגלית: '''The Very Large Telescope''') הוא
מערך של ארבעה טלסקופים, כל אחד במפתח של 8.2 מטר הממוקמים בסררו פראנל במדבר אטקמה, צ'ילה. המצפה ממוקם בגובה של 2,635 מטר מעל פני הים והוא מבצע תצפיות בתחום האור הנראה והאינפרא אדום הקרוב עד לאורך גל של 25 מיקרון. כל אחת מהמראות הראשיות שוקלת 23 טון והמסה הנעה בכל טלסקופ היא למעלה מ 200 טון. בתמונה משמאל ניתן לראות את הכיפות של ארבעת הטלסקופים
+
מערך של ארבעה [[טלסקופ|טלסקופים]], כל אחד במפתח של 8.2 מטר הממוקמים בסררו פראנל במדבר אטקמה, צ'ילה. המצפה ממוקם בגובה של 2,635 מטר מעל פני הים והוא מבצע תצפיות בתחום האור הנראה והאינפרא אדום הקרוב עד לאורך גל של 25 מיקרון. כל אחת מהמראות הראשיות שוקלת 23 טון והמסה הנעה בכל טלסקופ היא למעלה מ 200 טון. בד"כ כל אחד מהטלסקופים במערך עובד באופן עצמאי עם מיכשור שונה וצופה על מטרות שונות, אך ניתן גם להפעיל את הטלסקופים יחד עם עוד מספר טלסקופים קטנים כ[[אינטרפרומטר]] בתחום ה[[קרינה אלקטרומגנטית|אינפרא-אדום]] ולבצע מדידות ב[[כושר הפרדה זוויתי של טלסקופ|הפרדה זוויתית]] גבוהה.
 +
בתמונה משמאל ניתן לראות את הכיפות של ארבעת הטלסקופים וכן כיפות של שלושה טלסקופים קטנים יותר המשמשים לתצפיות אינטרפרומטריות.
  
  

גרסה מ־01:50, 23 בינואר 2009

הכיפות של ארבעת הטלסקופים וכן כיפות של שלושה טלסקופים קטנים יותר המשמשים לתצפיות אינטרפרומטריות. צילום: המצפים האירופאים הדרומיים.

הטלסקופ הגדול מאד (באנגלית: The Very Large Telescope) הוא מערך של ארבעה טלסקופים, כל אחד במפתח של 8.2 מטר הממוקמים בסררו פראנל במדבר אטקמה, צ'ילה. המצפה ממוקם בגובה של 2,635 מטר מעל פני הים והוא מבצע תצפיות בתחום האור הנראה והאינפרא אדום הקרוב עד לאורך גל של 25 מיקרון. כל אחת מהמראות הראשיות שוקלת 23 טון והמסה הנעה בכל טלסקופ היא למעלה מ 200 טון. בד"כ כל אחד מהטלסקופים במערך עובד באופן עצמאי עם מיכשור שונה וצופה על מטרות שונות, אך ניתן גם להפעיל את הטלסקופים יחד עם עוד מספר טלסקופים קטנים כאינטרפרומטר בתחום האינפרא-אדום ולבצע מדידות בהפרדה זוויתית גבוהה. בתמונה משמאל ניתן לראות את הכיפות של ארבעת הטלסקופים וכן כיפות של שלושה טלסקופים קטנים יותר המשמשים לתצפיות אינטרפרומטריות.


ארבעת הטלסקופים של המערך הגדול בזמן דמדומים. אלו הם הטלסקופים הגדולים ביותר בחצי הכדור הדרומי. ניתן להבחין בחלונות בכיפה הימנית ביותר. החלונות נפתחים במהלך הלילה על מנת להשוות את הטמפרטורה בתוך המבנה לזו שמחוץ למבנה ובכך לשפר את הראות האסטרונומית.


הטלסקופים במערך קרואים יו-טי אחד , יו-טי שתיים , יו-טי שלוש , יו-טי ארבע או אנטו (Antu), קיויאן (Kueyen), מליפאל (Melipal), יאפון (Yepun). פרוש השמות בשפה המפוצ'ית שמש, ירח, צלב דרומי ונוגה בהתאמה.

VLT const.jpg

משמאל – אתר המצפה הגדול ביותר בין השנים 1991 ל 1999, תוך כדי בנייתם של הטלסקופים. צילום ESO.

הכיפה של שניים מהטלסקופים במערך הטלסקופים הגדול מאד (Yepun ו Melipal). בעתיד יחוברו הטלסקופים זה לזה, ולמספר טלסקופים קטנים יותר במפתח של 1.8 מטר כל אחד, וייצרו מערך אינטרפרומטרי שלו יכולת איסוף אור כשל טלסקופ במפתח 16 מטר. צילום: המצפים האירופאים הדרומיים ESO.


VLT UT4.jpg


VLT FORS.jpg

מימין למעלה: המראה הראשית של אחד מטלסקופים המערך הגדול.

למעלה: המכשיר FORS1, המשמש להדמאה וספקטרוסקופיה בהפרדה נמוכה על גבי אחד הטלסקופים כאשר אדם עומד לצידו. בתחתית, ניתן לראות את המיכל הכירוגני המכיל חנקן נוזלי לקרור המצלמות.

מימן למטה: בתוך אחת מתעלות האינטרפרומטריה של המערך. ספסל אופטי שלאורכו מועבר האור מהטלסקופים השונים עד לתהליך "חיבורו".

קישורים:

· אתר הבית של המצפים האירופאים הדרומיים: http://www.eso.org

· מידע על ה VLT: http://www.eso.org/outreach/ut1fl