המערך הגדול מאד

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־22:32, 5 באוקטובר 2009 מאת Yakov (שיחה | תרומות) (ראו גם)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המערך הגדול מאד כפי שצולם מהאויר. צילום: מצפה הרדיו הלאומי של ארה"ב.

המערך הגדול מאד (באנגלית: Very Large Array) או בקיצור VLA, הוא מערך אינטרפרומטרי של טלסקופי רדיו המורכב מ 27 צלחות רדיו, כל אחת בקוטר של 25 מטר ומשקל של כ-230 טון, שיכולות לנוע (לשנות את מיקומן) על גבי מסילות בצורת האות Y. גודלו המירבי של המערך הינו כ 36 ק"מ. האותות מכל אחד מטלסקופי הרדיו מחוברים יחדיו ויוצרים תמונה חדה יותר (כשל טלסקופ רדיו שקוטרו עד 36 ק"מ) של המקורות שאותם בוחנים. כיום המערך הגדול מאד הינו טלסקופ הרדיו היעיל ביותר על כדור הארץ. בימים אלו עובר המערך שידרוג ובנייה מחדש של כל האלקטרוניקה שלו והמחשבים שמבצעים את הקורלציות הדרושות לבניית התמונה האינטרפרומטרית. בסוף השידרוג, שצפוי להסתיים בסביבות שנת 2010, רגישותו של המערך הגדול מאד תהיה גדולה פי 5 עד פי 20 יותר ביחס לביצועי המערך הישן. המערך החדש ייקרא: המערך הגדול מאד המורחב (באנגלית: Extended Very Large Array) או בקיצור EVLA.

הקדמה

צילום של חלק מהאנטנות במערך הגדול מאד

המערך הגדול מאד (VLA) הינו טלסקופ הרדיו החשוב ביותר כיום והוא מאפשר תצפיות באורכי גל החל מ 0.7 ס"מ ועד 4 מטר. בתדירות הגבוהה ביותר, וכאשר המרחק בין האנטנות מירבי, המערך מאפשר כושר הפרדה של 0.04 שניות קשת (ראו: כושר הפרדה של טלסקופ). המערך פועל באחד מארבעה מצבים:

  • מצב A – האנטנות ממוקמות במפתח מירבי של 36 ק"מ.
  • מצב B – האנטנות ממוקמות במפתח של 10 ק"מ.
  • מצב C – האנטנות ממוקמות במפתח של 3.6 ק"מ.
  • מצב D – האנטנות ממוקמות במפתח של 1 ק"מ.

המערך הגדול מאד משמש גם כחלק מהמערך בעל קו הבסיס הגדול מאד (Very Long Baseline Array) של טלסקופי רדיו בארה"ב וכן כחלק מהמערך האינטרפרומטרי הגדול מאד (Very Long Baseline Interferometr) של טלסקופי רדיו הפזורים ברחבי העולם ובחלל.

היסטוריה

המערך הגדול מאד אושר לבנייה על ידי הקונגרס של ארה"ב ב 1972 ובנייתו החלה בשנת 1973. תצפיות ראשונות עם המערך החלו בשנת 1978 ובשנת 1980 המערך נחנך באופן רשמי. מחיר בניית המערך היה כ 79 מיליון דולר (בדולרים של 1972).

סקרי שמיים של המערך הגדול מאד

בנוסף לעבודה שיגרתית של תצפיות שיטתיות על מקורות רדיו המתבצעות ע"י אסטרופיזיקאים מכל העולם, המערך הגדול מאד ביצע מספר סקרי שמיים בתחום הרדיו. החשובים שבהם הם סקר השמיים NVSS בתחום ה-21 ס"מ (ראו גם: קו ה-21 ס"מ של מימן ניטרלי) שירד לעומק של כ 4mJy והפרדה זוויתית של כ-15 שניות קשת וסקר השמיים FIRST שירד לעומק של כ 1mJy וכושר הפרדה זוויתי של כ-1 שניית קשת.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית

מחברים


ערן אופק