הבדלים בין גרסאות בדף "העיקרון הקוסמולוגי"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
 
(גרסת ביניים אחת של משתמש אחר אחד אינה מוצגת)
שורה 12: שורה 12:
  
  
==העיקרון הקוסמולוגי המוחלט (Absolute Cosmological Principle)==
+
==העיקרון הקוסמולוגי המוחלט==
 
 
ניתן להכליל את העיקרון הקוסמולוגי לעיקרון הקרוי: העיקרון הקוסמולוגי המוחלט הדורש כי היקום איזוטרופי והומוגני גם בזמנים שונים ולא רק עבור צופים שונים. על העיקרון הקוסמולוגי המוחלט בוססה [[תאורית המצב העמיד]] של היקום. תאוריה זו גורסת כי ליקום אין התחלה או סוף בזמן.
 
  
 +
'''העיקרון הקוסמולוגי המוחלט''' (באנגלית: '''Absolute Cosmological Principle''') הוא הכללה של העיקרון הקוסמולוגי
 +
הדורש כי היקום איזוטרופי והומוגני גם בזמנים שונים ולא רק עבור צופים שונים. על העיקרון הקוסמולוגי המוחלט בוססה [[תאורית המצב העמיד]] של היקום. תאוריה זו גורסת כי ליקום אין התחלה או סוף בזמן.
  
 
==ראו גם==
 
==ראו גם==
 
+
* [[קורדינטות בקוסמולוגיה]]
 
==הרצאות וידאו==
 
==הרצאות וידאו==
 
==קישורים חיצוניים==
 
 
==ספרות מקצועית==
 
  
  

גרסה אחרונה מ־19:09, 17 במרץ 2010

העיקרון הקוסמולוגי (באנגלית: Cosmological Principle) הינו עיקרון פילוסופי הקובע כי היקום איזוטרופי והומוגני. עיקרון זה עומד בבסיסה של תאורית המפץ הגדול.

באיזוטרופיות (אחידות כיוונית) של היקום הכוונה היא שכאשר צופה כלשהו מתבונן לעבר כיוונים שונים בשמיים הוא מודד את אותן התכונות הפיזקליות ליקום בכיוונים שונים. בהומגניות של היקום הכוונה שצופים שונים המצויים במקומות שונים מודדים את אותן התכונות הפיזקליות של היקום.

העיקרון הקוסמולוגי דורש למעשה סימטריה ביקום בין כל נקודה לנקודה והוא מבוסס על העיקרון הקופרניקאי.

כמובן שהעיקרון הקוסמולוגי איננו חל על סקלות מרחק קטנות, שבהן הצפיפות האופיינית גדולה הרבה יותר מהצפיפות הממוצעת ביקום (ראו: יצירת המבנה הגדול ביקום) ובפועל הוא מתקיים רק כאשר אנו מסתכלים לעבר מרחקים קוסמולוגיים.

את הטענה בדבר האיזוטרופיות של היקום ניתן לבדוק בקלות יחסית על ידי בדיקת התכונות הפיזקליות של היקום (למשל הטמפרטורה של קרינת הרקע הקוסמית או צפיפות הגלקסיות) בכיוונים שונים, ואכן מתצפיות עולה כי היקום הנראה אכן איזוטרופי.

הטענה בדבר ההומוגניות של היקום קשה יותר לבדיקה (מאחר ואין באפשרותנו, עדין, לנסוע לגלקסיות רחוקות), אבל קיימות דרכים עקיפות לאשש אותו.


העיקרון הקוסמולוגי המוחלט

העיקרון הקוסמולוגי המוחלט (באנגלית: Absolute Cosmological Principle) הוא הכללה של העיקרון הקוסמולוגי הדורש כי היקום איזוטרופי והומוגני גם בזמנים שונים ולא רק עבור צופים שונים. על העיקרון הקוסמולוגי המוחלט בוססה תאורית המצב העמיד של היקום. תאוריה זו גורסת כי ליקום אין התחלה או סוף בזמן.

ראו גם

הרצאות וידאו


מחברים


ערן אופק