הבדלים בין גרסאות בדף "העיקרון הקוסמולוגי"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(דף חדש: העיקרון הקוסמולוגי (Cosmological Principle) עיקרון פילוסופי הקובע כי היקום איזוטרופי והומוגני. עיקרון זה עומד ב...)
 
שורה 1: שורה 1:
העיקרון הקוסמולוגי (Cosmological Principle)
+
'''העיקרון הקוסמולוגי''' (באנגלית: '''Cosmological Principle''') הינו עיקרון פילוסופי הקובע כי היקום איזוטרופי והומוגני. עיקרון זה עומד בבסיסה של תאורית [[המפץ הגדול]].
  
עיקרון פילוסופי הקובע כי היקום איזוטרופי והומוגני. עיקרון זה עומד בבסיסה של תאורית המפץ הגדול.
+
באיזוטרופיות (אחידות כיוונית) של היקום הכוונה היא שכאשר צופה כלשהו מתבונן לעבר כיוונים שונים ב[[כיפת השמיים|שמיים]] הוא מודד את אותן התכונות הפיזקליות ליקום בכיוונים שונים. בהומגניות של היקום הכוונה שצופים שונים המצויים במקומות שונים מודדים את אותן התכונות הפיזקליות של היקום.
  
באיזוטרופיות של היקום הכוונה היא שכאשר צופה כלשהו מתבונן לעבר כיוונים שונים הוא מודד אתן אותן תכונות פיזקליות ליקום.
+
העיקרון הקוסמולוגי דורש למעשה סימטריה ביקום בין כל נקודה לנקודה והוא מבוסס על [[העיקרון הקופרניקאי]].
  
בהומגניות של היקום הכוונה שצופים שונים המצויים במקומות שונים מודדים את אותן התכונות הפיזקליות של היקום.
+
כמובן שהעיקרון הקוסמולוגי איננו חל על סקלות מרחק קטנות, שבהן הצפיפות האופיינית גדולה הרבה יותר מהצפיפות הממוצעת ביקום (ראו: [[יצירת המבנה הגדול ביקום]]) ובפועל הוא מתקיים רק כאשר אנו מסתכלים לעבר מרחקים קוסמולוגיים.
  
ניתן להכליל עיקרון זה לעיקרון הקרוי: העיקרון הקוסמולוגי המוחלט הדורש כי היקום איזוטרופי והומוגני גם בזמנים שונים ולא רק עבור צופים שונים. על העיקרון הקוסמולוגי המוחלט בוססה תאורית המצב העמיד.
+
את הטענה בדבר האיזוטרופיות של היקום ניתן לבדוק בקלות יחסית על ידי בדיקת התכונות הפיזקליות של היקום (למשל הטמפרטורה של [[קרינת הרקע הקוסמית]] או צפיפות הגלקסיות) בכיוונים שונים, ואכן מתצפיות עולה כי היקום הנראה אכן איזוטרופי.
  
העיקרון הקוסמולוגי דורש למעשה סימטריה ביקום בין כל נקודה לנקודה והוא מבוסס על העיקרון הקופרניקאי.
+
הטענה בדבר ההומוגניות של היקום קשה יותר לבדיקה (מאחר ואין באפשרותנו, עדין, לנסוע ל[[גלקסיה|גלקסיות]] רחוקות), אבל קיימות דרכים עקיפות לאשש אותו.
  
כמובן שהעיקרון הקוסמולוגי איננו חל על סקלות מרחק קטנות, שבהן הצפיפות האופיינית גדולה הרבה יותר מהצפיפות הממוצעת ביקום (ראה: יצירת המבנה הגדול ביקום) ובפועל הוא מתקיים רק כאשר אנו מסתכלים לעבר מרחקים קוסמולוגיים.
 
  
את הטענה בדבר האיזוטרופיות של היקום ניתן לבדוק בקלות יחסית על ידי בדיקת התכונות הפיזקליות של היקום (למשל הטמפרטורה של קרינת הרקע הקוסמית) בכיוונים שונים, ואכן מתצפיות עולה כי היקום הנראה אכן איזוטרופי.
+
==העיקרון הקוסמולוגי המוחלט (Absolute Cosmological Principle)==
  
הטענה בדבר ההומוגניות של היקום קשה יותר לבדיקה (מאחר ואין באפשרותנו, עדין, לנסוע לגלקסיות רחוקות), אבל קיימות דרכים עקיפות לאשש אותו.
+
ניתן להכליל את העיקרון הקוסמולוגי לעיקרון הקרוי: העיקרון הקוסמולוגי המוחלט הדורש כי היקום איזוטרופי והומוגני גם בזמנים שונים ולא רק עבור צופים שונים. על העיקרון הקוסמולוגי המוחלט בוססה [[תאורית המצב העמיד]] של היקום. תאוריה זו גורסת כי ליקום אין התחלה או סוף בזמן.
 +
 
 +
 
 +
==ראו גם==
 +
 
 +
==הרצאות וידאו==
 +
 
 +
==קישורים חיצוניים==
 +
 
 +
==ספרות מקצועית==
 +
 
 +
 
 +
[[קטגוריה:קוסמולוגיה]]
 +
 
 +
 
 +
'''מחברים'''
 +
----
 +
[[צוות האסטרופדיה#ערן אופק|ערן אופק]]

גרסה מ־19:14, 6 בינואר 2009

העיקרון הקוסמולוגי (באנגלית: Cosmological Principle) הינו עיקרון פילוסופי הקובע כי היקום איזוטרופי והומוגני. עיקרון זה עומד בבסיסה של תאורית המפץ הגדול.

באיזוטרופיות (אחידות כיוונית) של היקום הכוונה היא שכאשר צופה כלשהו מתבונן לעבר כיוונים שונים בשמיים הוא מודד את אותן התכונות הפיזקליות ליקום בכיוונים שונים. בהומגניות של היקום הכוונה שצופים שונים המצויים במקומות שונים מודדים את אותן התכונות הפיזקליות של היקום.

העיקרון הקוסמולוגי דורש למעשה סימטריה ביקום בין כל נקודה לנקודה והוא מבוסס על העיקרון הקופרניקאי.

כמובן שהעיקרון הקוסמולוגי איננו חל על סקלות מרחק קטנות, שבהן הצפיפות האופיינית גדולה הרבה יותר מהצפיפות הממוצעת ביקום (ראו: יצירת המבנה הגדול ביקום) ובפועל הוא מתקיים רק כאשר אנו מסתכלים לעבר מרחקים קוסמולוגיים.

את הטענה בדבר האיזוטרופיות של היקום ניתן לבדוק בקלות יחסית על ידי בדיקת התכונות הפיזקליות של היקום (למשל הטמפרטורה של קרינת הרקע הקוסמית או צפיפות הגלקסיות) בכיוונים שונים, ואכן מתצפיות עולה כי היקום הנראה אכן איזוטרופי.

הטענה בדבר ההומוגניות של היקום קשה יותר לבדיקה (מאחר ואין באפשרותנו, עדין, לנסוע לגלקסיות רחוקות), אבל קיימות דרכים עקיפות לאשש אותו.


העיקרון הקוסמולוגי המוחלט (Absolute Cosmological Principle)

ניתן להכליל את העיקרון הקוסמולוגי לעיקרון הקרוי: העיקרון הקוסמולוגי המוחלט הדורש כי היקום איזוטרופי והומוגני גם בזמנים שונים ולא רק עבור צופים שונים. על העיקרון הקוסמולוגי המוחלט בוססה תאורית המצב העמיד של היקום. תאוריה זו גורסת כי ליקום אין התחלה או סוף בזמן.


ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק