התכסויות כוכבים בכוכבי לכת

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

התכסויות כוכבים בכוכבי לכת (באנגלית: Stellar Occultations by Planets) היא התופעה בה כוכב עובר מאחורי הדיסקה של כוכב לכת במערכת השמש.

כתוצאה מתנועת כוכבי הלכת בשמיים הם עשויים לעבור ביננו לבין כוכבים. התכסויות כוכבים בכוכבי הלכת מאפשרות (אם כי כיום אין בכך עוד צורך כמעט) לחקור את אטמוספרות כוכבי הלכת וירחיהם וכן הן מאפשרות גילוי של ירחים חדשים וטבעות (ראו להלן).

שימושים

גילוי טבעות אורנוס

בעת התכבות של הכוכב SAO158687 בכוכב הלכת אורנוס ב 10 במרץ 1977, הבחינו אסטרונומים שצפו מהמצפה המעופף בתחום האינפרא אדום ע"ש קוויפר (Kuiper Airborne Observatory) וכן ממצפה הכוכבים בפרת במספר התכסויות מישניות של הכוכב לאחר שהיה כבר מחוץ לדיסקה של כוכב הלכת. ההתכסויות פורשו כטבעות המקיפות את אורנוס.

אטמוספרות של כוכבי לכת וירחים

כאשר צופים בהתכסות של כוכב מאחורי גוף במערכת השמש שיש לו אטמוספרה, כתוצאה מפיזור ובליעת אור הכוכב באטמוספר של כוכב הלכת, ההתכסות וההופעה של כוכב הלכת לא יהיו מידיים (למעשה גם עבור גוף נטול אטמוספרה ההתגלות וההופעה אינם מידיים כתוצאה מהתאבכות וגודלו הסופי של הכוכב - ראו: התכסויות כוכבים בירח). התכסויות כאלו מאפשרות למדוד את הגובה האופייני (גובה אופיני מוגדר כגובה בו הלחץ האטמוספרי יורד בשעור של 1/e) של האטמוספרה של כוכב הלכת. מאחר והגובה האופיני

ראו גם


הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים


ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק