זריחה, שקיעה ודמדומים

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־23:57, 1 בינואר 2009 מאת Eran (שיחה | תרומות) (דף חדש: שקיעה, זריחה ודמדומים(Set, Rise and Twilight) שקיעה וזריחה של עצם שמיימי מוגדרים כזמן שבו העצם חוצה את האופק. עב...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שקיעה, זריחה ודמדומים(Set, Rise and Twilight)

שקיעה וזריחה של עצם שמיימי מוגדרים כזמן שבו העצם חוצה את האופק. עבור עצמים שניתן להפרידם זוויתית, כגון הירח והשמש, השקיעה והזריחה מוגדרים כזמן שבו הקצה העליון של גופים אלו מבצבץ מעל האופק. השקיעה והזריחה מושפעים משבירת קרני האור באטמוספרה של כדור הארץ. שבירת קרני האור גורמת לעצמים שמיימים להיראות גבוהים (זוויתית) מעט יותר מאשר מיקומם האמיתי. בזמן זריחה ושקיעה של עצמים שמיימים הם נמצאים למעשה כחצי מעלה בממוצע מתחת לאופק (ראה גם זריחה ושקיעת השמש מישראל).

דמדומים הינה תקופת הזמן שלאחר שקיעת השמש או לפני זריחת השמש. בזמן זה השמש נמצאת מעט מתחת לאופק ואורה נשבר ומאיר את השכבות העליונות של האטמוספרה, ובכך הקרקע מוארת בצורה לא ישירה.

בד"כ מבדילים בין 3 סוגי דמדומים:

דמדומים אזרחיים – הזמן שבו השמש נמצאת 6 מעלות מתחת לאופק.

דמדומי ניווט – הזמן שבו השמש נמצאת 12 מעלות מתחת לאופק.

דמדומים אסטרונומיים – הזמן שבו השמש נמצאת 18 מעלות מתחת לאופק.

אורך הדמדומים כתלות בעונות השנה – עבור צופה מישראל אורך הדמדומים בקיץ הוא הארוך ביותר ואילו בסתיו ובאביב אורך הדמדומים הקצר ביותר, בעוד בחורף אורך הדמדומים קצר מאלו אשר בקיץ וארוך מאלו שבאביב ובסתיו.

ניתן לחשב את אורך הדמדומים מכל קו רוחב (Lat), בהזנחת השפעת שבירת האור באטמוספרה בעת השקיעה/זריחה, ע"י הנוסחה הבאה:כאשר, Dec הינה הנטייה של השמש (קו הרוחב השמיימי), Lat הינו קו הרוחב של הצופה, Alt הינו גובה השמש מתחת לאופק בזמן הדמדומים המבוקשים ו Length הינו אורך הדמדומים ביחידות של זווית (במידה והתוצאה מתקבלת במעלות של זווית, על מנת להמיר לדקות של זמן יש להכפיל את התוצאה ב-4).

קישורים :

· לוח שנה חודשי (לכל מקום ולכל זמן) המכיל את זמני הזריחה של השמש והירח : http://wise-obs.tau.ac.il/~eran/Wise/wise_calen.html

· זמני זריחה, שקיעה ודמדומים של השמש לכל מקום : http://wise-obs.tau.ac.il/~yiftah/RiseSet.html

· זמני זריחה, שקיעה ואזימוט שמש מישראל לשנה אחת (טוב לשימוש בין 1950 ל 2050)

http://astroclub.tau.ac.il/astropedia/Data/IsraelSunRiseSet.txt