הבדלים בין גרסאות בדף "חגורת קייפר"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(מערכות זוגיות)
(זיהוי ישיר)
שורה 189: שורה 189:
 
השיטה המקובלת לחיפוש עצמים כאלו היא צילום אזור ב[[כיפת השמיים|שמיים]] לפחות פעמיים, כאשר התמונות נלקחות בהפרש של לפחות שעה זו מזו. בפרק זמן זה עצמים ב[[מערכת השמש]] זזים מעט על פני כיפת השמיים ותנועתם זו מסגירה את היותם קרובים אלנו.
 
השיטה המקובלת לחיפוש עצמים כאלו היא צילום אזור ב[[כיפת השמיים|שמיים]] לפחות פעמיים, כאשר התמונות נלקחות בהפרש של לפחות שעה זו מזו. בפרק זמן זה עצמים ב[[מערכת השמש]] זזים מעט על פני כיפת השמיים ותנועתם זו מסגירה את היותם קרובים אלנו.
 
רוב התנועה הנ"ל היא תוצאה של תנועת כדור הארץ סביב השמש ([[פרלקסה]]) ומיעוטה הוא כתוצאה מתנועת העצמים בחגורת קייפר. הסיבה לכך היא שעצמים בחגורת קייפר מקיפים את [[השמש]] במהירות אופיינית של כ 4.7 ק"מ לשנייה (ראו: [[חוקי קפלר]]), בעוד כדור הארץ מקיף את השמש במהירות של כ 30 ק"מ לשנייה.
 
רוב התנועה הנ"ל היא תוצאה של תנועת כדור הארץ סביב השמש ([[פרלקסה]]) ומיעוטה הוא כתוצאה מתנועת העצמים בחגורת קייפר. הסיבה לכך היא שעצמים בחגורת קייפר מקיפים את [[השמש]] במהירות אופיינית של כ 4.7 ק"מ לשנייה (ראו: [[חוקי קפלר]]), בעוד כדור הארץ מקיף את השמש במהירות של כ 30 ק"מ לשנייה.
מהירות התנועה של עצמי חגורת קייפר על פני כיפת השמיים יכולה להגיע לעד כדי כ-100 דניות קשת ב[[יממה שמשית|יום]].
+
מהירות התנועה הנראית של עצמי חגורת קייפר על פני כיפת השמיים יכולה להגיע לעד כדי כ-100 שניות קשת ב[[יממה שמשית|יום]].
 
   
 
   
עוצמת האור של גוף המחזיר את אור השמש ונמצא ומרחקו מהשמש שווה בערך למרחקו מהצופה דועך עם החזקה הרביעית של מרחקו מהשמש (ראו [[בהירות]]).
+
עוצמת האור של גוף המחזיר את אור השמש, ומרחקו מהשמש שווה בערך למרחקו מהצופה, דועך עם החזקה הרביעית של מרחקו מהשמש (ראו [[בהירות]]).
 
על כן היכולות שלנו לגלות עצמים ב"קצה מערכת השמש" ע"י תצפית ישירה פוחתת במהירות עבור גופים רחוקים.
 
על כן היכולות שלנו לגלות עצמים ב"קצה מערכת השמש" ע"י תצפית ישירה פוחתת במהירות עבור גופים רחוקים.
  

גרסה מ־09:40, 18 בינואר 2010

חגורת קייפר (באנגלית: Kuiper Belt) או חגורת קייפר-אדג'וורט (באנגלית: Edgeworth-Kuiper belt) היא אזור המצוי מעבר למסלולו של נפטון, במרחק של בין כ 30 לכ 50 יחידות אסטרונומיות מהשמש. חגורת קייפר מכילה גופים קטנים וכוכבי לכת ננסיים (ראו גם: אסטרואידים ושביטים) במסה כוללת של בין 0.01 ל 0.1 מסות כדור הארץ.

גופים מעבר למסלולו של נפטון, קרויים גם עצמים מעבר לנפטון (באנגלית: Trans Neptunian Objects או בקיצור ‎TNO). נהוג לחלק עצמים אלו לשלוש אזורים: חגורת קייפר, הדיסקה המפוזרת ועננת אורט. במובן הרחב ביותר לעיתים נהוג להכליל את הדיסקה המפוזרת (באנגלית: Scattered Disk) כחלק מחגורת קייפר ומאמר זה יעסוק הן בחגורת קייפר והן בדיסקה המפוזרת.

היסטוריה

בשנת 1930 התגלה פלוטו, שבאותה עת היה העצם הרחוק ביותר במערכת השמש. פלוטו זכה למעמד של כוכב לכת, מעמד שאותו איבד בשנת 2006 (ראו: הגדרה לכוכבי הלכת). מספר חודשים לאחר גילויו של פלוטו כתב האסטרונום פרדריק לאונרד (Frederick Leonard) כי יתכן שיש עצמים נוספים מעבר למסלולו של פלוטו. עשור מאוחר יותר בשנת 1943, הציע קנט' אדג'וורט' (Kenneth Edgeworth) כי "הערפילית הסולרית" (ראו: היווצרות מערכת השמש) היתה דלילה מדי מעבר למסלול של נפטון ועל כן לא יצרה כוכבי לכת גדולים, אבל יתכן כי נוצרו בה גופים קטנים רבים. ב 1951 האסטרונום ג'רארד קייפר (Gerard Kuiper) חזר על הצעתו של אדג'וורט' וזאת על סמך העובדה כי אם מבצעים אקסטרופלציה למסת כוכבי הלכת כתלות במרחקם מהשמש מקבלים כי צריכה להיות מסה נכבדת בשעור של כ 30 פעמים מסות כדור הארץ בין כ 30 לכ 50 יחידות אסטרונומיות מהשמש. בעותה עת שיערו שמסתו של פלוטו היא כמסת כדור הארץ (כיום אנו יודעים כי מסתו של פלוטו היא רק 0.2% ממסתו של כדור הארץ). על כן העריך קייפר כי מסתו של פלוטו גדולה מספיק על מנת להפריע את מסלוליהם של גופים הנמצאים באזור זה ועל כן העריך קייפר שכיום לא יוותרו שרידים רבים מאותה "חגורת אסטרואידים וגופי קרח" מעבר למסלולו של נפטון.

שתי עובדות שינו תפיסה זו. ראשית ההבנה שמסתו של פלוטו קטנה מאד ויתכנו מסלולים יציבים באזור זה במערכת השמש. וחשוב מזה, בשנת 1992 התגלה העצם הראשון (מלבד פלוטו) במסלולו מעבר לזה של כוכב הלכת נפטון - העצם זכה לשם 1992 QB1. מאז גילוי זה התגלו באזור זה של מערכת השמש למעלה מאלף גופים. הגדול מבין גופים אלו הינו כוכב הלכת הננסי אריס (שהוא אף גדול יותר מפלוטו).

משפחות דינמיות

העצמים שהתגלו עד היום בחגורת קייפר מחולקים לשלוש משפחות דינמיות - המשפחות הדינמיות נקבעות על ידי נטיית המסלול, האקצנטריות המסלולית וחצי הציר הארוך של המסלול (ראו: אלמנטים של מסלול). לעצמים מכל אחת מהמשפחות הדינמיות מאפיניים מסלולים דומים. הקבוצות הדינמיות הן:

 1. חגורת קייפר הקלאסית
 2. הדיסקה המפוזרת
 3. עצמים בתהודה מסלולית עם נפטון

להלן פירוט של המשפחות הדינמיות ומאפיניהן:

חגורת קייפר הקלאסית

חגורת קייפר הקלאסית (באנגלית: Classical Kuiper Belt) או קיובאנוס (באנגלית: Cubewanos או Classical KBOs) מכילה עצמים בעלי נטיית מסלול ואקצנטריות מסלולית קטנות יחסית והגופים בה נמצאים במרחקים אופיינים של בין כ 30 ל 50 י"א מהשמש.

חגורת קייפר מסתימת באופן חד במרחק של כ 50 יחידות אסטרונומיות מהשמש. חוסר העצמים במרחקים אלו איננו נובע מהקושי לגלות עצמים רחוקים (עוצמת האור דועכת עם החזקה הרביעית של המרחק) אלה היא אמיתית. ככל הנראה "הקצה" הנל מתואם עם מסלולים הנמצאים בתהודה מסלולית של 1:2 עם נפטון הנמצא במרחק של 47.8 יחידות אסטרונומיות מהשמש - קרי על כל הקפה אחת של עצם את השמש נפטון משלים שתי הקפות של השמש. הסיבה הדינמית ל"קצה" החד של חגורת קייפר איננה ידועה. בין ההסבים האפשריים: קיומו של גוף מאסיבי מעבר למסלולו של נפטון ומעבר של כוכבים בקרבת השמש.

התפלגות נטיית המסלול בחגורת קייפר הקלאסית מצביעה על קיומן של שתי תתי אוכלוסיות. אוכלוסיה קרה עם נטיית מסלול אופיינית של כ 4 מעלות ממישור המילקה ואוכלוסיה חמה עם התפלגות רחבה של עד כ 30 מעלות ממישור המילקה. ככל הנראה עצמים באוכלוסיה החמה הם תוצאה של "התנגשויות" של עצמים בחגורה הקרה. התנגשויות אלו ערערו מעט את מסלול הגופים והגדילו את נטיית המסלול שלהם.

בנוסף קיימים הבדלים בצבעים הנצפים של שתי האוכלוסיות, כאשר עצמים עם נטיית מסלול נמוכה (אוכלוסיה קרה) נוטים להיות אדומים יותר ואילו עצמים עם נטיית מסלול גבוהה הם בממוצע כחולים יותר. יתכן כי ההבדלים נובעים כתוצאה מהתנגשויות ישירות בין גופים בחגורת קייפר.

האכלוסיה הקרה שונה בצבע גם מפלוטינוס (עצמים בתהודה מסלולית עם נפטון, ראו להלן) ועצמים בדיסקה המפוזרת, בעוד האוכלוסיה החמה דומה לפלוטינוס ולעצמים בדיסקה המפוזרת.

עצמים בתהודה מסלולית

עצמים בתהודה מסלולית כוללים גופים שזמן ההקפה שלהם את השמש הינו שבר רציונלי (גדול או שווה מ 1) ביחס לזמן ההקפה של נפטון את השמש. עצמים אלו נמצאים בתהודה מסלולית עם נפטון. ככל הנראה עצמים אלו נלכדו בתהודה מסלולית בעת "הגירה" (Migration) של כוכב הלכת נפטון.

ניתן לחלק עוד העצמים בתהודה מסלולית למשפחות הבאות:

פלוטינוס (באנגלית: Plutinos) – עצמים, שבדומה לפלוטו, המצויים ברזוננס (תהודה) של 2:3 עם כוכב הלכת נפטון (קרי, בזמן שנפטון משלים 3 הקפות סביב השמש הם משלימים 2 הקפות סביב השמש).

היפר-פלוטינוס (באנגלית: Hyperplutinos) – עצמים בחגורת קייפר הנמצאים ברזוננסים גבוהים יותר עם פלוטו (רזוננס שאינו 2:3).

הטרויאנים של נפטון (באנגלית: Neptune Trojans) הינם עצמים שמקיפים את השמש במסלול הדומה לזה של נפטון ומקיפים את נקודות לגראנג' הרביעית והחמישית של מסלול נפטון ביחס לשמש.

הדיסקה המפוזרת

הדיסקה המפוזרת (באנגלית: Scaterd Disk) היא אזור בחגורת קייפר בו מצויים עצמים בעלי מסלולים אקסצנטרים ובעלי נטיה מסלולית גבוהה. סה"כ מספר העצמים בדיסקה המפוזרת דומה למספר העצמים בחגורת קייפר.

ישנן מספר דרכים להגדיר את הדיסקה המפוזרת. אחת ההגדרות היא הגדרה דינמית שנביא להלן: כאשר בוחנים את אלמנטי המסלול של עצמים באזור חגורת קייפר ניתן למפות מסוללים שעשויים להביא את הגופים למעבר סמוך לכוכב הלכת נפטון ב 4 מיליארד שנה האחרונות. גוף שייך לדיסקה המפוזרת באם המסלול שלו יביא אותו למעבר סמוך לכוכב הלכת נפטון ב 4 מיליארד שנה האחרונות.

רוב המסלולים שניתן לבחור באקראי בדיסקה המפוזרת אינם יציבים והם בעלי אורך חיים של כמאה מיליון שנים בלבד. ככל הנראה הדיסקה המפוזרת הינה המקור של שביטים מ"משפחת השביטים של צדק". אן כן היינו מצפים שאזור הדיסקה המפוזרת יהיה נקי מעצמים - הסיבה לכך שעדין יש עצמים בדיסקה המפוזרת נובעת מכך שכ 1% מהמסלולים האקראים באזור זה הינם יציבים על סקאלות זמן של גיל מערכת השמש. על כן ככל הנראה, בעבר היתה הדיסקה המפוזרת הרבה יותר מאסיבית ממה שהיא היום.

קיימים שני תסריטים שעשויים להסביר את הייותרות הדיסקה המפוזרת:

 1. זליגה של עצמים קלאסיים לחגורה המפוזרת בעיקר כתוצאה מהפרעות למסלול ע"י נפטון.
 2. הדיסקה המפוזרת נוצרה בתהליך היווצרות מערכת השמש והיתה מאסיבית פי 100 מאשר היום, וכיום שרדו בה רק 1% מהעצמים.

על סמך כמות העצמים בדיסקה המפוזרת ניתן לפסול את האפשרות הראשונה וכיום נראה כי האפשרות השנייה היא הנכונה.

בעיית המסה החסרה

המסה של חגורת קייפר מוערכת להיות בין 0.01 ל 0.1 מסות כדור הארץ. כפי שצוין בתיחלה המסה של הדיסקה שממנה נוצרה מערכת השמש באזור המרחקים שבין 30 ל 50 י"א הינו לפחות 30 מסות ארץ. בעיה נוספת הינה שבהינתן כמות הגופים הנוכחית בחגורה לא ניתן ליצור ע"י התנגשויות גופים גדולים (לדוגמא פלוטו ואריס).

סימולציות מחשב דינמיות מראות שככל הנראה בעבר, כאשר מערכת השמש החלה להיווצר, היתה חגורת קייפר אכן מאסיבית (לפחות 10 מסות ארץ) ולגופים בה היתה אקסצנטריות מסלולו נמוכה מאד. כאשר אקסצנטריות המסלול נמוכה אזי המהירויות היחסיות בין גופים שעוברים זה בסמוך לזה הינה נמוכה וכאשר הם מתנגשים הם עשויים ל"הידבק" במקום להרוס זה את זה. על כן הם יכלו ליצור גופים גדולים ע"י התנגשויות תוך פרק זמן של עשרות עד מאות מיליוני שנה. בניית הגופים נעצרה כאשר כוכב הלכת נפטון סיים את התהוותו והחל להפריע את מסלוליהם של הגופים בחגורה. ההפרעות מכוכב הלכת נפטון גרמו להגדלת אקסצנטריות המסלול של גופים בחגורה ועל כן ההתנגשויות בינהן הפכו מלהיות בונות ללהיות שוחקות והורסות. ההפרעות הללו של כוכב הלכת נפטון (ואולי סיבות נוספות) גרמו גם לההעפת גופים מהחגורה וצימצום סה"כ המסה שלה.

מודל זה נחוץ גם על מנת להסביר את השכיחות הגבוהה של עצמים כפולים (ראו להלן) בחגורת קייפר.

תכונות ומאפיינים

התפלגות הגודל

עקומת האור של כוכב שעבר ליקוי כתוצאה מהסתרה ע"י עצם בחגורת קייפר. הקווים האדומים מייצגים את המדידות (והשגיאות), הקו המקווקו מייצג את המודל הפיזיקלי והריבועים הוורודים מייצגים את המודל לאחר שנדגם מחדש באותו אופן שבו נדגמות המדידות. העליות והירידות בעקומת האור התאורטית (המודל) נובעות כתוצאה מתופעת העקיפה של האור, המתנהג באופן גלי.
התפלגות הגדלים של עצמים בחגורת קייפר. מדידת שכיחות העצמים ע"י המדידה החדשה מוצגת בקווים אדומים (Schlichting et al)

מתצפיות בעצמים בחגורת קייפר עולה כי מספר העצמים, N, כתלות ברדיוסם, r, ניתן לביטוי ע"י חוק חזקה מהסוג: N(>r)\,\propto r^{1-q}

כאשר הנירמול של ההתפלגות הנ"ל הינו 5.4 עצמים למעלה רבועה הגדולים מרדיוס של כ 45 ק"מ, בקרבת המילקה.

או בצורה דיפרנציאלית:

N(r)\propto r^{-q}

עם q\cong4.5 חוק החזקה הנ"ל נכון עבור עצמים שרדיוסם גדול מכ 40 ק"מ. עבור עצמים קטנים יותר קיימות עדויות תצפיתיות לכך שחוק החזקה משנה את אינדקס החזקה שלו (חוק חזקה שבור), אם כי הערך המדויק של אינדקס החזקה איננו ברור והוא ככל הנראה בין 3 ל 4.2.

מדידות התפלגות הגודל עבור עצמים קטנים הינם קשות במיוחד מאחר ועצמים אלו, מפאת בהירותם הנמוכה, כמעט ולא ניתנים לצפייה ישירה באמצעות טלסקופים קיימים. דרך אחת לגלותם הינה באמצעות ליקויים של כוכבים רחוקים (ראו גם: התגלה עצם בחגורת קייפר באמצעות ליקוי ופרוט על שיטות גילוי בהמשך). כאשר עצם קטן בחגורת קייפר עובר ביננו לבין כוכב, עוצמת אורו של הכוכב תרד לפרק זמן קצר של כעשירית שנייה. מחיפוש ליקויים כאלו ניתן להעריך את מספרם של עצמי חגורת קייפר הקטנים.

לאחרונה התגלה עצם בודד כזה ע"י ליקוי (ראו עקומת אור משמאל) וממנו אנו למדים כי אינדקס חוק החזקה מתחת לרדיוס של כ 45 ק"מ אכן משתנה.

חשיבות התפלגות הגדלים של עצמי חגורת קייפר היא שממנה ניתן ללמוד על התהליכים הדינמיים בחגורה ועל החוזק המבני של עצמים אלו. הסיבה לכך היא כי עצמים קטנים בחגורה נשברים לעצמים קטנים אף יותר כתוצאה מהתנגשויות. ניתן להעריך תאורטית את התפלגות הגדלים ולהראות כי במידה ועצמי חגורת קייפר הם "ערמות חצץ" המוחזקות ע"י כח הכבידה שלהם אזי אנו מצפים ל q\approx3.0, בעוד במידה והם "מונוליטים" המוחזקים ע"י חוזק מבני אזי q\approx3.5.

באיור משמאל למטה מוצגים החסמים הנוכחים על התפלגות הגדלים של עצמים קטנים בחגורת קייפר.

אלבדו אופייני

מדידת האלבדו (אחוז האור המוחזר) של עצמי חגורת קייפר היא קשה יחסית מפאת בהירותם הנמוכה. מדידות אלבדו מצריכות בד"כ תצפיות סימולטניות בתחום האינפרא אדום והאור הנראה או מתצפית על עצמים זוגיים ולמעשה נמדד האלבדו רק לכתריסר עצמי חגורת קייפר. הערכים המדודים של האלבדו של עצמי חגורת קייפר אינם אחידים והם נעים בין כ 3% ועד ל 65%. הגופים הידועים בעלי האלבדו הגבוה ביותר בחגורת קייפר הם 2003 EL61 ופלוטו (65% וכ 40% בהתאמה). הערכה היא כהאלבדו הגבוהה של גופים אלו נובע מנוכחות של קרח טרי על פני הקרקע שלהם. מאחר ופגיעה של קרניים קוסמיות בגופים אלו גורמת לקרח "להתכהות" אזי הקרח על גופים אלו חייב להיות צעיר יחסית והערכה היא שהקרח נוצר ע"י התעבות זמנית של האטמוספרה של גופים אלו כאשר מסלולם האליפטי מביא אותם למרחקים גדולים מהשמש - קרי הם נמצאים בקרבת האפיהליון שלהם.

צבע

אינדקס הצבע של עצמים (הפרש הבהירות שלהם כפי שנמדד בין שני פילטרים סמוכים) עשוי ללמד על הרכב העצם והתהליכים הפיזיקלים אליהם חשופים פני השטח שלהם. עצמי חגורת קייפר מראים פיזור בצבעים האופיינים שלהם. פיזור זה נצפה בכל סוגי האוכלוסיות בחגורת קייפר וטבעו איננו ברור. בנוסף קיימים מתאמים בין המרחק האופייני של הגוף מהשמש והצבע שלו וכן נטיית המסלול והצבע. המתאמים הללו הינם חזקים בעיקר עבור אינדקס הצבע B-V.

המודל הביסיסי שעשוי להסביר את מאפייני הצבע של עצמי חגורת קייפר כולל שני מנגנונים עיקריים:

 • התכהות (והאדמה) של הגופים כתוצאה מפגיעת קרניים קוסמיות.
 • התנגשויות בין הגופים שעשויות לחשוף חומר טרי בעל אלבדו גבוה יותר וצבע כחול יותר.

שני המנגנונים פועלים בערך על אותן סקאלות זמן.

למודל זה שתי תחזיות עיקריות שאינן נצפות בפועל:

 • השינוי בצבע של עצם חגורת קייפר כתוצאה מסיבובו סביב צירו (קרי כתוצאה מצבע שונה של אזורים שונים על פני העצם) יהיה גדול כמו פיזור הצבעים של האוכלוסיה כולה.
 • הצבע יהיה תלוי בגודל העצם מאחר ופרקי הזמן להתנגשויות בין עצמים קטנים קצר יותר.

ספקטרום

מבחינה ספקטרלית ניתן לחלק את עצמי חגורת קייפר לשלוש סוגים עיקריים:

עולמות המים

הספקטרום של עצמים אלו מראה קוי בליעה חזקים באזור ה 1.5 מיקרון ו 2.0 מיקרון. קווים אלו מלמדים אותנו על נוכחות של קרח של מים. במרחק של כ 40 יחידות אסטרונומיות, הטמפרטורה האופיינית של גופים בחגורת קייפר היא 35 עד 45 קלווין (ראו טמפרטורת שיווי משקל של גוף בשדה קרינה), עבור אלבדו של 60% ו 1%, בהתאמה. בטמפרטורות כאלו הקרח יציב ואיננו עובר המראה. הספקטרום של לפחות חלק מהגופים מלמד אותנו כי הקרח על גביהם הינו בצורה קריסטלית (גבישית) בניגוד לקרח אמורפי. קיום של קרח גבישי על גבי עצמים אלו מרמז כי בתקופה כלשהי בעבר הטמפרטורה האופיינית על גבי הגופים עלתה למעל 100 קלווין.

בנוסף כאשר קרח גבישי מופצץ על ידי חלקיקי רוח השמש וחלקיקים של הקרינה הקוסמית המבנה הסדור שלו נשבר והוא הופך לקרח אמורפי. הזמן האופייני של תהליך זה הינו קצר יחסית, מסדר גודל של כ 1 עד 10 מיליון שנה. הסבר אפשרי לקיומו של קרח גבישי הוא שהקרח נוצר בתוככי העצמים הללו בתקופה שהם היו בעלי חום פנימי (לדוגמא כתוצאה מהתפרקות רדיו-אקטיבית) ופרץ החוצה בגייזרים של קרח. אך מודל זה מצריך יצירה מחודשת של הקרח הגבישי שאולי נובעת מפגיעות של מטאוריטים בקרקע העצם החושפים את פני השטח שלו.

לקבוצה זו משתייכים העצמים 50,000 (Quaoar) ו 2003 EL61.

מטנואידים

הספקטרום האופייני של עצמים אלו מלמד על נוכחות של קרח של מתאן (CH4) על פניהם. על פני פרקי זמן ארוכים קרח של מתאן איננו יציב מפני המראה (סובלימציה) ועל כן הוא משתחרר לאיטו לחלל. על פני פרקי זמן של גיל מערכת השמש, עצם גדול בחגורת קייפר (כדוגמת פלוטו) עשוי לשחרר מפניו מתאן בכמות שוות ערך למתאן בעובי שכבה של מספר ק"מ. על כן תהליך יצירת המתאן בגופים אלו איננו ברור.

לקבוצה זו משתייכים העצמים פלוטו, 2003 ֹUB313 וירחו של נפטוון טריטון שמקורו ככל הנראה בחגורת קייפר.

גופים בעלי ספקטרום חלק

גופים אלו לא מראים קווי בליה חזקים בספקטרום בתחום האינפרא-אדום.

מערכות זוגיות

תצפיות של עצמים בחגורת קייפר מראות כי לחלק נכבד מהם יש בן לוויה. ל 22_{-5}^{+10}\% מהעצמים בחגורת קייפר הקלאסית הקרה יש בן לוויה במרחק זוויתי גדול מכ 60 אלפיות שניית קשת (שקול לכ-2000 ק"מ במרחק של 45 יחידות אסטרונומיות). לעומת זאת, השכיחות של הכפולים בין כל יתר הקבוצות הדינמיות בחגורת קייפר הינו 5_{-2}^{+4}\%

בנוסף ידועים מערכות כפולות בחגורת קייפר שבהם המרחק בין בני הזוג קטן אף יותר ובחלק מהמקרים בני הזוג כמעט ונוגעים זה בזה. מערכות כאלו התגלו ע"י תצפיות פוטומטריות וזיהוי ליקויים הדדים של בני הזוג.

למערכות כפולות חשיבות גדולה מאחר והם מאפשרות לנו לאמוד את המסה והצפיפות של בני הזוג ועל כן ללמוד על המבנה שלהם. בנוסף השכיחות של המערכות הכפולות מלמדת אותנו על התהליכים הדינמיים שבהם נוצרו הגופים הללו. המנגנונים העיקריים ליצירת זוגות בחגורת קייפר הינם חיכוך דינמי שבו בני עצמים החולפים סמוך זה לזה נקשרים כתוצאה מאינטרקציה כבידתית עם גופים נוספים והתנגשויות שמשאירות שאריות במסלול סביב הגוף הגדול.

נספח מתמטי

זמן אופייני ל"התעגלות המסלול" (Circularization) - הפיכת המסלול מאקסצנטרי למעגלי ניתן ע"י (גולדרייך וסוטר):

\tau_{circ}=\,\frac{4Q_{2}M_{2}}{63M_{1}}\sqrt{\frac{a^{3}}{G(M_{1}+M_{2})}}\Big(\frac{a}{R_{2}}\Big)^{5}

כאשר M1 ו M2 הם המסות של הגוף הראשי והמשני, R2 רדיוס המשני, a המרחק בין שני הגופים, G קבוע הכבידה העולמי ו Q2 הינו קבוע המתאר את יעילות הדיספציה - Q גבוה מייצג קצב איבוד אנרגיה נמוך ביחס לאנרגיה האגורה במערכת. עבור גופים סלעיים במערכת השמש Q הינו מסדר גודל של עשרות או מאות.

בנוסף מערכות כאלו יגיעו לסינכוניצזיה מלאה תוך פרק זמן אופייני של:

\tau_{dis}=\,\frac{Q_{1}R_{1}^{3}\omega_{1}}{GM_{1}}\Big(\frac{M_{1}}{M_{2}}\Big)^{2}\Big(\frac{a}{R_{1}}\Big)^{6}

כאשר אינדקס 1 מציין פרמטרים עבור הגוף הראשי ו ω1 הינה תדירות הסיבוב הזוויתי ההתחלתית של בן הזוג הראשי. נציין כי הנוסחא הנ"ל היא עבור זמן הסינכרוניזציה של הגוף הראשי, בעוד זמן הסינכרון של הגוף המשני קצר יותר.

שיטות גילוי

זיהוי ישיר

השיטה הפשוטה והשכיחה למציאת עצמים חוץ נפוטניים היא חיפוש ישיר באמצעות טלסקופים. כמעט כל הגופים שהתגלו עד היום בחגורת קייפר נמצאו בחיפוש ישיר. השיטה המקובלת לחיפוש עצמים כאלו היא צילום אזור בשמיים לפחות פעמיים, כאשר התמונות נלקחות בהפרש של לפחות שעה זו מזו. בפרק זמן זה עצמים במערכת השמש זזים מעט על פני כיפת השמיים ותנועתם זו מסגירה את היותם קרובים אלנו. רוב התנועה הנ"ל היא תוצאה של תנועת כדור הארץ סביב השמש (פרלקסה) ומיעוטה הוא כתוצאה מתנועת העצמים בחגורת קייפר. הסיבה לכך היא שעצמים בחגורת קייפר מקיפים את השמש במהירות אופיינית של כ 4.7 ק"מ לשנייה (ראו: חוקי קפלר), בעוד כדור הארץ מקיף את השמש במהירות של כ 30 ק"מ לשנייה. מהירות התנועה הנראית של עצמי חגורת קייפר על פני כיפת השמיים יכולה להגיע לעד כדי כ-100 שניות קשת ביום.

עוצמת האור של גוף המחזיר את אור השמש, ומרחקו מהשמש שווה בערך למרחקו מהצופה, דועך עם החזקה הרביעית של מרחקו מהשמש (ראו בהירות). על כן היכולות שלנו לגלות עצמים ב"קצה מערכת השמש" ע"י תצפית ישירה פוחתת במהירות עבור גופים רחוקים.

ליקויים

עקומות האור של ליקוי כפי שחושב עבור מקור נקודתי ועצם שגודלו 0.3 פעמים רדיוס פרנל. שלוש העקומות הינן עבור מרחק מעבר מינמלי של 0 1 ו 2 רדיוסי פרנל.

השיטה המבטיחה ביותר כיום למצוא עצמים קטנים מכ-40 ק"מ בחגורת קייפר הינה באמצעות ליקויים של כוכבים (ראו גם: התכסויות כוכבים בכוכבי לכת ועננת אורט). נכון להיום ככל הנראה התגלה עצם אחד באמצעות ליקוי. רדיוס העצם כחצי ק"מ והוא מצוי במרחק של כ 45 יחידות אסטרונומיות מהשמש.

בתחום האור הנראה, רדיוס פרנל של עצם המצוי במרחק של 40 יחידות אסטרונומיות הינו כ-1 ק"מ. על כן התכסויות של כוכבים ע"י עצמים קטנים מגודל זה יהיו נשלטות ע"י התאבכות ולעומתן התכסויות של עצמים גדולים יותר יהיו בקירוב התכסויות גאומטריות. באיור משמאל מוצגות עקומות האור של ליקוי תאורטי כזה כפי שחושב עבור מקור נקודתי ועצם שגודלו 0.3 רדיוסי פרנל. שלושת העקומות הינן עבור מרחק מעבר (על פני כיפת השמיים) מינמלי של 0 1 ו 2 רדיוסי פרנל.

שדה הקרינה מכוכב מרוחק הנוצר כתוצאה מהסתרה של דיסקה אטומה שרדיוסה ρ פעמים רדיוס פרנל ועוברת במרחק ζ (ביחידות של רדיוס פרנל) מקו הראייה לכוכב ניתן ע"י:

A_{\rho}(\zeta) = 1 + i \pi
       e^{\frac{1}{2} i \pi \zeta^{2}}
       \int_{0}^{\rho}
       {e^{\frac{1}{2} i \pi \eta^{2}} J_{0}(\pi \zeta \eta) \eta d\eta}

כאשר J0 הינה פונקצית בסל מסדר ראשון ועוצמת הקרינה ניתנת ע"י:

I_{\rho} \,=\, A_{\rho}{\rm conj}(A_{\rho})

ראו גם

חדשות

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק