הבדלים בין גרסאות בדף "טיטן"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(אוקינוסים ואגמים בטיטן)
שורה 14: שורה 14:
 
}}
 
}}
  
'''טיטן (Titan)''' הוא אחד מירחיו הגדולים של כוכב הלכת [[שבתאי]], ולמעשה הגדול מבניהם. הוא הירח היחיד בכל [[מערכת השמש]] שיש לו אטמוספירה סמיכה ומקויי נוזלים גדולים בשיטחו.  
+
'''טיטן (Titan)''' הוא אחד מירחיו הגדולים של כוכב הלכת [[שבתאי]], ולמעשה הגדול שבהם. הוא הירח היחיד בכל [[מערכת השמש]] שיש לו אטמוספירה סמיכה ומקווים גדולים של חומרים במצב נוזלי על פני השטח.
 +
השם טיטן נלקח מהמיתולוגיה היונית - הטיטנים שלטו ביקום והיו אבות האלים היוונים, עד שאלה מרדו בהוריהם והדיחו אותם מהשלטון.
  
 
==מידע כללי==
 
==מידע כללי==
קוטרו של טיטן עומד על כ-5,150 ק"מ, והוא כפעמים מ[[הירח]] של [[כדור הארץ]]. [[מערכת השמש|במערכת השמש]] והוא מבין הירחים הגדולים ביותר במערכת השמש. מרחקו הממוצע של טיטן משבתאי עומד על כ-122,870 [[יחידות פיזיקליות|ק"מ]] בלבד. טיטן משלים הקפה אחת סביב שבתאי במשך 15.945 ימים ומחזור זה מסונכרן עם הסיבוב העצמי שלו סביב צירו, כך שהוא מפנה לשבתאי תמיד את אותו הצד. הטמפרטורה המוצעת בטיטן היא כ- 200 [[יחידות פיזיקליות|קלווין]].
+
קוטרו של טיטן הוא כ-5,150 ק"מ, כלומר כמעט פעמיים מקוטר [[הירח]] של [[כדור הארץ]], והוא מבין הירחים הגדולים ביותר במערכת השמש. מרחקו הממוצע של טיטן משבתאי הוא כ-122,870 [[יחידות פיזיקליות|ק"מ]] בלבד. טיטן משלים הקפה אחת סביב שבתאי במשך 15.945 ימים ומחזור זה מסונכרן עם הסיבוב העצמי שלו סביב צירו, כך שהוא מפנה לשבתאי תמיד את אותו הצד (בדומה לירח של כדור הארץ). הטמפרטורה הממוצעת בטיטן היא כ- 200 [[יחידות פיזיקליות|קלווין]].
טיטן הוא הירח היחיד שידוע יש לו אטמוספירה עבה, וכן הוא האוביקט היחיד שנמצא עליו חומר נוזלי (אף כי לאחרונה ישנם עדויות למים על [[מאדים]]). לחץ האטמוספירה שלו הוא 0.5 [[יחידות פיזיקליות|בר]] (פי 1.5 מהלחץ הממוצע ע"פ כדור הארץ). בנוסף טיטן הוא הירח היחיד שניראת עליו מחזוריות של עונות שנה. טיטן מורכב בעיקר ממתאן וחנקן ומתמונות רדאר ניתן ליראות כי לטיטן יש מקווי נוזל גדולים (ימים) של מתאן נוזלי. בנוסף ניראו עדויות לגשם ותעלות נוזל הניקוות לימים. בנוסף  ישנן עדויות לתהליכים גאולוגים המתרחשים על טיטן הדומים לאילו שמתרחשים על כדור הארץ.
+
טיטן הוא הירח היחיד שידוע כי יש לו אטמוספירה עבה, וכן הוא האוביקט היחיד שנמצא עליו חומר נוזלי (אף כי לאחרונה מצטברות עדויות למים על [[מאדים]]). הלחץ האטמוספירי על פניו הוא 0.5 [[יחידות פיזיקליות|בר]] (פי 1.5 מהלחץ הממוצע ע"פ כדור הארץ). בנוסף טיטן הוא הירח היחיד שניתן לראות עליו מחזוריות של עונות שנה. טיטן מורכב בעיקר ממתאן וחנקן ומתמונות מכ"מ ניתן לראות כי לטיטן יש מקווים גדולים (ימים) של מתאן נוזלי ותעלות זרימה המובילות אליהם. כמו כן, נראו עדויות לגשם ולתהליכים גאולוגים המתרחשים על טיטן הדומים לאלו שמתרחשים על כדור הארץ.
  
השם טיטן לקוח מהמיתולוגיה היונית, כאשר הטיטנים היו ענקים אשר ניסו להשטלת על השמים.
 
 
==פני השטח==
 
==פני השטח==
  
[[תמונה:Titan_surf_JPL.jpg|שמאל|250px|ממוזער|מפה של הירח טיטן כפי שהוכנה מצילומים מתמונות רדאר של החללית קאסיני -  מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב JPL.]]
+
[[תמונה:Titan_surf_JPL.jpg|שמאל|250px|ממוזער|מפה של הירח טיטן כפי שהוכנה מצילומים מתמונות מכ"מ של החללית קאסיני -  מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב JPL]]
  
לפני השטח של טיטן יש יבשות וימים של מתאן. החללית קאסיני Cassini  השתמשה ברדאר על מנת לבחון את פני השטח של טיטן. היא מצאה הן תואים חלקים והן תואים "מחוספסים". בנוסף ניראו עדויות להתפרציות הרי געד מש שמרמז שהנוזלים בטיטן מעורבבים באמוניה. בנוסף יש עדויות (הן תמונות והן עדויות מהרדאר) לדיונות על פני טיטן. ניראה כי ישנם גם משטחים "מפוספסים" המשתרעים לאורך כמה קילומטרים. ניראה כי מקורם הוא בחלקיקים הנישאו עם רוח עזה. כי שניתן ליראות בתמונת הרדאר משמאל, רוב פני השטח של טיטן הם חלקים.
+
החללית קאסיני Cassini  השתמשה במכ"מ על מנת למפות את פני השטח של טיטן ומצאה מגוון רחב של פני שטח ואזורים מעניינים. לפני השטח של טיטן יש יבשות סלעיות וימים של מתאן. כפי שניתן לראות בתמונת המכ"מ משמאל, רוב פני השטח של טיטן הם חלקים. עם זאת, ישנם גם אזורים "מחוספסים" המשתרעים לאורך כמה קילומטרים, ומשערים כי הם נוצרו ע"י בחלקיקים שנישאו ברוחות עזות. בנוסף, נראו עדויות להתפרציות הרי געש, מה שמרמז שהנוזלים בטיטן מעורבבים באמוניה, וכן רמזים, הן בצילומים באור נראה והן במכ"מ, כי קיימות דיונות על פני טיטן.  
  
מהתמונה משמאל ניתן לאפיין כי לטיטן יש איזורים כהים ובהירים. איזור בהיר ככגון קסאנאדו ('''Xanadu''' ) אשר גולו כגודל יבשת אוסטרליה. לאורכו ולרוחבו חוצים איזורים קצת יותר כהים אשר אופינו להיות דומים מבחינה טופולוגית לרכסים ועמקים. איזורים אילו מרמזים על פעילות טקטונית על פני טיטן ועל כן קסאנאדו  הוא איזור שמבחינה גאולוגית הוא צעיר. יתכן גם כי איזורים הכהים הללו מלאים בנוזל ומצביעים על קיומם של נחלים.
+
בתמונה משמאל ניתן לראות כי לטיטן יש אזורים כהים ובהירים. אזור בהיר אחד הוא קסאנאדו ('''Xanadu''' ) אשר גולו כגודל יבשת אוסטרליה. לאורכו ולרוחבו חוצים אזורים קצת יותר כהים אשר אופינו להיות דומים מבחינה טופולוגית לרכסים ועמקים. אזורים אלה מרמזים על פעילות טקטונית על פני טיטן ועל כן קסאנאדו  הוא אזור שמבחינה גאולוגית הוא צעיר. יתכן גם כי איזורים הכהים הללו מלאים בנוזל ומצביעים על קיומם של נחלים.
  
===אוקינוסים ואגמים בטיטן===
+
===מתאן נוזלי בטיטן===
 +
לאחר התצפיות על טיטן ע"י החלליות וויאג'ר (''' Voyager ''') אחת ושתיים, הדעה הרווחת בקהילה האסטרונומית היתה כי האזורים הכהים על פני השטח של טיטן הם מקווים של מתאן נוזלי, <math>CH_4</math>, (באנגלית '''methane ''') או אתאן, <math>C_2H_6</math>, (באנגלית '''ethane ''')
 +
אבל לא היו כל הוכחות חותכות עד שתצפיות ע"י [[טלסקופ החלל האבל]] [[קרינה אלקטרומגנטית#הספקטרום|בתת אדום]] הראו כי אכן קיימים מתאן ואתאן במצב צבירה נוזלי על טיטן, בכיסים קטנים בצורת אגמים, ואף אוקינוסים שלמים. טיסת היעף של קאסיני בינואר 2007 סיפקה עדויות נוספות כי אכן קיימים אגמים נוזליים מחוץ לכדור הארץ ותמונות באור נראה ותת-אדום מיוני 2008 חיזקו זאת שוב. האוקיינוס הגדול ביותר שנצפה הוא מריה (באנגלית '''maria ''') והאגם הקטן ביותר הוא לאסי (באנגלית ''' ''') . לאחר טיסן היעף של קאסיני בפברואר 2008, צוות המדענים של קאסיני הכריז כי לטיטן יש ככל הנראה יותר מתאן בצורת גז ונוזל מכל משאב טבעי על כדור הארץ.
  
לאחר התצפיות על טיטן ע"י וויאג'ר (''' Voyager ''') אחד ושתיים הדעה הרווחת בקהילה היתה כי האיזורים הכהים על פני השטח של טיטן הוא נוזל מתאן
+
תצפיות על מקווי מתאן נוזלי בטיטן מעידות על כך שהגשם היורד בירח זה הוא גשם של מתאן.
<math>CH_4</math>
 
(באנגלית '''methane ''') ואו אתאן
 
<math>C_2H_6</math>
 
(באנגלית '''ethane ''')
 
אבל לא היו כל הוהכות חותכות עד שתצפיות ע"י טלסרום החלל האבל (באנגית ''' Hubble ''') [[קרינה אלקטרומגנטית#הספקטרום|בתת אדום]] הראו כי אכן קימים מתאן ואתאן במצב צבירה נוזלי על טיטן, או בכיסים קטנים אגמים, ואף אוקינוסים שלמים. לאחר טיסת היעף השל קאסייני בינואר 2007, הוכח כי  אכן קימים אגמים נוזלים מחוץ לכדור הארץ. ביוני 2008 תמונות באור ניראה ותת אדום חיזקו זאת. האוקינוס הגדול ביותר שתוצפט הוא מריה (באנגלית '''maria ''') והאגם הקטן ביותר הוא לאסי (באנגלית ''' ''') . לאחר טיסן היעף של קאסיני בפברואר 2008 צוות המדענים של קאסיני הכריז כי ככל הניראה לטיטן יש יותר מתאן בצורת גז ונוזל מכל משאב טיבעי על כדור הארץ.
 
 
 
תצפיות אליו בטיטן על מקוי נוזלים של מתאו נעידים על כך שהגשם היורד בטיטן הוא גשם של מתאן.
 
  
 
===מכתשים===
 
===מכתשים===
תצפיות מראות כי לטיטן יש מעט יחסית מכתשי פגיעה ממטראוריטים. ככל הניראה האטמוספירה העבה של טיטן מגינה עלו מפני פגיעת מטאוריטים ומורידה את מספר הפגיעות בפקטור שתיים. כיוון שמספר מכתשים הוא פונקציה של זמן, קרי ככל שעובר הזמן כך איזור צובר יותר מכתשים, כמות המכתשים המאוד מצומצמת גם אם נוכחותה המגינה של האטמוספירה, מעידה על כך שפני השטח של טיטן הם צעירים מאוד מבחינה גאולוגית.
+
תצפיות מראות כי לטיטן יש יחסית מעט מכתשי פגיעה של מטאוריטים. ככל הנראה, האטמוספירה העבה של טיטן מגינה עלו מפני פגיעת מטאוריטים ומורידה את מספר הפגיעות פי שניים בערך. יותר מכך, מכיוון שמספר מכתשים הוא פונקציה של זמן, קרי ככל שעובר הזמן כך אזור צובר יותר מכתשים, כמות המכתשים המאוד מצומצמת (גם אם מחשיבים את נוכחותה המגינה של האטמוספירה) מהווה עדות נוספת לכך שפני השטח של טיטן הם צעירים מאוד מבחינה גאולוגית.
  
 
==אטמוספירה==
 
==אטמוספירה==
 +
[[תמונה:Titan_Cassini.jpg|שמאל|250px|ממוזער|מפה של טיטן כפי שהוכנה מצילומים שנעשו ע"י החללית גלילאו. מקור: מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב]]
  
[[תמונה:Titan_Cassini.jpg|שמאל|250px|ממוזער|מפה של הירח טיטן כפי שהוכנה מצילומים שנלקחו ע"י החללית גלילאו של מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב.]]
+
טמפרטורת פני השטח של טיטן היא כ- 94 קלווין (כ <math>-179^\circ</math> מעלות צלסיוס). בטמפרטורות אלו אין כמעט בכלל אדי מים באטמוספירה. באטמוספירה של טיטן ישנם חלקיקים גדולים היוצרים מעין אובך המטשטש את הראות. בנוסף, בגלל שהאטומוספירה מכילה בעיקה מתאן ואתאן, היא אטומה ברובה לאור נראה מהשמש אך מעבירה תת-אדום. אפקט כזה הוא הפוך לאפקט החממה (באנגלית ''' Anti-greenhouse effect'''). אפקט החממה, בין השאר, מונע התקררות ע"י כך שהאטומוספירה אטומה לתת-אדום. אך במקרה של טיטן כל חום שנוצר על הירח "בורח" החוצה.  האובך הקיים באטמוספירה של טיטן בולע כתשעים אחוז מהקרינת השמש המגיעה מבחוץ, אבל לא מצליח "לכלוא" את קרינת התת-אדום הנוצרת בקרקע. לכן טיטן קר כל כך, למרות האטמוספרה הסמיכה שלו.
 
 
אמפרטורת פני השטח של טיטן היא כ- 94 קלווין (כ <math>-179^\circ</math> מעלות צלסיוס). בטמפרטורות כיאלו אין כמעט בכלל אדי מים באטמוספירה. באטמוספירה של טיטן ישנם חלקיקים גדולים היוצרים מעין אובך המטשטש את הראות. בנוסף בגלל שהאטומוספירה מכילה בעיקה מתאן ואתאן היא אטומה ברובה לאור ניראה מהשמש אך מעבירה תת אדום. אפקט כזה הוא אנטי-אפקט החממה (באנגלית ''' Anti-greenhouse effect'''). אפקט החממה בין השאר מונע התקררות ע"י כך שהאטומוספירה אטומה לתת אדום. אך במקרה של טיטן כל חימום על הירח "בורח" החוצה.  האובך הקיים באטמוספירה של טיטן בולע כתישעים אחוז מהקרינת השמש אבל הוא לא מצליח "לכלוא" את קרינת התת אדום הנוצרת בקרקע, וכך טיטן מתקרר.
 
  
תצפיות של קאסיני מאוקטובר 2007 הראו הגברה של אטימות מעל קסאנדו שאופין כגשם של מתאן. העננים בטיטן אופינן שמורכבים ממתאן ואתאן ותירכובות אחרות של פחמן ומימן (תירכובות אילו ניקראות תירכובות אורגניות) .
+
תצפיות של קאסיני מאוקטובר 2007 הראו הגברה של אטימות מעל קסאנדו, שפורשה כגשם של מתאן. העננים בטיטן מורכבים כנראה גם הם ממתאן ואתאן ותרכובות אחרות של פחמן ומימן (תרכובות אורגניות).
  
 
==היסטוריה==
 
==היסטוריה==
 
+
* טיטן התגלה לראשונה בשנת 1655, ע"י המתמטיקאי והפיזיקאי ההולנדי [[כריסטיאן הויגנס]] (Christiaan Huygens). את התצפיות הוא ביצע באמצעות טלסקופ קטן, מכיוון שלא ניתן לראות את טיטן בעין בלתי מזויינת. באופן בלתי תלוי, בשנת 1975 האסטרונום והמתמטיקאי ג'אובני קאסיני (Giovanni Domenico Cassini ) צפה בטבעותיו של [[שבתאי]] גם כן, והבחין בארבעת ירחיו הגדולים, כולל טיטן כמובן.
* טיטן התגלה לראשונה בשנת 1655, ע"י המטמתיקאי והפיזיקאי ההולנדי [[כריסטיאן הויגנס]] (Christiaan Huygens ). את התצפיות הוא ביצע ע"י טלסקופ קטן (לא ניתן לראות את טיטן בעין בלתי מזויינת). באופן בלתי תלוי בשנת 1975 האסטרונום והמתמטיקאי גאובני קאסיני (Giovanni Domenico Cassini ) תיצפת על טבעותיו של [[שבתאי]] גם כן, והבחין בארבעת ירחיו הגדולים כולל טיטן כמובן.
+
* בשנת 1940 קייפר גילה כי לטיטן יש אטמוספירה.
 
+
* ב 1979 החללית פיוניר 11 (Pioneer 11) צילמה תמונות ראשונות של טיטן, אך איכותן היתה ירודה.
* בשנת 1940 קוייפר גילה כי לטיטן יש אטמוספירה.
+
* ב-1980 ווייג'ר 1 (Voyager 1) חלפה ליד טיטן, אך לא נשאה מכשירים אשר יכלו להתגבר על האובך ששורר בטיטן.
 
+
* ב- 1980 וייג'ר 1 (Voyager 1) גם כן חלפה ליד טיטן. בעיקבות ניסיונה הכושל של ווייג'ר 1 הוחלט שלא לשנות את מסלולה של וייג'ר 2 על מנת להתבונן יותר מקרוב על טיטן, אלה לשנות את המסלול לכיוון [אורנוס].
* ב 1979 החללית פיוניר 11 (Pioneer 11 ) צילמה תמונות ראשונות של טיטן,אך איכותין היתה ירודה.
 
 
 
* ב- 1980 וייג'ר 1 (Voyager 1) חלפה ליד טיטן, אך חללית זו לא נשאה עימה מכשירים אשר יכלו להתגבר על האובך ששורר בטיטן.
 
 
 
* ב- 1980 וייג'ר 1 (Voyager 1) גם כן חלפה ליד טיטן. בעיקבות ניסוינה הכושל של וייג'ר 1 הוחלט שלא לשנות את מסלולה של וייג'ר 2 על מנת להתבוננן יותר מקרוב על טיטן, אלה לשנות את המסלול לכיוון [אורנוס].
 
 
 
 
* בראשון ביולי 2004 החללית קאסיני הויגנס החלה למפות את שיטחו של טיטן באמצעות ראדר.
 
* בראשון ביולי 2004 החללית קאסיני הויגנס החלה למפות את שיטחו של טיטן באמצעות ראדר.
 
 
* ב- 26 לאוקטובר 2004 גשש צילם תמונות משיטחו של טיטן ברזולוציה גבוה ממרחק של 1200 ק"מ.
 
* ב- 26 לאוקטובר 2004 גשש צילם תמונות משיטחו של טיטן ברזולוציה גבוה ממרחק של 1200 ק"מ.
 
+
* ב- 14 לינואר 2005 הגשש הויגנס נחת על טיטן, והתגלה שרוב שטחו של טיטן מושפע מזרימת נוזלים.
* ב- 14 לינואר 2005 הגשש הוינס נחת על טיטן, וגילה שרוב שטיחו של טיטן מושפעים מזרימת נוזלים.
+
* ביולי 2006 קאסיני החלה בסידרה של 21 טיסות בגובה נמוך (רק 950 ק"מ מפני השטח) על מנת לקחת תצלומים ברזולוציה גבוהה.
 
 
* מיולי 2006 קאסיני החלה בסידרה של 21 טיסות בגובה נמוך (רק 950 ק"מ מפני השטח) על מנת לקחת תצלומים ברזולוציה גבוה.
 
 
 
==ראו גם==
 
 
 
* כוכב הלכת [[שבתאי]]
 
* [[מערכת השמש]]
 
 
 
  
 
==הרצאות וידאו==
 
==הרצאות וידאו==
שורה 85: שורה 64:
 
[[קטגוריה:מערכת השמש|ירחי שבתאי]]
 
[[קטגוריה:מערכת השמש|ירחי שבתאי]]
  
'''מחברים'''
+
'''מחברים''': [[צוות האסטרופדיה#סמדר נאוז|סמדר נאוז]]
----
 
[[צוות האסטרופדיה#סמדר נאוז|סמדר נאוז]]
 

גרסה מ־23:50, 5 באוקטובר 2009

SolarSystem1.jpg
טיטן
Titan Cassini2.jpg
מידע כללי
סוג עצם: ירח
מיקום: מסלול סביב שבתאי
מאפיינים מסלוליים
רדיוס מסלול: 122,870 ק"מ
אקסצנטריות: 0.028
זמן הקפה: 15.945 יום
נטיית מסלול: 0.34854°
מאפיינים פיזיים
בהירות: 7.9 מגניטוד
צפיפות ממוצעת: 1.879±0.004 גרם/סמ"ק
אלבדו: 0.022


טיטן (Titan) הוא אחד מירחיו הגדולים של כוכב הלכת שבתאי, ולמעשה הגדול שבהם. הוא הירח היחיד בכל מערכת השמש שיש לו אטמוספירה סמיכה ומקווים גדולים של חומרים במצב נוזלי על פני השטח. השם טיטן נלקח מהמיתולוגיה היונית - הטיטנים שלטו ביקום והיו אבות האלים היוונים, עד שאלה מרדו בהוריהם והדיחו אותם מהשלטון.

מידע כללי

קוטרו של טיטן הוא כ-5,150 ק"מ, כלומר כמעט פעמיים מקוטר הירח של כדור הארץ, והוא מבין הירחים הגדולים ביותר במערכת השמש. מרחקו הממוצע של טיטן משבתאי הוא כ-122,870 ק"מ בלבד. טיטן משלים הקפה אחת סביב שבתאי במשך 15.945 ימים ומחזור זה מסונכרן עם הסיבוב העצמי שלו סביב צירו, כך שהוא מפנה לשבתאי תמיד את אותו הצד (בדומה לירח של כדור הארץ). הטמפרטורה הממוצעת בטיטן היא כ- 200 קלווין. טיטן הוא הירח היחיד שידוע כי יש לו אטמוספירה עבה, וכן הוא האוביקט היחיד שנמצא עליו חומר נוזלי (אף כי לאחרונה מצטברות עדויות למים על מאדים). הלחץ האטמוספירי על פניו הוא 0.5 בר (פי 1.5 מהלחץ הממוצע ע"פ כדור הארץ). בנוסף טיטן הוא הירח היחיד שניתן לראות עליו מחזוריות של עונות שנה. טיטן מורכב בעיקר ממתאן וחנקן ומתמונות מכ"מ ניתן לראות כי לטיטן יש מקווים גדולים (ימים) של מתאן נוזלי ותעלות זרימה המובילות אליהם. כמו כן, נראו עדויות לגשם ולתהליכים גאולוגים המתרחשים על טיטן הדומים לאלו שמתרחשים על כדור הארץ.

פני השטח

מפה של הירח טיטן כפי שהוכנה מצילומים מתמונות מכ"מ של החללית קאסיני - מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב JPL

החללית קאסיני Cassini השתמשה במכ"מ על מנת למפות את פני השטח של טיטן ומצאה מגוון רחב של פני שטח ואזורים מעניינים. לפני השטח של טיטן יש יבשות סלעיות וימים של מתאן. כפי שניתן לראות בתמונת המכ"מ משמאל, רוב פני השטח של טיטן הם חלקים. עם זאת, ישנם גם אזורים "מחוספסים" המשתרעים לאורך כמה קילומטרים, ומשערים כי הם נוצרו ע"י בחלקיקים שנישאו ברוחות עזות. בנוסף, נראו עדויות להתפרציות הרי געש, מה שמרמז שהנוזלים בטיטן מעורבבים באמוניה, וכן רמזים, הן בצילומים באור נראה והן במכ"מ, כי קיימות דיונות על פני טיטן.

בתמונה משמאל ניתן לראות כי לטיטן יש אזורים כהים ובהירים. אזור בהיר אחד הוא קסאנאדו (Xanadu ) אשר גולו כגודל יבשת אוסטרליה. לאורכו ולרוחבו חוצים אזורים קצת יותר כהים אשר אופינו להיות דומים מבחינה טופולוגית לרכסים ועמקים. אזורים אלה מרמזים על פעילות טקטונית על פני טיטן ועל כן קסאנאדו הוא אזור שמבחינה גאולוגית הוא צעיר. יתכן גם כי איזורים הכהים הללו מלאים בנוזל ומצביעים על קיומם של נחלים.

מתאן נוזלי בטיטן

לאחר התצפיות על טיטן ע"י החלליות וויאג'ר ( Voyager ) אחת ושתיים, הדעה הרווחת בקהילה האסטרונומית היתה כי האזורים הכהים על פני השטח של טיטן הם מקווים של מתאן נוזלי, CH_4, (באנגלית methane ) או אתאן, C_2H_6, (באנגלית ethane ) אבל לא היו כל הוכחות חותכות עד שתצפיות ע"י טלסקופ החלל האבל בתת אדום הראו כי אכן קיימים מתאן ואתאן במצב צבירה נוזלי על טיטן, בכיסים קטנים בצורת אגמים, ואף אוקינוסים שלמים. טיסת היעף של קאסיני בינואר 2007 סיפקה עדויות נוספות כי אכן קיימים אגמים נוזליים מחוץ לכדור הארץ ותמונות באור נראה ותת-אדום מיוני 2008 חיזקו זאת שוב. האוקיינוס הגדול ביותר שנצפה הוא מריה (באנגלית maria ) והאגם הקטן ביותר הוא לאסי (באנגלית ) . לאחר טיסן היעף של קאסיני בפברואר 2008, צוות המדענים של קאסיני הכריז כי לטיטן יש ככל הנראה יותר מתאן בצורת גז ונוזל מכל משאב טבעי על כדור הארץ.

תצפיות על מקווי מתאן נוזלי בטיטן מעידות על כך שהגשם היורד בירח זה הוא גשם של מתאן.

מכתשים

תצפיות מראות כי לטיטן יש יחסית מעט מכתשי פגיעה של מטאוריטים. ככל הנראה, האטמוספירה העבה של טיטן מגינה עלו מפני פגיעת מטאוריטים ומורידה את מספר הפגיעות פי שניים בערך. יותר מכך, מכיוון שמספר מכתשים הוא פונקציה של זמן, קרי ככל שעובר הזמן כך אזור צובר יותר מכתשים, כמות המכתשים המאוד מצומצמת (גם אם מחשיבים את נוכחותה המגינה של האטמוספירה) מהווה עדות נוספת לכך שפני השטח של טיטן הם צעירים מאוד מבחינה גאולוגית.

אטמוספירה

מפה של טיטן כפי שהוכנה מצילומים שנעשו ע"י החללית גלילאו. מקור: מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב

טמפרטורת פני השטח של טיטן היא כ- 94 קלווין (כ -179^\circ מעלות צלסיוס). בטמפרטורות אלו אין כמעט בכלל אדי מים באטמוספירה. באטמוספירה של טיטן ישנם חלקיקים גדולים היוצרים מעין אובך המטשטש את הראות. בנוסף, בגלל שהאטומוספירה מכילה בעיקה מתאן ואתאן, היא אטומה ברובה לאור נראה מהשמש אך מעבירה תת-אדום. אפקט כזה הוא הפוך לאפקט החממה (באנגלית Anti-greenhouse effect). אפקט החממה, בין השאר, מונע התקררות ע"י כך שהאטומוספירה אטומה לתת-אדום. אך במקרה של טיטן כל חום שנוצר על הירח "בורח" החוצה. האובך הקיים באטמוספירה של טיטן בולע כתשעים אחוז מהקרינת השמש המגיעה מבחוץ, אבל לא מצליח "לכלוא" את קרינת התת-אדום הנוצרת בקרקע. לכן טיטן קר כל כך, למרות האטמוספרה הסמיכה שלו.

תצפיות של קאסיני מאוקטובר 2007 הראו הגברה של אטימות מעל קסאנדו, שפורשה כגשם של מתאן. העננים בטיטן מורכבים כנראה גם הם ממתאן ואתאן ותרכובות אחרות של פחמן ומימן (תרכובות אורגניות).

היסטוריה

  • טיטן התגלה לראשונה בשנת 1655, ע"י המתמטיקאי והפיזיקאי ההולנדי כריסטיאן הויגנס (Christiaan Huygens). את התצפיות הוא ביצע באמצעות טלסקופ קטן, מכיוון שלא ניתן לראות את טיטן בעין בלתי מזויינת. באופן בלתי תלוי, בשנת 1975 האסטרונום והמתמטיקאי ג'אובני קאסיני (Giovanni Domenico Cassini ) צפה בטבעותיו של שבתאי גם כן, והבחין בארבעת ירחיו הגדולים, כולל טיטן כמובן.
  • בשנת 1940 קייפר גילה כי לטיטן יש אטמוספירה.
  • ב 1979 החללית פיוניר 11 (Pioneer 11) צילמה תמונות ראשונות של טיטן, אך איכותן היתה ירודה.
  • ב-1980 ווייג'ר 1 (Voyager 1) חלפה ליד טיטן, אך לא נשאה מכשירים אשר יכלו להתגבר על האובך ששורר בטיטן.
  • ב- 1980 וייג'ר 1 (Voyager 1) גם כן חלפה ליד טיטן. בעיקבות ניסיונה הכושל של ווייג'ר 1 הוחלט שלא לשנות את מסלולה של וייג'ר 2 על מנת להתבונן יותר מקרוב על טיטן, אלה לשנות את המסלול לכיוון [אורנוס].
  • בראשון ביולי 2004 החללית קאסיני הויגנס החלה למפות את שיטחו של טיטן באמצעות ראדר.
  • ב- 26 לאוקטובר 2004 גשש צילם תמונות משיטחו של טיטן ברזולוציה גבוה ממרחק של 1200 ק"מ.
  • ב- 14 לינואר 2005 הגשש הויגנס נחת על טיטן, והתגלה שרוב שטחו של טיטן מושפע מזרימת נוזלים.
  • ביולי 2006 קאסיני החלה בסידרה של 21 טיסות בגובה נמוך (רק 950 ק"מ מפני השטח) על מנת לקחת תצלומים ברזולוציה גבוהה.

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית

מחברים: סמדר נאוז