טיטן

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דף זה בהעלאה - סמדר
SolarSystem1.jpg
טיטן
Titan Cassini2.jpg
מידע כללי
סוג עצם: ירח
מיקום: מסלול סביב שבתאי
מאפיינים מסלוליים
רדיוס מסלול: 122,870 ק"מ
אקסצנטריות: 0.028
זמן הקפה: 15.945 יום
נטיית מסלול: 0.348 5°
מאפיינים פיזיים
בהירות: 7.9 מגניטוד
צפיפות ממוצעת: 1.879±0.004 גרם/סמ"ק
אלבדו: 0.022טיטן (Titan) הוא אחד מירחיו הגדולים של כוכב הלכת שבתאי.

מידע כללי

קוטרו של טיטן עומד על כ-5,150 ק"מ, והוא כפעמים מהירח של כדור הארץ. במערכת השמש והוא מבין הירחים הגדולים ביותר במערכת השמש. מרחקו הממוצע של טיטן משבתאי עומד על כ-122,870 ק"מ בלבד. טיטן משלים הקפה אחת סביב שבתאי במשך 15.945 ימים ומחזור זה מסונכרן עם הסיבוב העצמי שלו סביב צירו, כך שהוא מפנה לשבתאי תמיד את אותו הצד. הטמפרטורה המוצעת בטיטן היא כ- 200 קלווין. טיטן הוא הירח היחיד שידוע יש לו אטמוספירה עבה, וכן הוא האוביקט היחיד שנמצא עליו חומר נוזלי (אף כי לאחרונה ישנם עדויות למים על מאדים). לחץ האטמוספירה שלו הוא 0.5 בר (פי 1.5 מהלחץ הממוצע ע"פ כדור הארץ). בנוסף טיטן הוא הירח היחיד שניראת עליו מחזוריות של עונות שנה. טיטן מורכב בעיקר ממתאן וחנקן ומתמונות רדאר ניתן ליראות כי לטיטן יש מקווי נוזל גדולים (ימים) של מתאן נוזלי. בנוסף ניראו עדויות לגשם ותעלות נוזל הניקוות לימים. בנוסף ישנן עדויות לתהליכים גאולוגים המתרחשים על טיטן הדומים לאילו שמתרחשים על כדור הארץ.


פני השטח

מפה של הירח טיטן כפי שהוכנה מצילומים מתמונות רדאר של החללית קאסיני - מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב JPL.

לפני השטח של טיטן יש יבשות וימים של מתאן. החללית קאסיני Cassini השתמשה ברדאר על מנת לבחון את פני השטח של טיטן. היא מצאה הן תואים חלקים והן תואים "מחוספסים". בנוסף ניראו עדויות להתפרציות הרי געד מש שמרמז שהנוזלים בטיטן מעורבבים באמוניה. בנוסף יש עדויות (הן תמונות והן עדויות מהרדאר) לדיונות על פני טיטן. ניראה כי ישנם גם משטחים "מפוספסים" המשתרעים לאורך כמה קילומטרים. ניראה כי מקורם הוא בחלקיקים הנישאו עם רוח עזה. כי שניתן ליראות בתמונת הרדאר משמאל, רוב פני השטח של טיטן הם חלקים.

מהתמונה משמאל ניתן לאפיין כי לטיטן יש איזורים כהים ובהירים. איזור בהיר ככגון קסאנאדו (Xanadu ) אשר גולו כגודל יבשת אוסטרליה. לאורכו ולרוחבו חוצים איזורים קצת יותר כהים אשר אופינו להיות דומים מבחינה טופולוגית לרכסים ועמקים. איזורים אילו מרמזים על פעילות טקטונית על פני טיטן ועל כן קסאנאדו הוא איזור שמבחינה גאולוגית הוא צעיר. יתכן גם כי איזורים הכהיים הללו מלאים בנוזל.

גשם ואגמים בטיטן

לאחר התצפיות על טיטן ע"י ויגאר ( Voyager ) 1 ו-2 הדעה הרווחת בקהילה היתה כי האיזורים הכהים על פני השטח של טיטן הוא נוזל מתאן(methane ) - או אתאן ( ethane ) -.

אטמופירה

מפה של הירח טיטן כפי שהוכנה מצילומים שנלקחו ע"י החללית גלילאו של מנהלת החלל והתעופה של ארה"ב.


היסטוריה

ראו גם


הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית

מחברים


מדר נאוז