הבדלים בין גרסאות בדף "טלסקופ - מדריך כללי לחובב"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(דף חדש: הטלסקופ – מדריך כללי לחובב (The Telescope – A Beginner Guide) מאת: אסף ברוולד בכתבה זו אנסה לתת סקירה בסיסית של טלס...)
 
שורה 1: שורה 1:
 
 
הטלסקופ – מדריך כללי לחובב (The Telescope – A Beginner Guide)
 
הטלסקופ – מדריך כללי לחובב (The Telescope – A Beginner Guide)
  
שורה 57: שורה 56:
  
 
במרבית הטלסקופים הקטנים מחובר אל ראש החצובה הכן (Mount ) אך ייתכן ויש צורך להרכיבו בנפרד.
 
במרבית הטלסקופים הקטנים מחובר אל ראש החצובה הכן (Mount ) אך ייתכן ויש צורך להרכיבו בנפרד.
 +
 +
 +
[[תמונה:Telescope_Tripod_Low.jpg|שמאל|250px|ממוזער|שרשרת התפרקות של פרוטון באטמוספירה]]

גרסה מ־20:34, 6 בינואר 2009

הטלסקופ – מדריך כללי לחובב (The Telescope – A Beginner Guide)

מאת: אסף ברוולד

בכתבה זו אנסה לתת סקירה בסיסית של טלסקופי חובבים שונים מטרתי כאן היא לאפשר לחובב הסקרן להתחיל בשימוש בטלסקופ שלו גם אם אין באפשרותו להצטרף לתצפית בה יוכל לפגוש חובבים מנוסים אשר יוכלו לסייע לו בצעדיו הראשונים.

לא מעט נתקלתי בשאלה בסגנון: מצאתי בבוידעם טלסקופ ישן / קנו לי טלסקופ במתנה. חוברת הוראות אין. האם אוכל לצפות בו על הכוכבים? איך מכוונים? מאיפה צופים?איך מתחילים? מה עושים?!?!

מאחר וקיים מבחר רב מאד של טלסקופים והחובב הסקרן ובר המזל ש"גילה" את הטלסקופ אינו בהכרח בקיא בסוגי הטלסקופים השונים, ניסיתי בכתבה זו להביא מעין מדריך "אוניברסלי" שבו יהיה לפחות סיכוי סביר למצוא תאימות בין הנאמר כאן לבין הטלסקופ המדובר.

מאחר וכנראה בקרב הטלסקופים הנרכשים כמתנות יש רוב מוחץ לטלסקופים שוברי-אור (המבוססים על עדשות ולא מראות), ביססתי את הנאמר כאן על סוג זה.

תיאום ציפיות לפני הכל:

טלסקופים הנמכרים בחנויות צעצועים, חנויות לציוד טיולים וכיוב' הינם ברובם המוחלט טלסקופים אשר אינם מתאימים לשימוש אסטרונומי רציני. טלסקופים כאלה יכולים לשמש לתצפיות-נוף מהנות אך איכותם האופטית (קרי, השלמות של העדשות ו/או המראות המשמשות בהם לצורך ניתוב האור) אינה מסוגלת לרוב להתמודד עם הדרישות התובעניות הקיימות בתצפית אל עצמי-השמיים.

טלסקופ "צעצוע" (עם כל הכבוד...ויש כבוד) יוכל כנראה לשמש לתצפית בסיסית על הירח או עצמי שמיים "פשוטים" אך אין לצפות לגדולות ונצורות מהמראות שיפיק. לכן, אל לו לחובב האסטרונומיה הטרי המשתמש בו להתאכזב ולזנוח את התחביב אלא להיפך : רצוי לראות בטלסקופ כזה כמתאבן שרק "יחמם" לקראת רכישתו של טלסקופ רציני יותר שמותאם יותר לתצפיות-אסטרונומיות (או, לפחות, לקראת ההצטרפות לתצפיות אסטרונומיות המאורגנות מפעם לפעם ובהן הכל מוזמנים לבוא ולהציץ בטלסקופים איכותיים שמביאים עימם חובבי אסטרונומיה אחרים).

כללי זהירות ובטיחות:

· זהירות עם רכיבים אופטיים

הטלסקופ, מעצם היותו מכשיר אופטי, מכיל רכיבים אופטיים (עדשות, מראות וכיוב').

רכיבים אלה הינם עדינים ביותר ורגישים מאד למגע ואסור בשום אופן לגעת בהם!

במרבית המקרים נגיעה בפניו של משטח אופטי תשאיר כתם שומן בצורת טביעת האצבע שנגעה בו. כתם כזה יפריע מאד לתצפית.

מאידך, אל לנו לנסות ולנקות משטח אופטי בטרם למדנו כיצד לעשות זאת! זאת מאחר וניקוי שלא-כהלכה יביא ליותר נזק מתועלת.

חשוב מאד לשמור את הטלסקופ במקום נקי, קריר ויבש. יש לכסות אותו כל זמן שאינו בשימוש (ראה גם מאמר בנושא ניקוי המרכיבים האופטיים של טלסקופ).

בכל מקרה אני ממליץ בחום לכל בעל טלסקופ הסבור כי המכשיר שלו מצריך ניקוי לפנות לבעלי טלסקופים מנוסים בנושא כדי לקבל מידע ספציפי בנוגע לדרך המומלצת לניקוי הטלסקופ שלו.

· שמש!

אזהרה! צפייה בשמש הינה מסוכנת ביותר! צפייה דרך מכשיר אופטי כגון טלסקופ או משקפת תגרום לנזק חמור ובלתי הפיך לצופה – עד כדי עיוורון תמידי! בנוסף עלול להיגרם נזק לטלסקופ עצמו (ראה גם: כללי בטיחות בתצפית שמש).

חלקי הטלסקופ

הוצאנו את הטלסקופ מהקופסא, ניערנו קצת את קורי העכביש. אז , כמאמר הגששים : "מה היה לנו כאן?"

חצובה (Tripod) - החצובה היא המתקן עליו מורכב הטלסקופ שלנו. רובן המכריע של חצובות טלסקופים פשוטים הן תלת-רגליות ובהן אפשר לכוון את גובהה של כל אחת מהרגליים כדי להביא את הטלסקופ לגובה נוח לשימוש וכן כדי להתקין את הטלסקופ כך שיעמוד יציב וישר ולא ינטה ליפול לאחד הצדדים.

כל אחת מהרגליים מורכבת, לרוב , בשיטה "טלסקופית" : שני מוטות המקובעים זה לזה, כאשר ברווח שביניהם מחליק מוט נוסף אשר הוא זה שנוגע ברצפה. את קצה הרגלית אפשר לנעול ע"י בורג המצוי בקצה שני המוטות האחרים, בחצובות מסויימות ממלא את תפקיד הבורג תפס קפיצי.

לפני הרכבת הטלסקופ מומלץ להציץ בחצובה ולהכיר את האופן בו ניתן לכוון את גובהה וכן לקבל מושג עד לאיזה גובה אפשר ורצוי לפתוח את הרגליות.

משיקולים של יציבות הטלסקופ, מומלץ להרכיב את הטלסקופ נמוך ככל הניתן. טלסקופ המורכב גבוה חשוף יותר להשפעת רוח מרעידה וגם יציבותו פוחתת היות ומרכז הכובד שלו גבוה יותר.

במידת האפשר רצוי לכוון את גובה החצובה כך שתתפשר צפייה בישיבה או בעמידה זקופה. התבוננות בעינית במצב שפוף אינה נוחה, מעייפת וכתוצאה מכך פחות מהנה.

בערך באמצע הגובה של החצובה ישנו משטח המתחבר לכל אחת מרגלי החצובה. מטרתו של המשטח להחזיק את הרגליים ולמנוע מהן מלזוז (פנימה או החוצה) וכך לשמור על יציבות החצובה.

ייתכן שבמשטח זה ישנם חורים עגולים. מטרת אלה לרוב הינה לתפקד כ"מגש-עיניות" – מקום בו ניתן להניח בצורה בטוחה עיניות שאינן בשימוש אך ברצוננו לשמור זמינות למקרה הצורך (על העיניות – בהמשך)

במרבית הטלסקופים הקטנים מחובר אל ראש החצובה הכן (Mount ) אך ייתכן ויש צורך להרכיבו בנפרד.


שרשרת התפרקות של פרוטון באטמוספירה