כוכב הבזק

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־07:58, 5 באפריל 2010 מאת Eran (שיחה | תרומות) (ביטל את ההגנה על כוכב הבזק)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כוכב הבזק או כוכב מתפרץ (באנגלית: Flare Star) או כוכב מסוג UV לוויתן (באנגלית: UV Cet star) הוא סוג של כוכב משתנה שמאופיין ב"התפרצוית" תכופות דמויות אבוקות שמש.

ההתפרצויות אלה שכיחות בעיקר בכוכבים בעלי שכבת הסעה חיצונית כגון כוכבי סדרה ראשית מסוג ספקטרלי מאוחר (כגון ננסים אדומים וחומים), בעלי שדות מגנטים חזקים במיוחד. לכוכבים הפעילים ביותר במחלקה זו שדות מגנטים באטמוספרה בעוצמה של אלפי גאוס.

שדות מגנטים חזקים בד"כ קשורים למהירות סיבוב הכוכב סביב צירו, כאשר הכוכבים המהירים ביותר הם הפעילים ביותר מגנטית. מאחר וכוכבים מאבדים את התנע הזוויתי שלהם באמצעות בלימה מגנטית, כוכבים צעירים הם לרוב מהירים ופעילים יותר. מנגנון שעשוי לגרום לכוכב להאיץ את מהירות הסיבוב שלו במהלך חייו הוא ספיחת תנע זוויתי מבן זוג במערכת של כוכב כפול. לכן התפרצויות אלה נפוצות גם בסוגים מסוימים של כוכבים כפולים כגון כפולי אלגול, RS CVn, FK Com ועוד.

דוגמאות לכוכבי הבזק פעילים במיוחד הם: UV בקבוצת הכוכבים לוויתן ו-EV בקבוצת הכוכבים לטאה. ההתפרצויות הגדולות ביותר שתועדו היו בעלות אמפליטודה של 5 דרגות בהירותפילטר U), כלומר גידול של פי 100 בעוצמת האור בתחום זה של הספקטרום בלבד.

הסבר פיזיקלי

המודל הבסיסי המסביר התפרצויות על גבי השמש וכן בכוכבי הבזק הינו חיבור וסידור מחדש של קווי השדה המגנטי (באנגלית: Magnetic Lines Reconnection) - כאשר קוי השדה המגנטי מסתדרים מחדש כתוצאה מאי-יציבות אזי השדה המגנטי המשתנה גורם להאצת אלקטרונים הפוגעים באטמוספרה של הכוכב וגורמים לפליטת קרינת עצר בתחום קרינת הרנטגן, הגברת קרינת הרצף בתחום האור הנראה והגברת עוצמת קווי הפליטה בכרומוספרה של הכוכב.

תכונות של התפרצויות

בעת ההתפרצות מוגברת עוצמת קרינת הרצף בספקטרום של הכוכב וכן קוים ספקטרליים מסוימים (כגון קווי סדרת בלמר) מופיעים כקוי פליטה חזקים ורחבים. במקרים רבים ההתפרצויות מלוות בפליטה משמעותית של קרינת רנטגן ורדיו. בד"כ האנרגיה שנפלטת בעת התפרצות בקרינת רנטגן שווה בערך לאנרגיה שנפלטת בתחום הנראה, אך גדולה הרבה יותר מהאנרגיה בתחום הרדיו.

בתחום האור הנראה התפרצויות של כוכבי הבזק הן כחולות מאד. בעוד אמפליטודת ההתפרצויות עשויה להגיע לכ-5 דרגות בהירות בפילטר U, היא בד"כ לא עולה על כמה עשיריות דרגת בהירות בפילטר I. אם כי בשנים האחרונות התגלו גם התפרצויות בעוצמה של כ 4 דרגות בהירות בפילטר R.

שכיחות ההתפרצויות כתלות בעוצמה עוקבת אחר חוק חזקה עם אינדקס של בין 0.4 ל-1.4, כאשר אינדקס החזקה משתנה מכוכב לכוכב.

פעילות כתלות בסוג הספקטרלי ובגיל

אחד האומדנים הפשוטים ביותר לפעילות של ננס אדום הינו עוצמת קוי (הפליטה) סדרת בלמר, על פי אומדן זה נראה כי כ-5% מהכוכבים מסוג ספקטרלי M0 הינם פעילים. הסיכוי לפעילות עולה לכדי 50% בסביבות סוג ספקטרלי M5 ולכ-90% במקרה של כוכבים שסוגם הספקטרלי מאוחר מ-M7.

ההסבר לכך הוא שכוכבים מסוג ספקטרלי מוקדם יותר מאבדים את התנע הזוויתי שלהם מהר יותר ועל כן מבלים פחות זמן כפעילים. בעוד שכוכבים מסוג M0 פעילים במשך כמיליארד שנה, כוכבים מסוג ספקטרלי M7 ממשיכים להיות פעילים לאורך פרקי זמן של כ-8 מיליארד שנה.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק