כוכב ניוטרונים

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כוכב ניוטרונים (באנגלית: Neutron star) (לעיתים כותבים נויטרונים) הוא תוצאה אחת מתוך כמה אפשריות של מות של כוכב בעיקבות סופרנובה.

כוכב ניוטרונים הם גופים שצפיפותם גבוהה מאד (כ 10^{15} גרם לסמ"ק) ומסתם (לפחות ברוב המקרים שנצפו) היא בין 1.4 ל- 2.1 מסות שמש (ראו גם מסת צ'נדראסקר). גודלו של כוכב ניוטרונים הינו כ- 10 עד 20 ק"מ (בערך 30,000 עד 70,000 פעמים יותר קטן מהשמש). כלומר צפיפות טיפוסית של כוכב ניוטרונים היא בין 8\times 10 ^{13} ל- 2\times 10^{15} גרם לסנטימטר מעוקב. צפיפות זו דומה לצפיפות של גרעין האטום. בצפיפויות אלו מתמזגים האלקטרונים וה[פרוטון|פרוטונים]] לנויטרונים וליבתו של הכוכב עשירה מאד בנויטרונים (מכאו שמם של כוכבים אלו). כוכב ניוטרונים נוצר בעת קריסת הליבה של (חלק) מהכוכבים הכבדים שמסתם ההתחלתית גדולה מכ-8 מסות שמש, אך יתכן וקימים ערוצים נוספים שיכולים ליצור כוכבי נויטרונים. כתוצאה מחוק שימור התנע הזוותי מהירות סיבובו סביב צירו גבוה מאד. כמו כן השדה המגנטי האופייני של כוכב ניוטרונים בעת היווצרותו הינו כ - 10^{12} גאוס (אך קיימים מקרים שבהם השדה חזק אף יותר, אפילו 10^{15} גאוס).

הווצרות

השלב האחרון בבעירה תרמו-גרענית בכוכב (ראו: ראקציות תרמו-גרעיניות), הוא בערה גרענית של סיליקון לברזל. התהליכים התרמו-גרעיניים הם אלו המספקים את הלחץ הדרוש למנוע מכוח הכבידה לכווץ את הכוכב. מאחר ואנרגיית הקשר של גרעין הברזל היא הגדולה ביותר מכל הגרעינים בטבע, לאחר שכל ליבת הכוכב הפכה לברזל הכוכב לא יכול להפיק יותר אנרגיה מתהליכים תרמו-גרעיניים וליבתו קורסת. קריסת הליבה של הכוכב עשויה להיות מלווה בהתפוצצות של הכוכב (ראו: סופרנובה)...

צריך לערוך (ע.א.)

כלומר במרכז של כוכב מאסיבי נוצר גרעין ברזל במרכז. בכוכבים מסיבים יותר ממסת צ'נדראסקר הלחץ והטמפרטורה בגרעין הולכים וגדלים עד שלברזל יש עדיפות אנרגטית להפוך לשלושה עשר אטומי הליום. תהליך זה צורך אנרגיה, על כן הטמפרטורה במרכז יורדת במהירות גדולה, ועל כן שווי המשקל של הכוכב מופר ומתרחשת "קריסה גרווטציונית". בקריסה זו הגרעין הופך להיות יותר קומפקטי, כלומר הוא מתכווץ במהירות יותר גדולה מזמן תגובת מעטפת הגז. כלומר גרען נפרד מהמעטפת, שמתכווצת לאט יותר. הגרעין מתכווץ במהירות עד שהוא מגיע למצב של שיווי משקל ברדיוס של כוכב ניוטרונים הנתמך ע"י לחץ הנקרא לחץ מנוון של ניוטרונים (ראה הסבר בהמשך). הגעה זו לשווי משקל מתבצעת ע"י התכווצות לרדיוס קטן יותר מהרדיוס המתאים והתנפחות למעבר עד למצב של שווי משקל. כאשר המעטפת מתכווצת לבסוף לרדיוס של הגרעין, נוצר גל הלם אשר "מעיף" את המעטפת החוצה. תהליך זה נקרא סופרנובה.

בתהליך שתואר לעיל נוצרו ניוטרונים. כאשר האנרגיה היא בסביבת MeV לאלקטרונים משתלם אנרגטית לבצע אינטראקציה עם פרוטונים ולהפוך להיות ניוטרונים. תהליך זה נקרא דעיכת בטא, המתאר אינטראקציה אלקטרו-חלשה. כך שכוכב ניוטרונים מורכב בעיקר מניוטרונים אבל גם מאלקטרונים. הניוטרונים, אשר זמן החיים שלהם במצב חופשי הוא כ-12 דקות, נשארים יציבים ע"י לחץ תרמי. הניונטרונים בכוכב נמצאים בלחץ מנוון, המתאר מצב בו ניתן להתיחס לניוטרונים כ"נוזל" חלקיקי (פרמיוני) שבו האנרגיה של כל חלקיקי מוגדרת, ואנרגית החלקיקים מתפלגת לפי עקרון האיסור של פאולי. חוק זה הינו חוק קוואנטי (ראה גם לחץ ניוון של אלקטרונים בננס לבן).

בזמן הווצרות כוכב הניוטרונים השדה המגנטי של הכוכב "נכלא" על הכוכב. אם השדה המגנטי גדול מספיק נוצר פולסר.

ישנן תאוריות הגורסות שאם הכוכב היה מאסיבי מספיק כך שהצפיפות הסופית תעלה מעל ל- 2\times 10^{15} גרם לסנטימטר מעוקב נקבל כוכב קווארקים.

מבנה

היסטוריה

  • בשנת 1932 סר גיימס צ'דוויק ( Sir Jamse Chadwick ) גילה את הניוטרון כחלקיק אלמנטרי וזכה בשנת 1935 בפרס נובל על כך. מאוחר יותר התגלה שניוטרון הוא לא חלקיק אלמנטרי אלה מורכב משלושה קוורקים, שהם חלקיקים אלמנטים.
  • בשנת 1933 וולטר בדא' (Walter Baade ) ופריץ צוויקי (Fritz Zwicky ) הציעו את קיומו התיאורתי של כוכב ניוטרונים. הם הציעו שכוכב ניוטרונים הוא תוצר של התפוצצות סופרנובה.
  • בשנת 1967 ג'סולין בל (Jocelyn Bell ) והמנחה שלה בזמנו אנטוני הייויש (Antony Hewish ) גילו את פולסה הרדיו הראשון (ראה פולסר). גילו זה הביא, מאוחר יותר, להסבר כי מדובר בכוכב ניוטרונים מסתובב.
ראו גם

1) פולסר

2) ככוב קווארקים

3) ננס לבן

4) סופר נובה

5) כוכב

6) מסת צ'נדראסקר

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית

מחברים ראשיים של המאמר


סמדר נאוז