מאדים

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
SolarSystem1.jpg
מאדים
Mars.jpg
מאדים.
מידע כללי
סוג עצם: כוכב לכת
מיקום: מסלול סביב השמש
מאפיינים מסלוליים
רדיוס מסלול: 1,433,449,370 ק"מ
רדיוס מסלול: 9.582 י"א AU
אפהליון: 1,513,325,783 ק"מ
(10.116 י"א AU)
פריהליון: 1,353,572,956 ק"מ
(9.048 י"א AU)
אקסצנטריות: 0.05572
זמן הקפה: 29.66 שנים, 10,832 ימים
נטיית מסלול: 2.485°
מאפיינים פיזיים
בהירות: 0.5±0.7 מגניטוד
רדיוס בקו המשווה: 60,268±4 ק"מ
צפיפות ממוצעת: 1.638 גרם/סמ"ק
אלבדו: 0.47


בעריכה

כוכב הלכת הרביעי במרחקו מהשמש. מאדים הינו כוכב לכת ארצי (סלעי) והוא השביעי בגודלו ובמסתו במערכת השמש. פני השטח האדומים של כוכב הלכת נראים גם לצופה מכדור-הארץ ונתנו לכוכב הלכת את שמו העברי, כמו את שמו הלטיני, מארס (Mars), על-שם אל המלחמה הרומאי. מבנה, אטמוספרה, ירחים, מחקר.

הרכב ומבנה

חומצות ברזל, קרח יבש בקטבים, קרח מים

הלחץ האטמוספרי והטמפרטורה על המאדים קרובים לנקודה המשולשת של המים. בנקודה זו יכולים המים להתקיים בשלושת מצבי הצבירה (גז, נוזל ומוצק), יתכן ועובדה זו קשורה לתהליך היזון חוזר (פידבק) המתרחש באטמוספרה של מאדים. מסיבה זו, למים יהיה קשה להתקיים בפאזה הנוזלית על פני מאדים, אך יתכן, ויש לכך עדויות מסוימות, כי הם יכולים להתקיים במרבצים מתחת לפני השטח.


אטמוספרה

למאדים אטמוספרה דלילה למדי והלחץ האטמוספרי בה הינו כמאית מזה השורר על כדור הארץ (בין 7 ל 11 מיליבר). הטמפרטורה על פני מאדים, כפי שנמדדה במהלך משימות שונות נעה בין -140 מעלות צלסיוס לבין +20 מעלות צלסיוס. הטמפרטורה הממוצעת הינה בסביבות ה -63 מעלות צלסיוס.


פני השטח

אולימפוס מונס

ואליס מארינריס

מעיינות במדרונות???

ערוצים יבשים

סיבוב עצמי ונקיפה

ירחי מאדים

למאדים שני ירחים קטנים, הקרויים פובוס (Phobos) ודיימוס (Deimos) שהתגלו על ידי הל (Hall) בשנת 1877. לשני הירחים צורה לא סימטרית (ראה תמונה) והם למעשה אסטרואידים שנלכדו במסלול סביב מאדים.

פובוס ודיימוס

ירחי מאדים בסדר מרחקם ממאדים
שם רדיוס ממוצע (ק"מ) צפיפות (גרם לסמ"ק) בהירות ממוצעת בניגוד חצי ציר ארוך של המסלול (ק"מ) אקסצנטריות נטיית המסלול (מעלות) זמן מחזור (ימים) מגלה ושנת גילוי
פובוס
דיימוס

מחקר של מאדים

היסטוריה

חלליות מחקר

וייקינג, אורביטרס, רכבי שטח. תוכניות למסע מאויש למאדים.

חיים על המאדים

תצפית במאדים

ניתן להבחין בכוכב הלכת מאדים בשמי הלילה ככוכב בהיר בצבע אדמדם. ניתן לאתרו באמצעות טבלאות האפימרידים (ראה גם: אפימרידים של כוכבי הלכת), שם ניתן למצוא את הקורדינטות שלו ואת קבוצת הכוכבים שבה הוא נמצא עד שנת 2020. מפות כוכבים ניתן למצוא באתר המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.

תנועתו של מאדים על פני כיפת השמיים - התמונה מדגימה תנועה אחורית על פני כיפת השמיים של כוכב הלכת מאדים. התמונה הנ"ל הינה הרכבה של מספר תמונות שצולמו כל מספר ימים. הכוכבים ברקע נראים עומדים במקומם בעוד כוכב הלכת מאדים (הנקודות הכתומות הגדולות) וכוכב הלכת אורנוס (רצף הנקודות הקטנות מעל מאדים) נעים על רקע הכוכבים הרחוקים. בתמונה, נראה מאדים זז "קדימה", "אחורה" ו"קדימה". התמונה צולמה ע"י Tunc Tezel ומופיעה פה ברשותו (ראה גם: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap031216.html).


ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

· משימת ספיריט ואופרטיוניטי למאדים: http://marsrovers.jpl.nasa.gov/home/

· משימת ויקינג למאדים: http://www.nasm.si.edu/research/ceps/etp/mars/viking.html

· משימת ןיקינג למאדים (מידע ותמונות): http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/viking.html


ספרות מקצועית

מחברים


דוד פולישוק, ערן אופק