מהירות האור

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־03:51, 23 בנובמבר 2009 מאת Eran (שיחה | תרומות) (דף חדש: מהירות הקרינה האלקטרומגנטית בריק (ואקום) קרויה '''מהירות האור בריק''' (באנגלית '''Speed of Light'''), והיא מהווה ...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


מהירות הקרינה האלקטרומגנטית בריק (ואקום) קרויה מהירות האור בריק (באנגלית Speed of Light), והיא מהווה חסם עליון על כל המהירויות היחסיות בטבע. כלומר זו היא המהירות הגבוה ביותר הידועה לנו שבה ניתן להעביר גופים חומריים או אינפורמציה.

מהירות האור בריק היא קבוע פיזקלי שמציין את המהירות שבה מתקדמת קרינה אלקטרומגנטית. מהירות האור של גל אלקטרומגנטי איננה תלויה (ככל הנראה) בתדירות הגל. ערכה של מהירות האור מוגדר כ c=299,792,458 מטר לשניה. יש לציין כ ערכו של קבוע זה הינו הגדרה (ולא מדידה). למעשה מדידה מדויקת יותר של מהירות האור מגדירה את יחידת המרחק מטר טוב יותר (להגדרת השנייה ראו מאמר מורחב בנושא: מערכות זמן). במילים אחרות המטר מוגדר כמרחק שהאור עובר בריק ב 1 חלקי 299,792,458 שניות SI.

הרעיון שמהירות האור הינה המהירות הגבוהה ביותר של עצמים בטבע עומד בבסיסה של תורת היחסות הפרטית.

מהירות האור בריק קשורה לפראמביליות של הריק, μ0 ולפרמטטיביות של הריק ε0 ע"י הקשר:

\epsilon_{0}=\,\frac{1}{\mu_{0} c^{2}}


מהירות האור בחומר נמוכה יותר מאשר מהירות האור בריק. היחס בין מהירות האור בריק למהירות האור בחומר נקרא מקדם השבירה של החומר. כמו כן בנוכחות שדות כבידה חזקים מהירות האור נמוכה יותר (ראו גם: עידוש כבידתי).