הבדלים בין גרסאות בדף "מפת שמיים חודשית"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(סימון עצמים במפות השמיים החודשיות)
שורה 53: שורה 53:
 
* [[ערפילית|ערפיליות]], צבירים ו[[גלקסיה|גלקסיות]] – מסומנים על גבי מפות שמיים עצמים ערפילים ([[צביר כוכבים פתוח|צבירי כוכבים פתוחים]], [[צביר כוכבים כדורי|צביר כוכבים סגורים]], ערפיליות, [[ערפילית פלנטרית|ערפיליות פלנטריות]], [[ערפילית כהה|ערפיליות כהות]] וגלקסיות). מקרא הסימונים מופיעים בצד שמאל בתחתית המפה.
 
* [[ערפילית|ערפיליות]], צבירים ו[[גלקסיה|גלקסיות]] – מסומנים על גבי מפות שמיים עצמים ערפילים ([[צביר כוכבים פתוח|צבירי כוכבים פתוחים]], [[צביר כוכבים כדורי|צביר כוכבים סגורים]], ערפיליות, [[ערפילית פלנטרית|ערפיליות פלנטריות]], [[ערפילית כהה|ערפיליות כהות]] וגלקסיות). מקרא הסימונים מופיעים בצד שמאל בתחתית המפה.
 
* [[קבוצות כוכבים]] – במפות הקוים המחברים את הכוכבים העיקריים של הקבוצה ויוצרים את צורתה בשמיים – בד"כ אין קשר פיזקלי בין הכוכבים בקבוצות והקווים נועדו להקל על העין לזהות את התבניות של קבוצות הכוכבים.
 
* [[קבוצות כוכבים]] – במפות הקוים המחברים את הכוכבים העיקריים של הקבוצה ויוצרים את צורתה בשמיים – בד"כ אין קשר פיזקלי בין הכוכבים בקבוצות והקווים נועדו להקל על העין לזהות את התבניות של קבוצות הכוכבים.
 +
* [[כוכב לכת|כוכבי הלכת]] אינם מסומנים על מפות אלו. מפות ועליהן מסומן מיקום כוכבי הלכת ניתן למצוא בקטגורית החדשות באסטרופדיה.
  
 
==הוראות שימוש בדף המפות החודשיות לכל אתר וזמן==
 
==הוראות שימוש בדף המפות החודשיות לכל אתר וזמן==

גרסה מ־19:30, 23 באפריל 2010

מפת שמיים חודשית (באנגלית: Monthly Sky Maps) הינה מפת כוכבים המציגה את כל השמיים הניתנים לצפייה מנקודה מסוימת על כדור הארץ, בזמן מסוים.

מפת שמיים חודשית מראה תמיד את חציה של כיפת השמיים הנמצא מעל האופק. מראה הכוכבים בשמיים משתנה במהלך הלילה כתוצאה מסיבוב כדור הארץ סביב צירו (ראו גם: יממה כוכבית ויממה שמשית), ומשתנה במהלך השנה כתוצאה מסיבוב הארץ סביב השמש (ראו גם: עונות השנה על כדור הארץ). הפלניספרה (מפת שמיים מסתובבת) היא מעין סוג של מפת שמיים חודשית. היתרון של מפות שמיים חודשיות על פני הפלניספרה הוא שהם מציגות את השמיים בצורה לא מעוותת.

ניתן לחולל מפות שמיים חודשיות, המתאימות לכל אתר על כדור הארץ בכל זמן או שעה באמצעות דף מפות השמיים החודשיות באתר המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א. בערך הורחב בנושא מפת כוכבים מסתובבת ניתן למצוא מפת שמיים מסתובבת להרכבה עצמית.

בהמשך דף זה ניתן למצוא 6 מפות שמיים חודשיות המתאימות עבור צופה מישראל – מפות אלו הינן "רב שנתיות" ואינן כוללות את מיקום כוכבי הלכת בשמיים. מפות הכוללות את כוכבי הלכת מופיעות לעיתים בקטגורית החדשות באסטרופדיה.


מפות שמיים חודשיות עבור צופה מישראל

שש המפות הבאות מראות את שמי הלילה עבור צופה ממרכז ישראל (קו אורך 35, קו רוחב 32). הזמנים (בסביבות שעות הערב) שלהם מתאימות המפות מופיעות על גבי המפות בצד ימין. ראו הוראות שימוש בסעיף הבא.

המפות אינן כוללות אצ מיקום כוכבי הלכת. מפות הכוללות את מיקום כוכבי הלכת מופיעות מדי פעם בקטגורית החדשות באסטרופדיה. סימון העצמים על גבי המפות מוסבר בהמשך.

ע"י לחיצה על כל אחת מהמפות הבאות ניתן לקבל גרסה של המפה בהפרדה גבוהה אותה ניתן להדפיס. המפות ניתנות להורדה והדפסה (בכל כמות, לחלוקה ללא תשלום, ללא צורך בקבלת רשות). אין לעשות במפות שימוש מסחרי או/ו לגבות עבורן כסף בצורה ישירה או עקיפה.

מפות שמיים חודשיות (רב שנתיות) עבור צופה מישראל
מפת שמיים רב שנתית עבור צופה מישראל לחודשים ינואר-פברואר.
מפת שמיים רב שנתית עבור צופה מישראל לחודשים מרץ-אפריל.
מפת שמיים רב שנתית עבור צופה מישראל לחודשים מאי-יוני.
מפת שמיים רב שנתית עבור צופה מישראל לחודשים יולי-אוגוסט.
מפת שמיים רב שנתית עבור צופה מישראל לחודשים ספטמבר-אוקטובר.
מפת שמיים רב שנתית עבור צופה מישראל לחודשים נובמבר-דצמבר.

שימוש במפות שמיים חודשיות

כתוצאה מסיבוב כדור הארץ סביב צירו הכוכבים זורחים, נראים כנעים על פני כיפת השמיים ושוקעים. כדור הארץ משלים הקפה סביב צירו אחת ל 23 שעות ו-56 דקות (ראו יממה כוכבית). כתוצאה מסיבוב הארץ סביב השמש, לאחר שכדור הארץ משלים סיבוב אחד סביב צירו וחלפו להם 23 שעות ו-56 דקות, השמש עדין לא חוזרת לאותה הנקודה בשמיים ורק לאחר 4 דקות נוספות (בממוצע), חוזרת השמש לאותה הנקודה (ראו יממה שמשית). השעון שאנו עושים בו שימוש הינו שעון המבוסס על תנועת השמש. על כן לאחר 24 שעות השמש חוזרת בקרוב לאותה הנקודה על פני כיפת השמיים. לעומת זאת כאשר אנו מתבוננים על הכוכבים לאחר 24 שעות, מצבם ישתנה מעט. מדי יום הכוכבים מקדימים את זריחתם (ביחס לשמש, ולשעון שבו אנו משתמשים) ב-3 דקות ו-56 שניות. לאחר שנה (כ-365 יום), יחזור כדור הארץ למצבו "ההתחלתי".

כאשר אנו מתבוננים בשמיים (או במפת שמיים), בזמן מסוים, אנו נראה אותם במצב זהה לאחר 23 שעות ו-56 דקות. אם נרצה לראות את השמיים באותו המצב לאחר שבוע , נצטרך להקדים את זמן התצפית בכחצי שעה (4 דקות כפול 7 ימים). אם נרצה לראות את השמיים באותו המצב לאחר חודש, יש צורך להקדים את זמם התצפית בכשעתיים (4 דקות כפול 30 יום).

על כן מפת שמיים המתאימה לזמן מסוים (תאריך ושעה) מתאימה גם לתאריכים אחרים אך בשעות שונות. לדוגמא מפת שמיים המתאימה ל-1 בינואר בשעה 23:00, מתאימה גם ל-7 בינואר בשעה 22:30, או ל-15 בינואר בשעה 22:00, או ל-1 בפברואר בשעה 21:00 וכו' (שעתיים כל חודש).


סימון עצמים במפות השמיים החודשיות

  • כוכבים - במפות שמיים מסומנים הכוכבים כעיגולים שגודלם מתכונתי לבהירותם. ככל שכוכב מסומן בעיגול גדול יותר הוא בהיר יותר. בד"כ מאזורים עירונים ניתן להבחין בעין בכוכבים עד דרגת בהירות 2 עד 4, כתלות בזיהום האור. מאזורים חשוכים במיוחד ניתן להבחין בעין בכוכבים עד בהירות 6 עד 7.
  • צבע הכוכבים – במפות מסומנים הכוכבים בצבעים המציינים את הסוג הספקטרלי של הכוכבים (כחול עבור כוכבים חמים ואדום עבור כוכבים קרים). העין האנושית מסוגלת להבחין בצבעם של הכוכבים הבהירים בלבד.
  • שביל החלב – שביל החלב הינו הגלקסיה שבה אנו חיים. ניתן לראות אותה מאזורים עם שמיים חשוכים כפס אור. על גבי מפות כוכבים ובד"כ הוא צבוע בצבע או גוון שונים מיתר השמיים (למשל אפור).
  • ערפיליות, צבירים וגלקסיות – מסומנים על גבי מפות שמיים עצמים ערפילים (צבירי כוכבים פתוחים, צביר כוכבים סגורים, ערפיליות, ערפיליות פלנטריות, ערפיליות כהות וגלקסיות). מקרא הסימונים מופיעים בצד שמאל בתחתית המפה.
  • קבוצות כוכבים – במפות הקוים המחברים את הכוכבים העיקריים של הקבוצה ויוצרים את צורתה בשמיים – בד"כ אין קשר פיזקלי בין הכוכבים בקבוצות והקווים נועדו להקל על העין לזהות את התבניות של קבוצות הכוכבים.
  • כוכבי הלכת אינם מסומנים על מפות אלו. מפות ועליהן מסומן מיקום כוכבי הלכת ניתן למצוא בקטגורית החדשות באסטרופדיה.

הוראות שימוש בדף המפות החודשיות לכל אתר וזמן

מפות שמיים בסיסיות יותר המתאימות לכל זמן ואתר, ניתן לחולל בדף מפות השמיים החודשיות באתר המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.

להלן הוראות בסיסיות להפעלת מחולל מפות זהנ. להכנת מפת שמיים המתאימה לצרכיכם יש לספק את הפרמטרים הבאים:

  • מקום התצפית – ניתן להקליד את הקורדינאטות (קו אורך גאוגרפי מזרחית לגריניץ' וקו רוחב גאוגרפי) או לבחור את אתר התצפית מתוך "רשימת האתרים". במידה ואתם מספקים את קורדינאטות הצופה, מספיק לתת אותם בדיוק של מעלה או כעשירית מעלה.
  • זמן התצפית – יש לספק את תאריך התצפית (יום, חודש ושנה), את השעה (שעות ודקות), ואת "רצועת הזמן" שממנה אנו צופים. מישראל, יש לבחור רת רצועת זמן +2 שעות במצב של שעון חורף או +3 שעות במצב של שעון קיץ.

התוכנה

התוכנה המציירת את מפות השמיים נכתבה בסביבת MATLAB והיא מתחשבת באפקטים רבים המשפיעים על מיקום הכוכבים (שבירת אור באטמוספרה של כדור הארץ, פרסציה ותנועה עצמית).

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


עפר ירון, ערן אופק, קרן שרון