מפת שמיים חודשית

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־21:02, 6 בינואר 2009 מאת Eran (שיחה | תרומות) (דף חדש: מפת שמיים חודשית (Monthly Sky Maps) "מפת שמיים חודשית", הינה מפה המציגה את כל השמיים הניתנים לצפייה מנקודה מסו...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מפת שמיים חודשית (Monthly Sky Maps)

"מפת שמיים חודשית", הינה מפה המציגה את כל השמיים הניתנים לצפייה מנקודה מסוימת על כדור הארץ, בזמן מסוים.

מראה הכוכבים בשמיים משתנה במהלך הלילה כתוצאה מסיבוב הארץ סביב צירו, ומשתנה במהלך השנה כתוצאה מסיבוב הארץ סביב השמש.

ניתן לחולל מפות שמיים חודשיות, הכוללות את מיקום כוכבי הלכת, המתאימות לכל אתר על כדור הארץ בכל זמן או שעה באמצעות דף מפות השמיים החודשיות באתר המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.

בהמשך דף זה ניתן למצוא 12 מפות שמיים חודשיות המתאימות עבור צופה מישראל – מפות אלו הינן "רב שנתיות" ואינן כוללות את מיקום כוכבי הלכת בשמיים.

שימוש במפות שמיים חודשיות

כתוצאה מסיבוב כדור הארץ סביב צירו הכוכבים זורחים, נראים כנעים על פני כיפת השמיים ושוקעים. כדור הארץ משלים הקפה סביב צירו אחת ל 23 שעות ו-56 דקות (ראה יממה כוכבית). כתוצאה מסיבוב הארץ סביב השמש, לאחר שכדור שחלפו להם 23 שעות ו-56 דקות, השמש עדין לא חוזרת לאותה הנקודה בשמיים ורק לאחר 4 דקות נוספות (בממוצע), חוזרת השמש לאותה הנקודה (ראה יממה שמשית). השעון שאנו עושים בו שימוש הינו שעון המבוסס על תנועת השמש (ראה גם מערכות זמן) על כן לאחר 24 שעות, כאשר אנו מתבוננים בשמיים בשנית, מצבם ישתנה מעט ומדי יום הכוכבים מקדימים את זריחתם (ביחס לשמש, ולשעון שבו אנו משתמשים) ב-3 דקות ו-56 שניות. לאחר שנה (כ-365 יום), יחזור כדור הארץ למצבו "ההתחלתי".

כאשר אנו מתבוננים בשמיים (או במפת שמיים), בזמן מסוים, אנו נראה אותם במצב זהה לאחר 23 שעות ו-56 דקות. אם נרצה לראות את השמיים באותו המצב לאחר שבוע , נצטרך להקדים את זמן התצפית בכחצי שעה (4 דקות כפול 7 ימים). אם נרצה לראות את השמיים באותו המצב לאחר חודש, יש צורך להקדים את זמם התצפית בכשעתיים (4 דקות כפול 30 יום).

על כן מפת שמיים המתאימה לזמן מסוים (תאריך ושעה) מתאימה גם לתאריכים אחרים אך בשעות שונות. לדוגמא מפת שמיים המתאימה ל-1 בינואר בשעה 23:00, מתאימה גם ל-7 בינואר בשעה 22:30, או ל-15 בינואר בשעה 22:00, או ל-1 בפברואר בשעה 21:00 וכו' (שעתיים כל חודש).

סימון עצמים במפות שמיים

Ø כוכבים - במפות שמיים מסומנים הכוכבים כעיגולים שגודלם מתכונתי לבהירותם. ככל שכוכב מסומן בעיגול גדול יותר הוא בהיר יותר.

Ø כוכבים משתנים - בד"כ כאשר כוכב מורכב מעיגול מלא המוקף עיגול דק משמעות הדבר הינה שהכוכב הינו כוכב משתנה (כוכב המשנה את עוצמת אורו) ובהירותו הקטנה ביותר והמירבית ניתנות על ידי הגודל הפנימי והחיצוני של העיגולים.

Ø צבע הכוכבים – במפות מסיומות מסומנים הכוכבים בצבעים המציינים את הסוג הספקטרלי של הכוכבים (כחול עבור כוכבים חמים ואדום עבור כוכבים קרים). העין האנושית מסוגלת להבחין בצבעם של הכוכבים הבהירים בלבד.(

Ø שביל החלב – שביל החלב הינו פס אור שניתן להבחין בו משמיים חשוכים (ראה גלקסית שביל החלב) ובד"כ הוא צבוע בצבע או גוון שונים מיתר השמיים.

Ø ערפיליות, צבירים וגלקסיות – לעיתים מסומנים על גבי מפות שמיים עצמים ערפילים (צבירי כוכבים, צביר כוכבים סגורים, ערפיליות, ערפיליות פלנטריות, ערפיליות כהות וגלקסיות). הסימונים מופיעים לרוב בתחתית או צד המפה.

Ø קבוצות כוכבים – לעיתים מסומנים במפות הקוים המחברים את הכוכבים העיקריים של הקבוצה ויוצרים את צורתה בשמיים (ראה קבוצות כוכבים) – בד"כ אין קשר פיזקלי בין הכוכבים בקבוצות והקווים נועדו להקל על העין לזהות את התבניות של קבוצות הכוכבים.


הכנת מפות שמיים חודשיות באמצעות דף מפות השמיים החודשיות

להכנת מפת שמיים המתאימה לצרכיכם יש לספק את הפרמטרים הבאים:

מקום התצפית – ניתן להקליד את הקואורדינטות (קו אורך גאוגרפי מזרחית לגריניץ' וקו רוחב גאוגרפי) או לבחור את אתר התצפית מתוך "רשימת האתרים". במידה ואתם מספקים את קואורדינטות הצופה, מספיק לתת אותם בדיוק של מעלה או כעשירית מעלה.

זמן התצפית – יש לספק את תאריך התצפית (יום, חודש ושנה), את השעה (שעות ודקות), ואת "רצועת הזמן" שממנה אנו צופים. מישראל, יש לבחור רת רצועת זמן +2 שעות במצב של שעון חורף או +3 שעות במצב של שעון קיץ.

בהירות מינמלית – ניתן לבחור את הבהירות המינמלית של כוכבים שיוצגו על גבי המפה. הבהירות המינמלית המומלצת הינה 5. בהירות השמיים המינמילית של הכוכבים שבהם ניתן להבחין בעין בלתי מצוידת תלויה בתנאי הראות ובעיקר בזיהום האור. משמיים חשוכים מחוץ לעיר ניתן להבחין בעין בלתי מצוידת בכוכבים בדרגת בהירות 6 לערך. לעומת זאת, משמיים עירוניים ניתן להבחין בעין בכוכבים עד דרגת בהירות 3 או 4 (במקרה הטוב).

כוכבי לכת – הכלי מאפשר גם להציג את מיקום כוכבי הלכת על גבי מפת השמיים.

סכמת צבעים – ניתן לבחור מספר סכמות צבעים:

צבע - רקע לבן, שביל החלב באפור והכוכבים מסומנים בצבע ע"פ סוגם הספקטרלי.

שחור לבן – רקע לבן כוכבים שחורים.

שחור צבע – רקע שחור, שביל החלב בכחול והכוכבים מסומנים בצבע ע"פ סוגם הספקטרלי.

התוכנה

התוכנה המציירת את מפות השמיים נכתבה בסביבת MATLAB ע"י ערן אופק והיא מתחשבת באפקטים רבים המשפיעים על מיקום הכוכבים (שבירת אור באטמוספרה, פרסציה ותנועה עצמית).

מפות חודשיות רב שנתיות – בעמודים הבאים ניתן למצוא מפות שמיים חודשיות, רב שנתיות, המתאימות עבור צופה מישראל בקו אורך 35 מזרח וקו רוחב 32 צפון. המפות אינן כוללות את מיקום כוכבי הלכת. המפות מראות כוכבים עד בהירות 5, וצבע הכוכבים מייצג את הסוג הספקטרלי של הכוכב. כחול עבור כוכבים מסוג ספקטרלי מוקדם ואדום עבור סוג ספקטרלי מאוחר. על המפות מסומנים קיצורי שמות קבוצות הכוכבים באנגלית (לפרטים ראה קבוצות כוכבים).


לטעון מפות חדשות...