מצפה הכוכבים פאלומר

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־07:49, 24 בפברואר 2010 מאת Eran (שיחה | תרומות) (מיכשור)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טלסקופ הייל שבמצפה הכוכבים בפאלומר, צילום: יאיר הרכבי, מכון וייצמן למדע.

(באנגלית: Palomar Observatory) בבעלות המכון הטכנולוגי של קליפורניה (California Institute of Technology) הממוקם על רכס ההרים פאלומר, בגובה 1607 מטרים מעל פני הים, בקרבת העיר סאן דייגו. במצפה פאלומר מספר טלסקופים, הגדול שבינהם הינו הטלסקופ ע"ש הייל (Hale Telescope) בעל מראה ראשית במפתח של 5.08 מטר (200 אינצ') שהכיפה שלו נראית בתמונה זו.

מיכשור

סרטון של שביט שווסמן-ווכמן 3 נע על רקע הכוכבים כפי שצולם ע"י ערן אופק ובידושי בטכריה ע"י הטלסקופ ע"ש הייל בקוטר 5 מטר.

הטלסקופ ע"ש הייל

(באנגלית: The Hale Telescope) הוא טלסקופ בעל מראה ראשית במפתח של 5.08 מטר (200 אינצ') ראו תמונה של הטלסקופ משמאל.

עם חניכתו של הטלסקופ ב 1949 הוא היה הטלסקופ הגדול ביותר בעולם והמראה הראשית שלו היוותה את שיא הטכנולוגיה ביצירת מראה ממקשת זכוכית אחת. באותה עת הטלסקופ השני בגודלו היה הטלסקופ ע"ש הוקר בהר וילסון (במפתח של 2.5 מטר). שיא זה נשמר ע"י הטלסקופ ע"ש הייל עד שנת 1976. בין תגליותיו של הטלסקופ היה גילוי טבעם של הקוואזרים, גילוי הננס החום הראשון ועוד.

הטלסקופ נקרא ע"ש ג'ורג' הייל (באנגלית: George Ellery Hale) האסטרונום אשר תיכנן את בניותו של הטלסקופ אך לא זכה בימי חייו לראותו בפעולה. למעשה הייל תיכנן שני טלסקופים גדולים נוספים: טלסקופ העדשות במפתח מטר אחד במצפה ירקיס (שיקגו) והטלסקופ במפתח של 2.5 מטר בהר וילסון. בעת בנייתם של כל אחד משלושת הטלסקופים הללו שתיכנן, כל אחד מהם היה הטלסקופ הגדול ביותר על כדור הארץ.

טלסקופ הייל צילום: יאיר הרכבי, מכון וייצמן למדע.

טלסקופ 1.5 מטר

טלסקופ זה נועד בשנת 1970 להוריד מהעומס מטלסקופ ע"ש הייל. באמצעותו התגלה ננס החום הראשון בשנת 1995.

הטלסקופ ע"ש שמואל אושין

(באנגלית Samuel Oschin telescope), הוא טלסקופ השמידט המורכב מעדשה בקוטר 1.2 מטר ( 48 אינצ') ומראה בקוטר 1.8 מטר ( 72 אינצ'). בניתו של טלסקופ זה הושלמה בשנת 1948. באמצעותו התגלו כוכב הלכת הננסי אריס וסדנה (Sedna) הגוף הראשון שהתגלה בעננת אורט הפנימית

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


סמדר נאוז