מרקורי ונגה מככבים בשמי הערב (אפריל 2010)

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המיקום של נגה וכוכב חמה ביחס לאופק עבור צופה מישראל בשעה 19:45 (זמן מקומי). הציר האופקי מציין את זווית האזימוט במעלות כפי שנמדדת מהצפון מזרחה (270 מעלות הינו כיוון מערב ואילו 315 מעלות כיוון צפון-מערב. הציר האופקי מציין גובה זוויתי מעל האופק במעלות. המפה מראה את מיקום כוכבי הלכת מה 31 במרץ ועד ה-15 באפריל 2010.

בלילות אלו, בשעות הערב המוקדמות לאחר שקיעת החמה, ניתן להבחין בכוכבי הלכת נוגה וכוכב חמה. כוכב הלכת נגה ניתן לאיתור בקלות מפאת בהירותו הגדולה. למעשה נגה הינו העצם השמיימי הבהיר ביותר על פני כיפת השמיים אחרי השמש והירח. למעשה בהירותו של נגה כה גדולה עד כי באתרים חשוכים במיוחד ניתן להבחין שהוא גורם לעצמים להטיל צל.

הן כוכב חמה והן נגב מקיפים את השמש במסלולים פנימים לזה של כדור הארץ. על כן עבור צופה מכדור הארץ הם תמיד נמצאים בסמיכות זוויתית לשמש. מרחקו הזוויתי המירבי של נגה מהשמש מגיע עד 47 מעלות ואילו זה של כוכב חמה איננו עולה על 26 מעלות.

מאחר וכוכב חמה איננו בהיר במיוחד ומאחר והוא תמיד נמצא בסמוך לשמש קשה יחסית לראותו. החודש קיימת הזדמנות מיוחד לאתר את כוכב חמה בקלות מאחר והוא ימצא בסמוך לנגה שאותו כאמור ניתן למצוא בנקל.

במפה משמאל מסומן המיקום של נגה וכוכב חמה ביחס לאופק עבור צופה מישראל בשעה 19:45 (זמן מקומי). הציר האופקי מציין את זווית האזימוט במעלות כפי שנמדדת מהצפון מזרחה (270 מעלות הינו כיוון מערב ואילו 315 מעלות כיוון צפון-מערב. הציר האופקי מציין גובה זוויתי מעל האופק במעלות. המפה מראה את מיקום כוכבי הלכת מה 31 במרץ ועד ה-15 באפריל 2010. בעוד נגה מספר תארכים נבחרים מסומנים על המפה. ב 4 באפריל 2010 בשעות הערב הם יהיו בקרבה הזוויתי המזערית בשיעור של כ 3 מעלות.


בהירותו של נגה כה גדולה

נראה ככוכב בהיר במיוחד וניתן לאתרו בקלות


ראו גם


הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק