ספקטרוסקופ פשוט לבנייה עצמית

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־01:50, 21 בנובמבר 2009 מאת Eran (שיחה | תרומות) (דף חדש: '''ספקטרוסקופ פשוט לבנייה עצמית''' - ==הקדמה: אור, צבע והקרינה האלקטרומגנטית== X האור שאנו רואים וכן "גלי ר...)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ספקטרוסקופ פשוט לבנייה עצמית -

הקדמה: אור, צבע והקרינה האלקטרומגנטית

X האור שאנו רואים וכן "גלי רדיו" המשמשים אותנו לשידורי רדיו וטלפון תאי, כמו גם קרינת ה- המשמשת במכשירי הדמיה רפואיים הינם סוגים שונים של אותה התופעה הקרויה "קרינה אלקטרו-מגנטית". הקרינה הנ"ל נישאת ע"י חלקיקים הקרויים פוטונים. חלקיקים אלו יכולים להיפלט ולהיבלע ע"י תהליכים המערבים תגובה עם חלקיקים תת- אטומים טעונים (פרוטונים ואלקטרונים). לפוטונים יש תכונות של גלים המובילות למגוון תופעות מעניינות כגון התאבכות ועקיפה. ההבדל בין פוטונים של קרינות שונות (לדוגמא קרינת רדיו וקרינת אור נראה) הן באנרגיה של הפוטונים, באורך הגל שלהם ובתדירות שלהם. לדוגמא, אורכי הגל האופייניים של קרינת רדיו המשמשת לשידורי רדיו FM הוא כמטר ואילו אורכי הגל של קרינת אור נראה הוא בתחום של 4000 עד 8000 אנגסטרם (אנגסטרם אחד שווה ל 1 חלקי 100 מיליון של הס"מ). בתחום האור הנראה, אורכי הגל הקצרים מאפיינים אור כחול ואילו אורכי הגל הארוכים מאפיינים אור אדום. באמצעות מכשיר הנקרא ספקטרוסקופ, ניתן לשבור את מרכבי האור לצבעים השונים שממנו או מורכב. תופעת ה"קשת בענן" היא דוגמא לשבירה של אור השמש לספקטרום. במקרה זה, טיפות מים שוברות את אור השמש וכתוצאה מכך שפוטונים בעלי אורכי גל שונים נשברים בזוויות שונות, מתקבלת קשת של צבעים. באמצעות הספקטרוסקופ שתרכיבו תוכלו לצפות במנורות מסוגים שונים ולראות את הספקטרום שלהם. למשל תוכלו להבחין שמנורת להט רגילה פולטת אור בכל הצבעים (קרינת רצף), לעומת זאת מנורות נתרן המשמשות לתאורת רחוב ומנורות נאון פולטות קרינה רק באורכי גל מסוימים (קרינת קווים). לג ךרוא)רטמוננ( באיור משמאל ניתן לראות את הספקטרום, עוצמת האור כתלות באורך הגל (צבע), עבור 3 סוגי מנורות: מנורת להט, מנורת נתרן בלחץ גבוה ומנורת כספית (מלמעלה למטה).

שימושים באסטרונומיה

אסטרונומים משתמשים בספקטרוסקופים מדויקים המורכבים על גבי טלסקופים ענקיים על מנת לפרק את אור הכוכבים והגלקסיות וכך ללמוד על טיבן. הספקטרום של גוף שמימי יכול לספר לנו אודותיו עובדות רבות כגון היסודות הכימיים בגוף, הטמפרטורה שלו, המהירות, הלחץ, השדה המגנטי והתהליכים הגורמים לפליטת הקרינה האלקטרו-מגנטית מהעצם השמימי. לדוגמא, באמצעות ספקטרוסקופים מדויקים במיוחד אסטרונומים מחפשים שינויים מחזוריים זעירים במהירות היחסית של כוכבים (ביחס אלינו). שינויים אלו נגרמים בד"כ ע"י כוכבי לכת המקיפים את הכוכב. נכון ליולי 2007 , התגלו באמצעות שיטה זו 237 כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש.


הוראות לבניית הספקטרוסקופ

בתמונה משמאל ניתן למצוא 2 דגמי ספקטרוסקופ לבנייה עצמית (באותו הדף) – הוראות ההרכבה מופיעות על גבי הדף.

הוראות שימוש

  • זהירות: אין להסתכל על השמש! התבוננות בשמש הינה מסוכנת ועלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לעין. 􀀹
  • כוונו את חריץ הספקטרוסקופ כך שהאור מגיע מכיוון החץ המאויר על גביו והתבוננו דרך הפתח. במידה ואתה לא

רואים דבר שנו את כיוון המכשיר עד אשר תבחנו בספקטרום צבעוני של המנורה שעליה בחרתם להסתכל.