הבדלים בין גרסאות בדף "עזרה:דף דוגמא"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מ (Naama העביר את הדף דף דוגמא לשם עזרה:דף דוגמא)
 
(אין הבדלים)

גרסה אחרונה מ־16:08, 13 במרץ 2018

נא לא לערוך דף זה!!!

שלום כותבים ועורכים יקרים. דף זה מיועד ללמד אתכם כיצד לרשום ערך באסטרופדיה-וויקי מבלי להתעסק עם שפת ויקי. כך תוכלו לעשות copy-paste מעריכה. בנוסף תיראו כאן מהו פורמט הכתיבה הכללי בכתיבה באסטרופדיה. נודה לכם את תישמרו עליו. עברו לעריכה על מנת לראות כיצד כתבתי את הדברים. לתהיות ושאלות כלליות ניתן לפנות אלי (סמדר נאוז) באימייל smadar@wise.tau.ac.il או לאסף חורש, ובני טרכטנברוט.

אז בואו נתחיל....

העלאה של דף

ראשית ראו כיצד מגדירים ערך חדש.

כשאתם מעלים דף שימו נא הערה (ראו להלן) שהדף נמצא בהעלאה כך אף אחד (ערן) לא יבצע שינויים בזמן שלקחתם הפסקה. כדי ליצור את ההערה הקפידו שיהיה רווח לפני המילה הראשונה. המשפט יכול להיות:

דף זה נמצא בהעלאה - נא לא לערוך אותו - סמדר

חסימה של הדף

שימו לב כיוון שהאסטורפדיה פתוחה לקהל הרחב, אנו רוצים שערכים שנמצאים בשלבי עריכה יהיו חסומים.

  • לכו להגנה (בטאבים למעלה)
  • סמנו V ליד: Modify actions individually
  • במלבן Read סמנו: משתמשים רשומים בלבד
  • הקליקו על אישור

העלאה של תבניות

כיוון שחלק מהדפים הם בעצם תעודת זהות של כוכב/גלקסיה וכו' קרו שרון הכינה תבניות לשם כך. השתמשו בתבניות. התבניות הקיימות הן: גלקסיה; גוף פלנטרי עבור פלנטות/אסטרואידים/ירחים; מדען; טלסקופ; צביר גלקסיות; כוכב. קראו איך משתמשים בתבניות כאן.

ההתחלה של כל דף

כל פרק מתחיל בהסבר כללי למתעניין ה"לא רציני" ואחר כך נכנסים לפרטים יותר סבוכים ע"י חלוקה לתוכן ענינים. דוגמא לסבר כללי לקוחה מדף קרניים קוסמיות:

"קרניים קוסמיות (באנגלית: Cosmic Rays) הם חלקיקים אנרגטים (שאינם פוטונים, כלומר לא קרינה אלקטרומגנטית) שנוצרים מחוץ לכדור הארץ. חלקיקים אלו עשויים להתנגש עם מולקולות האוויר באטמוספירה של כדור הארץ וכן בחומר הבין כוכבי. כ 90% מחלקיקי הקרינה הקוסמית הם פרוטונים, כ- 9% מהם גרעני הליום הנקראים גם חלקיקי אלפא, המורכבים משני פרוטונים ושני ניוטרונים, וכ 1% מהם הם אלקטרונים. כאמור הקרינה הקוסמית, למרות שמה אינה קרינה אלקטרומגנטית, כי אם מורכבת מחלקיקים בעלי מסת מנוחה השונה מאפס, הנעים במהירויות הקרובות למהירות האור. קרניים קוסמיות התגלו לראשונה ע"י וייקטור הס (Victor Hess) בשנת 1912, בעת שהוא ביצע ניסוי אשר מדד קצב היווצרות יונים במיכל אטום בכדור פורח בגובה 3500 מטרים מעל פני הקרקע. הס מצא כי קצב הינון עולה ככל שעולים בגובה מעל פני הקרקע. מסקנותיו מן הניסוי היו כי קיימת קרינה שמקורה בחלל ואשר חודרת את האטמוספירה של כדור הארץ. הס קיבל פרס נובל בשנת 1936 על תגלית זו, ונתן לה את הכינוי קרניים קוסמיות."

עכשיו ניתן להכנס לקרביים של מה היא הפיזיקה וכו'.

לינקוג'- links

מאוד חשוב!!! ולכן הקדשתי לו תת פרק מיוחד.(אפ"ע שאתם יכולים להכנס לעריכה ולראות בעצמכם).

אנחנו בעצם רוצים שבמהלך הפיסקה קורא תעניין שירצה לדעת מהוא כדור הארץ, או למה אנחנו מתכוונים שאנחנו כותבים קרינה אלקטרומגנטית יוכל ע"י לחיצת עכבר להגיע לערך המבוקש. בנוסף נרצה שלחיצה על "גלקסיות" תוביל לערך "גלקסיה". שימו לב, שיתכן שיש דפים שכבר קיימים ושי כאילו שכבר לא, לכן עידבו תמיד עם רשימה של כל הדפים (כנסו לדפים מיוחדים ושם חפשו "כל הדפים"). אם אתם מתעצלים להכנס לעריכה ראו להלן:

לינק פשוט - המילה היא הערך

כלומר במהלך המשפט כתוב "כדור הארץ" אזי פיתחו פעמים סוגריים וכתבו: [[כדור הארץ]]

לינק פחות פשוט - מילת הקישור איננה הערך המבוקש

לדוגמא: בכדור הארץ (שימו לב ל-ב) יוביל לכדור הארץ, אז כתבו: [[כדור הארץ|בכדור הארץ]]

הכנסת תמונה

האצת קרניים קוסמיות ממקורות גלקטים. בתמונה ניראים האצת חלקיקים טעונים ע"ׁ שדה מגנטי. האצה כזו נקאת האצת פרמי
הגלקסיה NGC3370, כפי שצולמה ע"י טלסקופ החלל ע"ש האבל של סוכנות החלל האמריקאית NASA

טוב קודם צריך להעלות תמונה - "שימו לב לזכיות יוצרים", ערן חוזר ומתרה. תמונות מנאסא זה בסדר, אך עדיין צריך לרשום את הזכויות.

העלאת תמונה

טוב זה קל, כנסו להעלאת קובץ לשרת (משמאל!) ותעלו את התמונה שלכם. אנא תנו לה שם משמעותי ולא abc.jpg

התמונה

נא התיחסו לתמונה בערך שאתם כותבים (זה לא רק קישוט). הנה שתי דוגמאות.

" התאוריה גורסת כי חלקיקים אילו מואצים ע"י מנגנון הנקרא האצת פרמי ( Fermi acceleration ) . במנגנון זה חלקיקים טעונים "מתנגשים" בשדה מגנטי ומואצים. שדות מגנטים אילו יכולים להיות גלי הלם של סופר נובה או ענני גז אנרגטים בעלי שדה מגנטי חזק. למעשה מה שמתרחש בהאצה ע"י גל הלם סופרנובי הוא שחלקיק טעון "נכנס ויוצא" מחזית ההלם בעיקבות שדה מגנטי וע"י כך מואץ. ראה סירטוט. בסירטוט מודגשת חזית ההלם. ובנוסף נראה חלקיק טעון (העיגול הכחול) שנע בעיקבות קו שדה מגנטי (הקו המסולסל הירוק). כשהחלקיקי יוצא מחזית ההלם הוא נע מהר יותר מאשר המהירות ההתחלתית שלו. קרניים קוסמיות ממקורות בתוך הגלקסיה שלנו מתאפיינים בגרענים כבדים כמו גליום או ברזל."

משמאל הגלאקסיה NGC3370, גלקסיה מסוג Sc. ברקע ניתן לראות גלאקסיות נוספות, רחוקות יותר.

וידאו

טוב, כעקרון נבקש שתמענו מוידאו. אם אתם ממש רוצים יש שלוש דרכים.

  • לתת קישור לדף ברשת
  • להעלות אותו ואז הקורא יכול להוריד אותו (פחות מומלץ כיוון שאז הצפיה תלויה בתוכנת ההצגה שיש או אין לקורא) לדוגמא: (לקוח מתוך קרניים קוסמיות) "בסרטון שניתן להוריד: מדיה:SolarFlare_SOHO.avi נראית התפרצות שמש, כפי שצולמה ע"י הלווין SOHO, של מנהלת החלל והתעופה הלאומיים של ארה"ב. מיד לאחר ההתפרצות ניתן להבחין ברעש רב על גבי המצלמה, הנראה בתור פסים ונקודות לבנות. הרעש הנ"ל נגרם כתוצאה מפגיעה של חלקיקים טעונים (קרינה קוסמית) שהשתחררו בעת ההתפרצות ופגעו בגלאי במצלמה של הלווין."
  • אם אתם ממש רוצים ניתן להעלות את הסירטון לUTUBE ואז יש אפשרות לקרא לסרטון באמצעות "אימוץ" של UTUBE ע"י ויקי. לשם כך עליכם ליצור קשר עם אסף חורש


ראו גם

תת ערך חובה כאן ניתן להפנות את הקורא לערכים נוספים הקשורים לערך. נא לא להגזים ולהפנות בערך שמש לכל ערך אפשרי באסטרופיזיקה. לדוגמא, (לקוח מקרניים קוסמיות):

בערך זה אני מפנה אתכם גם ל:


הרצאות וידאו

תת ערך חובה - אלה אם כן אין לכם הרצאת וידאו להפנות אליה לדוגמא (לקוח מקרניים קוסמיות):

קישורים חיצוניים

תת ערך חובה - אלה אם כן אין לכם הרצאת וידאו להפנות אליה לדוגמא (לקוח מקרניים קוסמיות):

ספרות מקצועית

תת ערך חובה - אלה אם כן אין לכם ספרות מיקצועית להפנות אליה - בדר"כ כלל תנו קישור לADS לדוגמא (לקוח מקרניים קוסמיות):

סוף המאמר - מחברים וקטגוריות

שימו לב!!! לא מגדירים את זה כתת ערך אלה מדגישים את המילה "מחברים" ואחר כך פשוט רושמים את הקטגוריות (הכנסו לעריכה לראות) נא לא להגזים עם הקטגוריות!!

לדוגמא (לקוח מקרניים קוסמיות):

מחברים


סמדר נאוז, משה נאוז