הבדלים בין גרסאות בדף "ערפילית"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(ערפילית יצירת כוכבים: עריכה)
(ערפילית פלנטרית: עריכה)
שורה 22: שורה 22:
 
ראו מאמר מורחב בנושא: [[ערפילית פלנטרית]].
 
ראו מאמר מורחב בנושא: [[ערפילית פלנטרית]].
  
'''ערפילית פלנטרית''' (באנגלית: '''Planetary Nebula''') היא [[ערפילית]] הנוצרת בשלבים האחרונים של התפתחות [[כוכב|כוכבים]] קלים (שמסתם ההתחלתית קטנה מכ-8 מסות [[השמש|שמש]]). הערפילית נוצרת כאשר הכוכב עובר פאזה של רוח כוכבית חזקה במיוחד שבו תוך פרק זמן של כ 10,000 עד 50,000 [[שנה]] הכוכב משיל מעליו חלק נכבד מהמעטפת שלו. העפת המעטפת חושפת את החלקים הפנימיים של הכוכב שהם חמים יותר וקורנים [[קרינה אלקטרומגנטית|קרינה]] חזקה בתחום העל-סגול.  קרינה זו מייננת את האטומים ברוח של הכוכב (המעטפת שהכוכב השיל מעליו) וגורמים לה לפלוט קרינה הנובעת משיחבור של האלקטרונים לאטומים שלהם (ראו לדוגמא: [[ספקטרום אטום המימן]]).
+
'''ערפילית פלנטרית''' (באנגלית: '''Planetary Nebula''') היא [[ערפילית]] הנוצרת בשלבים האחרונים של התפתחות [[כוכב|כוכבים]] קלים (שמסתם ההתחלתית קטנה מכ-8 מסות [[השמש|שמש]]). הערפילית נוצרת כאשר הכוכב עובר פאזה של רוח כוכבית חזקה במיוחד, שבו תוך פרק זמן של כ 10,000 עד 50,000 [[שנה]] הכוכב משיל מעליו חלק נכבד מהמעטפת שלו. העפת המעטפת חושפת את החלקים הפנימיים של הכוכב, שהם חמים יותר ו[[קרינה אלקטרומגנטית|קורנים]] בעוצמה גבוהה בתחום העל-סגול.  קרינה זו מייננת את האטומים ברוח הכוכב (המעטפת שהכוכב השיל מעליו) וגורמים לה לפלוט קרינה הנובעת משיחבור של האלקטרונים לאטומים שלהם (ראו לדוגמא: [[ספקטרום אטום המימן]]).
  
 
===ערפילית שארית סופרנובה===
 
===ערפילית שארית סופרנובה===

גרסה מ־15:40, 4 באפריל 2010

ערפילית הנשר (M16) בקבוצת הכוכבים נחש. דוגמא לערפילית יצירת כוכבים. צילום: טלסקופ החלל ע"ש האבל.

ערפילית (באנגלית: Nebula) הינו באופן כללי עצם שמיימי שיש בו גז או/ו אבק המחזירים או פולטים קרינה אלקטרומגנטית. קיימים מספר סוגים של ערפיליות ולערפיליות מסוגים שונים יש תכונות פיזיקליות שונות (כגון: גודל, צפיפות) והן מאירות מסיבות שונות.

ערפיליות הן לעיתים עצמים אסטטים לצפייה באמצעות טלסקופים ויש להן מראה "ערפילי" מרוח.

סוגי ערפיליות

ערפילית יצירת כוכבים

ראו מאמר מורחב בנושא: ערפילית יצירת כוכבים.

ערפילית יצירת כוכבים הינה ענן גז ואבק שבו נוצרים כוכבים. הגז והאבק מהווים את אבני הבניין שמהם נוצרים כוכבים. לאחר שגז חם בגלקסיה מתקרר, בדרך כלל ע"י קרינת עצר וקרינה בקווים ספקטרליים של מתכות (ומאוחר יותר מולקולות), האנרגיה הקינטית של הגז לא מספיקה כדי לאזן את כוח המשיכה והוא קורס תחת כובדו העצמי לענני גז דחוסים יותר ויותר (ראו: מסת ג'ינס).

ערפיליות יצירת כוכבים קשורות לעיתים עם ערפיליות כהות, שהן למעשה עננים קרים של גז מולקולרי ואבק. סוג נוסף של ערפיליות הקשורות ליצירת כוכבים הינם עצמי הרביג-הארו: אלו הן ערפיליות קומפקטיות שנמצאו בסביבותיהן של ערפיליות כהות בגלקסית שביל החלב. כשנצפו לראשונה, הראו עצמי הארביג-הארו ספקטרום פליטה מורכב הנובע מגלי הלם. כיום ידוע שהגז המרכיב אותם מעורר על ידי התנגשות של סילונים הנפלטים במהירות של כ-100 עד 1000 ק"מ לשנייה מדיסקת ספיחה שבה נוצר כוכב, עם התווך הבין-כוכבי. מקור הערפיליות והסילונים הוא בתהליך הספיחה של של חומר בעת יצירת כוכב. הסילונים בעצמי הרביג-הארו עשויים מחומר בריוני והצפיפויות האופייניות בהם נעות בין 102 ל- 105 חלקיקים לס"מ מעוקב. בחלק מהמקרים ניתן גם להבחין בתנועה העצמית של הערפילית כתוצאה מהמהירות שבה היא נעה.

ערפילית פלנטרית

ערפילית עין החתול (NGC6543) התמונה צולמה ע"י הטלסקופ האופטי הנורדי (NOT).

ראו מאמר מורחב בנושא: ערפילית פלנטרית.

ערפילית פלנטרית (באנגלית: Planetary Nebula) היא ערפילית הנוצרת בשלבים האחרונים של התפתחות כוכבים קלים (שמסתם ההתחלתית קטנה מכ-8 מסות שמש). הערפילית נוצרת כאשר הכוכב עובר פאזה של רוח כוכבית חזקה במיוחד, שבו תוך פרק זמן של כ 10,000 עד 50,000 שנה הכוכב משיל מעליו חלק נכבד מהמעטפת שלו. העפת המעטפת חושפת את החלקים הפנימיים של הכוכב, שהם חמים יותר וקורנים בעוצמה גבוהה בתחום העל-סגול. קרינה זו מייננת את האטומים ברוח הכוכב (המעטפת שהכוכב השיל מעליו) וגורמים לה לפלוט קרינה הנובעת משיחבור של האלקטרונים לאטומים שלהם (ראו לדוגמא: ספקטרום אטום המימן).

ערפילית שארית סופרנובה

ראו מאמר מורחב בנושא: ערפילית שארית סופרנובה.

ערפילית שארית סופרנובה (באנגלית: Supernova Remnant) הינה שריד נראה של פיצוץ סופרנובה. ערפיליות אלו מאירות בד"כ בתחום רחב מאד של הספקטרום האלקטרומגנטי החל מקרינת גאמא ועד קרינת רדיו. ערפיליות אלו "קלות" יחסית למציאה בעיקר בתחום קרינת האיקס והרדיו.

שתי הסיבות העיקריות שבגינן ערפיליות אלו מאירות הינן:

1. פליטת קרינת סינכרוטרון כתוצאה מהזרמת האנרגיה הסיבובית של פולסאר המצוי בתוך הערפילית לגז בערפילית.

2. אינטראקציה של החומר שהועף מהסופרנובה עם התווך הבין כוכבי. אינטראקציה זו גורמת להפיכת האנרגיה הקינטית של הפיצוץ לקרינה באמצעות יצירת הלמים (שוקים).

דוגמא מפורסמת לערפילית שארית סופרנובה היא ערפילית הסרטן.

ערפילית כהה

הערפילית הכהה ברנרד 86 - ערפילית כהה זו הינה קלה יחסית לצפייה וניתן לראותה באמצעות טלסקופים של כ 6 אינצ' מאתרים עם שמיים חשוכים. צילום: מצפי הכוכבים הדרומיים של אירופה.

ראו מאמר מורחב בנושא: ערפילית כהה.

ערפילית כהה (באנגלית: Dark Nebula), לעיתים נקראת גם ערפילית הסתרה הינן ענני גז ואבק המכילים כמות גדולה יחסית של אבק. האבק בענני גז אלו הינו אטום לאור נראה (ראו גם: הכחדת אור) ועל כן ערפיליות כאלו מסתירות את אור הכוכבים שמגיע מאחוריהן. ערפיליות אלו מכילות גז מולקולרי בטמפרטורה נמוכה של כ 10 קלווין וצפיפות האבק האופיינית בהן הינה כמה מאות מולקולות אבק לס"מ מעוקב. עננים אלו נקאים גם עננים מולקולריים ויש להם תפקיד חשוב ביצירת כוכבים. האטימות הגבוהה של ענני האבק מאפשרת קירור של הענן וקירור הענן מוביל לקריסתו. הקריסה אפשרית כאשר לחץ הגז (הנשלט ע"י הטמפרטורה שלו) קטן מספיק ולא יכול למנוע עוד מכח הכבידה העצמי של הענן את הקריסה. תצפיות בתחום הרדיו מגלות בעננים אלו מולקולות מורכבות ובינהן מולקולות של מים.

בתמונה משמאל הערפילית הכהה ברנרד 86.

ערפילית החזרה

ערפילית הדי אור מסביב לכוכב המתפרץ V838 בקבוצת הכוכבים חד קרן. צילום: טלסקופ החלל ע"ש האבל.

ערפילית החזרה (באנגלית: Reflection Nebula) הינה ענן גז או אבק המחזיר אור מכוכבים ואין לו אור עצמי משלו. על כו ערפיליות החזרה מצויות בד"כ בקרבת כוכבים בהירים. מקרה פרטי של ערפיליות החזרה הינם הדי אור - אלו ערפיליות של אור מוחזר כתוצאה מאירעים חולפים כגון פיצוץ סופרנובה, נובה ומתפרצי קרינת גאמא.

לעיתים התהליך הדומיננטי בהחזרת האור הינו פיזור ריילי (Rayleigh Scattering) - פיזור ריילי הינו פיזור של קרינה אלקטרומגנטית ע"י חלקיקים שהם קטנים הרבה יותר מאורך הגל של הקרינה. בפיזור ריילי, עבור חלקיק מסוג מסוים, עוצמת הקרינה הנראית, I, מתכונתית ל:

I\propto\,I_{0}\frac{1}{R^{2}}(1+\cos^{2}{\theta})\lambda^{-4}a^{6}

כאשר I0 הינה עוצמת הקרינה הפוגעת בחלקיק המפזר, R הינו המרחק בין הצופה לחלקיק המפזר, θ הינה זווית הפיזור, λ אורך הגל ו a הינו גודל החלקיק המפזר.

על כן פיזור ריילי בתחום האור הנראה הינו יעיל הרבה יותר עבור אור כחול ועל כן ערפיליות החזרה שבהן פיזור ריילי הינו דומיננטי הינן כחולות. עוד נציין כי השמיים הינם כחולים מאחר ומולקולות האוויר מפזרות את אור השמש ע"י פיזור ריילי.

בתמונה משמאל ערפילית הדי אור מסביב לכוכב המשתנה V838 בקבוצת הכוכבים חד קרן.

ערפילית לולינית

ערפילית לולינית או ערפילית ספירלית הינם למעשה שם נוסף עבור גלקסיות.

תצפית בערפיליות

ערפיליות הינן בין עצמי השמיים העמוקים היפים ביותר לצפייה באמצעות טלסקופים. בד"כ תצפית בערפיליות דורשת משקפת או טלסקופ ושמיים חשוכים. מספר ערפיליות הינן בהירות מספיק על מנת שיהיה ניתן לראותם בעין בלתי מצוידת.

הערפילית הקלה ביותר לצפייה הינה ערפילית אוריון שהיא ערפילית יצירת כוכבים המצויה בתחומי קבוצת הכוכבים אוריון. ניתן לצפות בה באמצעות טלסקופים קטנים ותצפית באמצעות טלסקופי חובבים גדולים משמיים חשוכים עשויה לגלות שלל פרטים מרהיב.

תצפית בערפיליות לעיתים דורשת מעט ניסיון ושימוש בטכניקת הראייה המוסבת. הסיבה לכל היא שערפיליות עשויות להיות בעלות בהירות שטח נמוכה ולעיתים הן קשות לצפייה. הערפיליות הקלות ביותר לצפייה הינן כאלו שבהירות השטח שלהם גבוהה.

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית

מחברים


ערן אופק