הבדלים בין גרסאות בדף "ערפילית כהה"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שורה 4: שורה 4:
  
 
בתמונה משמאל [[קבוצות כוכבים|קבוצת הכוכבים]] [[ברבור]] על רקע [[שביל החלב]], ניתן להבחין באזורים כהים שהם למעשה ענני גז מולקולרי ואבק המסתירים את אור הכוכבים מאחוריהם.
 
בתמונה משמאל [[קבוצות כוכבים|קבוצת הכוכבים]] [[ברבור]] על רקע [[שביל החלב]], ניתן להבחין באזורים כהים שהם למעשה ענני גז מולקולרי ואבק המסתירים את אור הכוכבים מאחוריהם.
 +
 +
ערפיליות כהות יכולות להופיע במגוון גדלים, החל מענני גז ואבק ענקיים, כמו אלו הנרים בתמונה משמאל, דרך עננים מולקולרים (ראו להלן) שמסתם כ 10<sup>5</sup> מסות [[השמש|שמש]] וכלה בערפיליות כהות קטנות וקומפקטיות הקרויות '''כדורי בוק''' (ראו להלן).
 +
 +
==כדורי בוק==
 +
 +
'''כדורי בוק''' (באנגלית: '''Bok Globule''') הינם ענני גז ואבק קומפקטיים הנמצאים בד"כ באיזורי מימן מיונן (HII regions) שבהם יש יצירת כוכבים. מסתם האופינית היא מסדר גודל של כ-10 מסות [[השמש|שמש]] ובד"כ הם קטנים מ[[יחידות מרחק באסטרונומיה|פרסק]] אחד.
 +
 +
==עננים מולקולרים ענקיים==
 +
 +
'''עננים מולקולרים ענקיים''' (באנגלית: '''Giant Molecular Cloud'''), או בקיצור GMC, הם ענני גז ואבק קרים שמסתם האופינית כ 10<sup>5</sup> מסות שמש. הטמפרורה האופינית בעננים אלו כ 10 קלווין, אך יתכנו בהם אזורים חמים יותר בטמפרטורות של עד כ 1000 קלווין. הצפיפות האופיינית שלהם נעה בין כ 100 ל 10<sup>8</sup> חלקיקים  לס"מ מעוקב. ברוב הענן הצפיפויות האופיניות הן מסדר גודל של מאות חלקיקים לס"מ מעוקב. בד"כ באזורים בהם הצפיפות גדולה מ 10<sup>4</sup> חלקיקים לס"מ מעוקב, מתרחשת יצירת כוכבים.
 +
 +
עננים מולקולרים ענקיים משתרעם על ממדים של כ-100 [[יחידות מרחק באסטרונומיה#פרסק|פרסק]]. תצפיות רדיו בעננים מולקולרים חשפו נוכחות של מולקולות מורכבות, כגון מולקולות אורגניות פשוטות.
 +
 +
 +
 +
 +
 +
  
 
==תצפית בערפיליות כהות==
 
==תצפית בערפיליות כהות==

גרסה מ־02:25, 25 בינואר 2009

קבוצת הכוכבים ברבור על רקע שביל החלב, ניתן להבחין באזורים כהים שהם למעשה ענני גז מולקולרי ואבק המסתירים את אור הכוכבים מאחוריהם. צילום: יוסי חורי (ראו גם: תערוכת התמונות של יוסי חורי.

ערפילית כהה (באנגלית: Dark Nebula), לעיתים נקראת גם ערפילית הסתרה הינן ענני גז ואבק המכילים כמות גדולה יחסית של אבק. האבק בענני גז אלו הינו אטום לאור נראה (ראו גם: הכחדת אור) ועל כן ערפיליות כאלו מסתירות את אור הכוכבים שמגיע מאחוריהן. ערפיליות אלו מכילות גז מולקולרי בטמפרטורה נמוכה של כ 10 קלווין וצפיפות האבק האופיינית בהן הינה כמה מאות מולקולות אבק לס"מ מעוקב. עננים אלו נקאים גם עננים מולקולריים ויש להם תפקיד חשוב ביצירת כוכבים. האטימות הגבוהה של ענני האבק מאפשרת קירור של הענן וקירור הענן מוביל לקריסתו. הקריסה אפשרית כאשר לחץ הגז (הנשלט ע"י הטמפרטורה שלו) קטן מספיק ולא יכול למנוע עוד מכח הכבידה העצמי של הענן את הקריסה. תצפיות בתחום הרדיו מגלות בעננים אלו מולקולות מורכבות ובינהן מולקולות של מים.

בתמונה משמאל קבוצת הכוכבים ברבור על רקע שביל החלב, ניתן להבחין באזורים כהים שהם למעשה ענני גז מולקולרי ואבק המסתירים את אור הכוכבים מאחוריהם.

ערפיליות כהות יכולות להופיע במגוון גדלים, החל מענני גז ואבק ענקיים, כמו אלו הנרים בתמונה משמאל, דרך עננים מולקולרים (ראו להלן) שמסתם כ 105 מסות שמש וכלה בערפיליות כהות קטנות וקומפקטיות הקרויות כדורי בוק (ראו להלן).

כדורי בוק

כדורי בוק (באנגלית: Bok Globule) הינם ענני גז ואבק קומפקטיים הנמצאים בד"כ באיזורי מימן מיונן (HII regions) שבהם יש יצירת כוכבים. מסתם האופינית היא מסדר גודל של כ-10 מסות שמש ובד"כ הם קטנים מפרסק אחד.

עננים מולקולרים ענקיים

עננים מולקולרים ענקיים (באנגלית: Giant Molecular Cloud), או בקיצור GMC, הם ענני גז ואבק קרים שמסתם האופינית כ 105 מסות שמש. הטמפרורה האופינית בעננים אלו כ 10 קלווין, אך יתכנו בהם אזורים חמים יותר בטמפרטורות של עד כ 1000 קלווין. הצפיפות האופיינית שלהם נעה בין כ 100 ל 108 חלקיקים לס"מ מעוקב. ברוב הענן הצפיפויות האופיניות הן מסדר גודל של מאות חלקיקים לס"מ מעוקב. בד"כ באזורים בהם הצפיפות גדולה מ 104 חלקיקים לס"מ מעוקב, מתרחשת יצירת כוכבים.

עננים מולקולרים ענקיים משתרעם על ממדים של כ-100 פרסק. תצפיות רדיו בעננים מולקולרים חשפו נוכחות של מולקולות מורכבות, כגון מולקולות אורגניות פשוטות.
תצפית בערפיליות כהות

בעריכה

רשימות של ערפיליות כהות בגלקסית שביל החלב ניתן למצוא בקטלוג הערפיליות הכהות של ברנרד משנת 1927 המכיל 375 ערפיליות כהות. ובקטלוג הערפיליות הכהות של לינדס (1962) המכיל 1791 עצמים.


קישורים חיצוניים