הבדלים בין גרסאות בדף "ערפילית כהה"

מתוך אסטרופדיה
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(ראו גם)
 
(13 גרסאות ביניים של אותו משתמש אינן מוצגות)
שורה 1: שורה 1:
 +
[[תמונה:Cygnus_YH.jpg|שמאל|250px|ממוזער|[[קבוצות כוכבים|קבוצת הכוכבים]] [[ברבור]] על רקע [[שביל החלב]], ניתן להבחין באזורים כהים שהם למעשה ענני גז מולקולרי ואבק המסתירים את אור הכוכבים מאחוריהם. צילום: יוסי חורי (ראו גם: [http://astroclub.tau.ac.il/noga/hori/hori.html  תערוכת התמונות של יוסי חורי].]]
  
ערפילית כהה(Dark Nebula)
+
'''ערפילית כהה''' (באנגלית: '''Dark Nebula'''), לעיתים נקראת גם '''ערפילית הסתרה''' הינן ענני גז ואבק המכילים כמות גדולה יחסית של אבק. האבק בענני גז אלו הינו אטום ל[[קרינה אלקטרומגנטית|אור נראה]] (ראו גם: [[הכחדת אור]]) ועל כן ערפיליות כאלו מסתירות את אור ה[[כוכב|כוכבים]] שמגיע מאחוריהן. ערפיליות אלו מכילות גז מולקולרי בטמפרטורה נמוכה של כ 10 [[יחידות פיזיקליות#קלווין|קלווין]] וצפיפות האבק האופיינית בהן הינה כמה מאות מולקולות אבק לס"מ מעוקב. עננים אלו נקאים גם עננים מולקולריים ויש להם תפקיד חשוב ביצירת כוכבים. ה[[עומק אופטי|אטימות]] הגבוהה של ענני האבק מאפשרת קירור של הענן וקירור הענן מוביל לקריסתו. הקריסה אפשרית כאשר [[גז אידאלי|לחץ הגז]] (הנשלט ע"י הטמפרטורה שלו) קטן מספיק ולא יכול למנוע עוד מכח הכבידה העצמי של הענן את הקריסה. תצפיות בתחום הרדיו מגלות בעננים אלו מולקולות מורכבות ובינהן מולקולות של מים.
  
ערפיליות כהות או ערפיליות הסתרה הינן ענני גז ואבק המכילים כמות גדולה יחסית של אבק. האבק בענני גז אלו הינו אטום לאור נראה ועל כן ערפיליות כאלו מסתירות את אור הכוכבים שמגיע מאחוריהן. ערפיליות אלו מכילות גז מולקולרי בטמפרטורה נמוכה של כ 10 קלווין וצפיפות האבק האופיינית בהן הינה כמה מאות מולקולות אבק לס"מ מעוקב. עננים אלו נקאים גם עננים מולקולריים ויש להם תפקיד חשוב ביצירת כוכבים. האטימות הגבוהה של ענני האבק מאפשרת קירור של הענן וקירור הענן מוביל לקריסתו. הקריסה אפשרית כאשר לחץ הגז (הנשלט ע"י הטמפרטורה שלו, ראה גז אידאלי) קטן מספיק ולא יכול למנוע עוד מכח הכבידה העצמי של הענן את הקריסה. תצפיות בתחום הרדיו מגלות בעננים אלו מולקולות מורכבות ובינהן מולקולות של מים.
+
בתמונה משמאל [[קבוצות כוכבים|קבוצת הכוכבים]] [[ברבור]] על רקע [[שביל החלב]], ניתן להבחין באזורים כהים שהם למעשה ענני גז מולקולרי ואבק המסתירים את אור הכוכבים מאחוריהם.
  
 +
ערפיליות כהות יכולות להופיע במגוון גדלים, החל מענני גז ואבק ענקיים, כמו אלו הנרים בתמונה משמאל, דרך עננים מולקולרים (ראו להלן) שמסתם כ 10<sup>5</sup> מסות [[השמש|שמש]] וכלה בערפיליות כהות קטנות וקומפקטיות הקרויות '''כדורי בוק''' (ראו להלן).
  
 +
==כדורי בוק==
  
[[תמונה:Cycnus_YH.jpg|שמאל|250px|ממוזער|]]
+
'''כדורי בוק''' (באנגלית: '''Bok Globule''') הינם ענני גז ואבק קומפקטיים הנמצאים בד"כ באיזורי מימן מיונן (HII regions) שבהם יש יצירת כוכבים. מסתם האופינית היא מסדר גודל של כ-10 מסות [[השמש|שמש]] ובד"כ הם קטנים מ[[יחידות מרחק באסטרונומיה|פרסק]] אחד.
  
 +
==עננים מולקולרים ענקיים==
  
משמאל – קבוצת הכוכבים ברבור כפי שצולמה ע"י יוסי חורי (ראה גם תערוכת התמונות של יוסי חורי). על רקע שביל החלב, ניתן להבחין באזורים כהים שהם למעשה ענני גז מולקולרי ואבק המסתירים את אור הכוכבים מאחוריהם.
+
'''עננים מולקולרים ענקיים''' (באנגלית: '''Giant Molecular Cloud'''), או בקיצור GMC, הם ענני גז ואבק קרים שמסתם האופינית כ 10<sup>5</sup> מסות שמש. הטמפרורה האופינית בעננים אלו כ 10 קלווין, אך יתכנו בהם אזורים חמים יותר בטמפרטורות של עד כ 1000 קלווין. הצפיפות האופיינית שלהם נעה בין כ 100 ל 10<sup>8</sup> חלקיקים  לס"מ מעוקב. ברוב הענן הצפיפויות האופיניות הן מסדר גודל של מאות חלקיקים לס"מ מעוקב. בד"כ באזורים בהם הצפיפות גדולה מ 10<sup>4</sup> חלקיקים לס"מ מעוקב, מתרחשת יצירת כוכבים.
  
 +
עננים מולקולרים ענקיים משתרעם על ממדים של כ-100 [[יחידות מרחק באסטרונומיה#פרסק|פרסק]]. תצפיות רדיו בעננים מולקולרים חשפו נוכחות של מולקולות מורכבות, כגון מולקולות אורגניות פשוטות.
  
 +
עננים מולקולרים קטנים הם שכיחים יותר מעננים גדולים. התפלגות מספר גודל העננים המולקולרים, {{משמאל לימין|n(d)}}, כתלות בגודל הענן d, ב[[שביל החלב]]  עוקבת אחר חוק חזקה מהטיפוס:
  
רשימות של ערפיליות כהות בגלקסית שביל החלב ניתן למצוא בקטלוג הערפיליות הכהות של ברנרד משנת 1927 המכיל 375 ערפיליות כהות. ובקטלוג הערפיליות הכהות של לינדס (1962) המכיל 1791 עצמים.
+
<math>n(d)\propto d^{-a}</math>
 +
 
 +
כאשר a הוא בין 2 ל 3.
 +
התפלגות המסה של העענים עוקבת אחר חוק חזקה דומה, רק עם מקדם של בערך 1.5.
 +
 
 +
הערכות המסה של עננים כאלו בד"כ באות מתצפיות בתחום הרדיו שבו ניתן לצפות בקוים ספקטרליים של מולקולות שונות ולהעריך את מהירותם. מידיעת המהירויות האופייניות וגדלי העננים ניתן להעריך את מסת הענן ע"י שימוש ב[[המשפט הויריאלי|משפט הויריאלי]].
 +
מסתם של העננים המולקולרים הגדולים ביותר בגלקסיה היא כ 10<sup>7</sup> מסות שמש.
 +
 
 +
==תצפית בערפיליות כהות==
 +
 
 +
[[תמונה:B86.jpg|שמאל|250px|ממוזער|הערפילית הכהה ברנרד 86 - ערפילית כהה זו הינה קלה יחסית לצפייה וניתן לראותה באמצעות [[טלסקופ|טלסקופים]] של כ 6 אינצ' מאתרים עם [[זיהום אור|שמיים חשוכים]]. צילום: מצפי הכוכבים הדרומיים של אירופה.]]
 +
 
 +
רפיליות כהות קומפקטיות הן יפות לצפייה באמצעות [[טלסקופ|טלסקופים]] מ[[זיהום אור|שמיים חשוכים]].
 +
תצפית בערפיליות כהות מצריכה בד"כ טלסקופים בעלי מפתח גדול, ושדה ראייה רחב. שימוש ב[[הגדלה זוויתית של טלסקופ|הגדלות]] נמוכות יכול לעזור. בד"כ היכולת שלנו להבחין בקלות בערפילית כהה תלוויה ברקע שלה, אם הרקע של הערפילית עשיר בכוכבים אזי יהיה קל להבחין בה כאזור שבו כמעט ואין כוכבים (ביחס לסביבה). אחת הערפיליות הממולצות ביותר לצפייה היא הערפילית הכהה ברנרד 86 (B86) ב[[קבוצות כוכבים|קבוצת הכוכבים]] [[קשת]]. הרקע של ערפילית כהה זו עשיר בכוכבים ועל כן קל יחסית להבחין בה, אם כי הדבר דורש התבוננות ב[[העין האנושית וראיית לילה|ראייה מוסבת]] בד"כ.
 +
 
 +
רשימות של ערפיליות כהות בגלקסית שביל החלב ניתן למצוא בקטלוג הערפיליות הכהות של ברנרד משנת 1927 המכיל 375 ערפיליות כהות. ובקטלוג הערפיליות הכהות של לינדס (1962) המכיל 1791 עצמים (ראו קישורים חיצוניים).
 +
 
 +
==ראו גם==
 +
 
 +
* [[ערפילית]]
 +
 
 +
==הרצאות וידאו==
 +
 
 +
==קישורים חיצוניים==
 +
 
 +
* [http://webviz.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-4?-to=-2b&-from=-2&-this=-2&-out.max=50&-out.form=HTML+Table&-order=I&-c=&-c.eq=J2000&-oc.form=sexa&-c.r=++2&-c.u=arcmin&-c.geom=r&-out.add=_r&-out.add=_RA*-c.eq%2C_DE*-c.eq&-sort=_r&-source=VII%2F7A%2Fldn&recno=&-out=LDN&LDN=&-out=RA1950&RA1950=&-out=DE1950&DE1950=&-out=GLON&GLON=&-out=GLAT&GLAT=&-out=Area&Area=&-out=Opacity&Opacity=&-out=ID&ID=&-out=Seq&Seq=&-out=Lynds2&Lynds2=&Barn=&-meta.ucd=u&-file=.&-meta=1&-meta.foot=1  קטלוג הערפיליות הכהות של לינדס (1962)]
 +
* [http://webviz.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-4?-to=-2b&-from=-2&-this=-2&-out.max=50&-out.form=HTML+Table&-order=I&-c=&-c.eq=J2000&-oc.form=sexa&-c.r=++2&-c.u=arcmin&-c.geom=r&-out.add=_r&-out.add=_RA*-c.eq%2C_DE*-c.eq&-sort=_r&-source=VII%2F220A%2Fbarnard&recno=&-out=Barn&Barn=&-out=RA1875&RA1875=&-out=DE1875&DE1875=&-out=Diam&Diam=&-meta.ucd=u&-file=.&-meta=1&-meta.foot=1  קטלוג הערפיליות הכהות של ברנרד (1927)]
 +
 
 +
==ספרות מקצועית==
 +
 
 +
* [http://adsabs.harvard.edu/abs/2007ARA%26A..45..565M  מאמר סקירה (McKee & Ostriker 2007) על התאוריה של יצירת כוכבים]
 +
 
 +
 
 +
[[קטגוריה:ערפיליות]]
 +
[[קטגוריה:כוכבים]]
 +
[[קטגוריה:חובבי אסטרונומיה]]
 +
 
 +
 
 +
'''מחברים'''
 +
----
 +
[[צוות האסטרופדיה#ערן אופק|ערן אופק]]

גרסה אחרונה מ־03:42, 26 בפברואר 2010

קבוצת הכוכבים ברבור על רקע שביל החלב, ניתן להבחין באזורים כהים שהם למעשה ענני גז מולקולרי ואבק המסתירים את אור הכוכבים מאחוריהם. צילום: יוסי חורי (ראו גם: תערוכת התמונות של יוסי חורי.

ערפילית כהה (באנגלית: Dark Nebula), לעיתים נקראת גם ערפילית הסתרה הינן ענני גז ואבק המכילים כמות גדולה יחסית של אבק. האבק בענני גז אלו הינו אטום לאור נראה (ראו גם: הכחדת אור) ועל כן ערפיליות כאלו מסתירות את אור הכוכבים שמגיע מאחוריהן. ערפיליות אלו מכילות גז מולקולרי בטמפרטורה נמוכה של כ 10 קלווין וצפיפות האבק האופיינית בהן הינה כמה מאות מולקולות אבק לס"מ מעוקב. עננים אלו נקאים גם עננים מולקולריים ויש להם תפקיד חשוב ביצירת כוכבים. האטימות הגבוהה של ענני האבק מאפשרת קירור של הענן וקירור הענן מוביל לקריסתו. הקריסה אפשרית כאשר לחץ הגז (הנשלט ע"י הטמפרטורה שלו) קטן מספיק ולא יכול למנוע עוד מכח הכבידה העצמי של הענן את הקריסה. תצפיות בתחום הרדיו מגלות בעננים אלו מולקולות מורכבות ובינהן מולקולות של מים.

בתמונה משמאל קבוצת הכוכבים ברבור על רקע שביל החלב, ניתן להבחין באזורים כהים שהם למעשה ענני גז מולקולרי ואבק המסתירים את אור הכוכבים מאחוריהם.

ערפיליות כהות יכולות להופיע במגוון גדלים, החל מענני גז ואבק ענקיים, כמו אלו הנרים בתמונה משמאל, דרך עננים מולקולרים (ראו להלן) שמסתם כ 105 מסות שמש וכלה בערפיליות כהות קטנות וקומפקטיות הקרויות כדורי בוק (ראו להלן).

כדורי בוק

כדורי בוק (באנגלית: Bok Globule) הינם ענני גז ואבק קומפקטיים הנמצאים בד"כ באיזורי מימן מיונן (HII regions) שבהם יש יצירת כוכבים. מסתם האופינית היא מסדר גודל של כ-10 מסות שמש ובד"כ הם קטנים מפרסק אחד.

עננים מולקולרים ענקיים

עננים מולקולרים ענקיים (באנגלית: Giant Molecular Cloud), או בקיצור GMC, הם ענני גז ואבק קרים שמסתם האופינית כ 105 מסות שמש. הטמפרורה האופינית בעננים אלו כ 10 קלווין, אך יתכנו בהם אזורים חמים יותר בטמפרטורות של עד כ 1000 קלווין. הצפיפות האופיינית שלהם נעה בין כ 100 ל 108 חלקיקים לס"מ מעוקב. ברוב הענן הצפיפויות האופיניות הן מסדר גודל של מאות חלקיקים לס"מ מעוקב. בד"כ באזורים בהם הצפיפות גדולה מ 104 חלקיקים לס"מ מעוקב, מתרחשת יצירת כוכבים.

עננים מולקולרים ענקיים משתרעם על ממדים של כ-100 פרסק. תצפיות רדיו בעננים מולקולרים חשפו נוכחות של מולקולות מורכבות, כגון מולקולות אורגניות פשוטות.

עננים מולקולרים קטנים הם שכיחים יותר מעננים גדולים. התפלגות מספר גודל העננים המולקולרים, n(d), כתלות בגודל הענן d, בשביל החלב עוקבת אחר חוק חזקה מהטיפוס:

n(d)\propto d^{-a}

כאשר a הוא בין 2 ל 3. התפלגות המסה של העענים עוקבת אחר חוק חזקה דומה, רק עם מקדם של בערך 1.5.

הערכות המסה של עננים כאלו בד"כ באות מתצפיות בתחום הרדיו שבו ניתן לצפות בקוים ספקטרליים של מולקולות שונות ולהעריך את מהירותם. מידיעת המהירויות האופייניות וגדלי העננים ניתן להעריך את מסת הענן ע"י שימוש במשפט הויריאלי. מסתם של העננים המולקולרים הגדולים ביותר בגלקסיה היא כ 107 מסות שמש.

תצפית בערפיליות כהות

הערפילית הכהה ברנרד 86 - ערפילית כהה זו הינה קלה יחסית לצפייה וניתן לראותה באמצעות טלסקופים של כ 6 אינצ' מאתרים עם שמיים חשוכים. צילום: מצפי הכוכבים הדרומיים של אירופה.

רפיליות כהות קומפקטיות הן יפות לצפייה באמצעות טלסקופים משמיים חשוכים. תצפית בערפיליות כהות מצריכה בד"כ טלסקופים בעלי מפתח גדול, ושדה ראייה רחב. שימוש בהגדלות נמוכות יכול לעזור. בד"כ היכולת שלנו להבחין בקלות בערפילית כהה תלוויה ברקע שלה, אם הרקע של הערפילית עשיר בכוכבים אזי יהיה קל להבחין בה כאזור שבו כמעט ואין כוכבים (ביחס לסביבה). אחת הערפיליות הממולצות ביותר לצפייה היא הערפילית הכהה ברנרד 86 (B86) בקבוצת הכוכבים קשת. הרקע של ערפילית כהה זו עשיר בכוכבים ועל כן קל יחסית להבחין בה, אם כי הדבר דורש התבוננות בראייה מוסבת בד"כ.

רשימות של ערפיליות כהות בגלקסית שביל החלב ניתן למצוא בקטלוג הערפיליות הכהות של ברנרד משנת 1927 המכיל 375 ערפיליות כהות. ובקטלוג הערפיליות הכהות של לינדס (1962) המכיל 1791 עצמים (ראו קישורים חיצוניים).

ראו גם

הרצאות וידאו

קישורים חיצוניים

ספרות מקצועית


מחברים


ערן אופק