צוות האסטרופדיה

מתוך אסטרופדיה
גרסה מ־11:41, 8 בנובמבר 2009 מאת Admin (שיחה | תרומות) (אסף חרש)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האסטרופדיה העברית הינה מיזם של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א והיא נכתבת ונערכת בהתנדבות ע"י מדענים וחובבי אסטרונומיה ישראלים. האסטרופדיה נכתבת ונערכת ע"י מומחים בתחומם.

רשימת המחברים והעורכים של האסטרופדיה העברית (בסדר אלפבתי של שמות משפחה):


אסף ברוולד

אסף ברוולד

חובב אסטרונומיה ומנהל פורום האסטרונומיה של נענע. היה מדריך במצפה הכוכבים בגבעתיים משנת 1994 ועד שנת 2002 בנוסף היה פעיל באגודה הישראלית לאסטרונומיה ועסק בצפייה ומדידת עוצמת האור של כוכבים משתנים. אסף בילה לילות רבים בתור תצפיתן במצפה הכוכבים ע"ש וויז, שם גם גילה מספר אסטרואידים. בנוסף להיותו אחד מחובבי האסטרונומיה הבולטים בישראל, אסף מקדיש חלק נכבד מזמנו בפעילות התנדבותית למען קידום האסטרונומיה בישראל. אחת מיוזמותיו היא קיום תצפיות רחוב לעוברים והשבים ומתן אפשרות לקהל הרחב להנות ממראות השמיים. כן, אסף תרם רבות למועדון האסטרונומי, ממרצו והידע שלו, בארגון פעילויות ותצפיות רבות משתתפים.

ערן אופק

דר' ערן אופק

דר' ערן אופק, סיים תואר ראשון בפיזיקה, תואר שני ותואר דוקטור באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. את עבודת הדוקטורט שלו בנושא "יישומים קוסמולוגים של עדשות כבידה" ביצע בהנחיתו של פרופ' דן מעוז. כיום דר' אופק הוא עמית מחקר ע"ש אינשטיין במכון הטכנולוגי של קליפורניה. תחומי העניין העיקרים שלו באסטרופיזיקה ניסיונית הם: תופעות אסטרופיזיקליות חולפות, ועדשות כבידה. דר' אופק עושה שימוש בעדשות כבידה על מנת לאמוד: את קצב גידול המסה של גלקסיות עם ההיסטוריה של היקום, את התפלגות המסה בצבירי גלקסיות, ואת ההתפתחות של חורים שחורים מאסיביים כתלות בהיסטוריה היקומית. עבודתו על תופעות חולפות מתרכזת בהתפרצויות מיסתוריות בתחום קרינת הרדיו, בסוגים נדירים של "פיצוצים" אסטרופיזקליים ובמתפרצי קרינת-גמא רכים ונשנים.

בצעירותו היה חובב אסטרונומיה, מדריך במצפה הכוכבים בגבעתיים מ 1986 ועד 1999, ופעיל באגודה הישראלית לאסטרונומיה בה כיהן כמזכיר האגודה בפועל (1988 עד 1989), סגן יושב ראש האגודה (1994 עד 1995) ויחד עם דר' אוהד שמר ועופר גבזו הקים את חטיבת הכוכבים המשתנים של האגודה ב 1987.

ב 1999,יחד עם דר' אבישי גל-ים, הקים את המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א, ואחד מיוזמי הקמת האסטרופדיה (2004).

עמר ברומברג

עמר ברומברג

דר' עמר ברומברג סיים תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני ושלישי באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א, תחת הנחייתו של פרופ' עמיר לוינסון. כיום עובד דר' ברומברג כעמית מחקר באוניברסיטה העברית בירושלים. דר' ברומברג חוקר באופן עיוני יצירת סילונים אסטרופיזקליים בגלקסיות פעילות וכן הלמים יחסותיים מתווכי קרינה. כיום הבנתנו סילונים אסטרופיזקליים היא חלקית ואנו לא מבינים היטב את המנגנונים שגורמים להאצת הסילונים ולזוויות פתיחה כה קטנות - דר' ברומברג חוקר בעיות אלו ובעיות קשורות ומנסה להבין את המנגנונים הפיזקלייים שמאפשרים תופעות אלו ביקום.

דר' ברומברג השתתף בארגון הארועים רבי המשתתפים של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.


אורלי גנת

דר' אורלי גנת

דר' אורלי גנת היא אסטרופיזיקאית עיונית במכון הטכנולוגי של קליפורניה. סיימה תואר ראשון בפיזיקה ומדעי המחשב, ותואר דוקטור באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. את עבודת הדוקטורט שלה בנושא "ינון מחוץ לשווי משקל של מתכות במערכות קוסמולוגיות: חזיתות הולכה, קרור קרינתי וגלי הלם מהירים" ביצעה בהנחיתו של פרופ' עמיאל שטרנברג. דר' גנת היא עמיתת מחקר ע"ש אינשטיין במכון הטכנולוגי של קליפורניה. כיום, דר' גנת חוקרת את מבנה הינון וההתפתחות של ענני גז ומבנים קוסמולוגיים מחוץ לשווי משקל. לעבודה זו יש חשיבות בפרושן של תצפיות ספקטרליות של גלקסיות, היווצרות גלקסיות, סופרנובות, גרעיני גלקסיות פעילות וענני גז ביקום.

דר' גנת תורמת מזמנה לפעילויות המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א החל משנת 2004.

אסף חרש

אסף חרש

בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני באסטרופיזיקה מאוניברסיטת ת"א. כיום אסף שוקד על עבודת הדוקטורט שלו באסטרופיזיקה המתמקדת בעידוש כבידתי חזק על ידי צבירי גלקסיות, וכן במדידת קצב הסופרנובות ביקום. במסגרת עבודתו בעידוש כבידתי הוא מבצע הדמיות של מהלך קרני אור בפוטנציאל הכבידתי של צבירי גלקסיות. הדמיות אלו מאפשרות לו לאמוד את השכיחות התאורטית של קשתות ענקיות כתלות בפרמטרים הקוסמולוגים ולהשוות את השכיחות הנ"ל לתצפיות. השוואה כזו מהווה מדידה של הפרמטרים הקוסמולוגיים ומאפשרת לנו להבין טוב יותר תהליכים הקשורים ליצירת המבנים הגדולים ביקום.

משנת 2004, אסף תורם רבות מזמנו לכל קשת הפעילויות של המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.

בני טרכטנברוט

בני טרכטנברוט

בני טרכטנברוט בעל תואר ראשון בפיזיקה ובמדעי המחשב מאוניברסיטת ת"א. כיום שוקד על עבודת הדוקטורט שלו בהנחיית פרופ' חגי נצר. בני עוסק במחקר של גרעיני גלקסיות פעילות ומתמקד בדרכים לאמוד את המסה וקצב הגידול של החורים השחורים אשר נמצאים במרכזיהן של גלקסיות אלו, עם הקשרים להיסטוריה של התפתחות היקום. בין היתר, ניכר כי חורים שחורים אלו משפיעים רבות על גידול הגלקסיות ויצירת המבנים ביקום, אולם תהליכים אלו עדיין אינם מובנים כהלכה.

משנת 2005 בני הינו פעיל בארגון והובלת המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.

עופר ירון

עפר ירון

דר' עופר ירון סיים תואר ראשון, שני ושלישי בחוג לגאופיזיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת ת"א תחת הנחייתו של פרופ' עתי קובץ'. כיום עובד דר' ירון כעמית מחקר במכון וייצמן. במסגרת התואר השני שלו עופר עסק במחקר עיוני של "מחזור החיים" של נובות. עבודת הדוקטורט שלו מתמקדת במידול והתפתחות של כוכבים באמצעות קוד נומרי יעיל ומהיר. לעבודה זו תפקיד מרכזי במידול של חייהם ומותם של כוכבים בסביבות צפופות כגון צבירי כוכבים כדוריים.

דר' ירון פעיל במועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א החל משנת 2004 והיה אחד הכוחות המניעים מאחורי הפקת מפות הכוכבים של המועדון האסטרונומי.

יפתח ליפקין

יפתח ליפקין

דר' יפתח ליפקין, בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני ודוקטורט באסטרופיזיקה מאוניברסיטת ת"א. את עבודת הדוקטורט שלו עשה על התנהגות ארוכת טווח של נובות לאחר התפרצותן, וכן עסק בניתוח עקומות האור של נובות ונובות ננסיות דבר המאפשר לעיתים הבנה פיזיקלית טובה יותר של מערכות אלו. בנוסף דר' ליפקין תרם רבות להפיכת מצפה הכוכבים ע"ש וויז לנשלט מרחוק.

דר' ליפקין הצטרף לצוות המועדון האסטרונומי בשנת 2003 ומילא תפקיד מכריע בהרחבת כר הפעילות של המועדון. כיום דר' ליפקין עובד בחברת אלתא, אך ממשיך לתרום מידעו ומרצו למועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א.

אלינור מדיזינסקי

אלינור מדיזינסקי עם ליאת הקטנה

אלינור מדיזינסקי סיימה תואר ראשון בפיזיקה בטכניון, ותואר שני באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. כיום היא עובדת על עבודת הדוקטורט שלה המתמקדת בחקר התכונות של צבירי גלקסיות. אלינור עושה שימוש בעידוש כבידתי חלש על מנת לאמוד את פרופיל המסה של צבירי גלקסיות ובאמצעות שיטות נוספות היא חוקרת את תכונות הגלקסיות בצבירים אלו.

החל משנת 2004 אלינור תורמת רבות מזמנה למועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א בארגון פעילויות לקהל הרחב.

סמדר נאוז

סמדר נאוז

דר' סמדר נאוז היא בעלת תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני באסטרופיזקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. את לימודי הדוקטורט באסטרופיזיקה ערכה בביה"ס לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב. כיום דר' נאוז עובדת כעמית מחקר באוניברסיטת ת"א. במהלך התואר השני חקרה את המבנה הסיפרלי של גלקסיית שביל החלב באמצעות ניתוח סטטיסטי של התפלגות צבירים פתוחים. במסגרת עבודת הדוקטורט שלה חקרה את יצירת הכוכבים והגלקסיות הראשונים ביקום, ודרכים ללמוד עליהן באמצעות חתימתם על קו ה-21 ס"מ של מימן ניטרלי. בנוסף היא מתעניינת בתופעות דינמיות המתרחשות בחגורת האסטרואידים.

דר' נאוז הצטרפה כפעילה למועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א בשנת 2007 ותורמת לפיתוח תוכני ונגישות האסטרופדיה.


משה נאוז

סטודנט ללימודי התואר דוקטור לפיזיקה ביולוגית במכון וייצמן. בעל תואר ראשון בפיזיקה ותואר שני באסטרופיזקה מהאוניברסיטה העברית בירושלים.


דוד פולישוק

דוד פולישוק

דוקטורנט בחוג לגיאופיסיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת ת"א ואסטרופיזקאי במצפה הכוכבים ע"ש וייז שבמצפה רמון. בעל תואר ראשון ושני בחוג לגאופיזיקה ומדעים פלנטריים ותואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת ת"א. כעת שוקד על עבודת הדוקטורט בהנחייתם של ד"ר נח ברוש ופרופ' דינה פריאלניק-קובץ'. מחקרו הניסיוני עוסק בגופים קטנים במערכת השמש: אסטרואידים, שביטים ומטאורים וניסיון להבין טוב יותר את תהליך התפתחותם והקשרים ביניהם. הגופים הקטנים במערכת השמש נושאים איתם רמזים חשובים להיווצרותה, ונושאים באחריות לשתי תופעות חשובות הקשורות לחיים על כדור הארץ: הכחדת מינים באמצעות התנגשויות וכן הבאת חומרים נדיפים כגון מים לכדור הארץ. מחקרו של דוד עוסק בין היתר בניתוח עקומות אור של אסטרואידים בניסיון ללמוד על שינויים במבנה שלהם וחוזקם המכני. במסגרת עבודת הדוקטורט שלו גילה דוד כמה עשרות אסטרואידים חדשים (ששמונה מתוכם מוספרו) ומספר אסטרואידים כפולים. בנוסף, דוד ערך תצפיות במטרות מטאורים, היה שותף לתצפיות קרקעיות בהתנגשות המבוקרת של החללית דיפ-אימפקט בשביט טמפל-1, וצפה באירועים של מיקרו עידוש כבידתי.

משנת 2004 דוד שותף למאמצי המועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א לקדם את האסטרונומיה והחינוך המדעי בישראל.

לדוד חיבה עמוקה לכלי נגינה, בעיקר כאלו המדירים שינה מעיני השכנים.

דורון שלוש

דר' דורון שלוש, בעל תואר ראשון בפיזיקה ודוקטורט באסטרופיזיקה עיונית מאוניברסיטת ת"א. את הפוסטקטורט הראשון שלו עשה במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון שם שהה בתור עמית מחקר ע"ש צ'אנדראסאקר. ולאחר מכאן עבודת הפוסטדוקטורט שלו במכון הקנדי לאסטרופיזיקה עיונית. כיום דר' שלוש הוא חבר סגל במכללת אורנים של אוניברסיטת חיפה. במסגרת עבודת הדוקטורט שלו פיתח דר' שלוש מודלים של רוחות וקורונות של קוואזרים וביצע מידול תאורטי של תצפיות מטלסקופ החלל לקרינת X ע"ש צ'אנדראסאקר. בנוסף חקר את האפשרות לעשות שימוש במיקרו עידוש כבידתי ללמוד על המבנה הפנימי של קוואזרים. כיום דר' שלוש עובד על אסטרופיזיקה חלקיקית.

מאיר שמעון

דר' מאיר שמעון קיבל תואר ראשון בפיזיקה, תואר שני ביחסות כללית ותואר דוקטור באסטרופיזיקה מאוניברסיטת ת"א. במסגרת התואר השני עבד על אספקטים הקשורים ליחסות כללית בשני ממדים ואילו במסגרת עבודת הדוקטורט באסטרופיזקה עבד על אפקט סנייב זלדוביץ' וכן על תופעות הקשורות בקרינת הרקע הקוסמית. החל משנת 2005 דר' שמעון ממשיך במחקרו באוניברסיטת קליפורניה, סאן-דיאגו שם הוא עושה את עבודת הפוסט-דוקטורט.


קרן שרון

דר' קרן שרון

ד"ר קרן שרון סיימה תואר ראשון בפיזיקה, תואר שני ודוקטורט באסטרופיזיקה באוניברסיטת ת"א. כיום היא פוסטדוקטורנטית במכון קוולי לפיזיקה קוסמולוגית באוניברסיטת שיקגו. נושאי המחקר העיקריים שלה הם עידוש כבידתי וסופרנובות. במהלך עבודת הדוקטורט שלה, ד"ר שרון עשתה שימוש בטלסקופ החלל ע"ש האבל על מנת לאמוד את קצב הסופרנובות בצבירי גלקסיות. לסופרנובות חשיבות רבה בהעשרת התווך הבין גלקטי ביסודות כבדים, וקצב הסופרנובות מספק מידע הן על תהליכי ההעשרה של הצבירים והן על הזמן האופייני שלוקח למערכת היוצרת סופרנובות מסוג Ia להתפוצץ. כעת עוסקת ד"ר שרון במדידת הפוטנציאל הכבידתי של צבירי גלקסיות המהווים עדשות כבידה.

קרן הצטרפה למועדון האסטרונומי בשנת 2001 והשאירה את חותמה בכל פעילויות המועדון והובלתו. קרן היתה אחראית בין היתר על בנייתו ועיצובו של אתר האינטרנט של המועדון. כיום, ממקום מושבה באוניברסיטת שיקגו ממשיכה לתרום מזמנה לפעילויות המועדון ולחינוך מדעי בישראל.

גל שריד

גל שריד

דר' גל שריד סיים תואר ראשון ואת לימודי הדוקטורט בחוג לגאופיזיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת ת"א תחת הנחייתה של פרופ' דינה פריאלניק-קובץ'. כיום דר' שריד משמש כעמית מחקר באוניברסיטת הוואי. מחקרו של דר' שריד מתמקד בהתפתחות הדינמית והתרמודינמית של גופי קרח בקצה מערכת השמש: גופי חגורת קויפר, הדיסקה המפוזרת והקנטאורים. מחקרו של דר' שריד משתמש במודלים נומריים בכדי לחזות את שינויי מסלוליהם של גופי הקרח ובכדי לבחון את השפעת שינוי המסלול על ההתנהגות התרמית של העצם.

דר' שריד פעיל במועדון האסטרונומי של אוניברסיטת ת"א החל משנת 2004.
מיכאל קרויטר

דר' מיכאל קרויטר - צייד ליקויי חמה. עוד על מיכאל יוסף בהמשך...


אמיר אברמוביץ'

דר' אמיר אברמוביץ' הינו רופא בבית החולים רמב"ם בחיפה. אמיר הינו חובב אסטרונומיה ותיק. עוד על אמיר יוסף בהמשך...

חן גפני

עוד על חן יוסף בהמשך...